Globalno

Milijon ton radioaktivne vode iz Fukušime bodo izpustili v morje

Uredništvo , 11.03.23 ob 13:26

Danes obeležujemo 12. obletnico jedrske katastrofe v Fukušimi na Japonskem. Letos bodo začeli v Tihi ocean izpuščati kontaminirano vodo.

Milijon ton radioaktivne vode iz Fukušime bodo izpustili v morje

Na Japonskem so danes obeležili 12. obletnico trojne katastrofe 11. marca 2011, ko je eden najmočnejših potresov na svetu povzročil smrtonosen cunami in nesrečo v jedrski elektrarni v Fukušimi. Kot vsako leto so se žrtvam poklonili z minuto molka ob 14.46 po lokalnem času, ko je pred 12 leti območje stresel potres z magnitudo 9,0.

Potres, ki so ga čutili vse do Kitajske, je imel žarišče pod Tihim oceanom ob severovzhodni obali Japonske. Sprožil je velikanski cunami z valovi, visokimi kot stavbe, ki so odplaknili celotna priobalna območja. Cunami je bil tudi glavni vzrok za veliko število žrtev, saj je umrlo več kot 18.500 ljudi, poroča STA.

Jedrsko elektrarno je poplavilo

Posledično se je zgodila jedrska nesreča v poplavljeni elektrarni Fukushima Daichi, ki je zaradi izpada napajanja ostala brez hlajenja reaktorjev. V treh od šestih reaktorjev je prišlo do taljenja sredice in posledično do eksplozije, ki je v okolje spustila velike količine radioaktivnega materiala. Zaradi radioaktivne kontaminacije je moralo območje zapustiti več sto tisoč ljudi, celotna območja pa so bila več let neprimerna za bivanje.

Sredi januarja je japonsko sodišče potrdilo oprostilno sodbo za tri nekdanje vodilne uslužbence družbe Tepco, upravljavca jedrske elektrarne. Bili so edini, ki so jim sodili v zvezi s to nesrečo, spoznali pa so jih za nedolžne.

Obsežna dela za odpravo posledic jedrske nesreče so potekala več let. V mesecih po nesreči je bilo zaprtih več kot 1.650 kvadratnih kilometrov prefekture Fukushima ali 12 odstotkov njene površine. Od takrat so z dekontaminacijo dosegli, da je zaprtih samo še 2,4 odstotka prefekture.

Razgradnja elektrarne bo trajala še več desetletij

Dekontaminacija in razgradnja elektrarne naj bi trajali še več desetletij. Eno od ključnih vprašanj ostaja upravljanje več kot milijona ton onesnažene vode, ki se je nabrala na območju elektrarne zaradi dežja, podtalnice in potrebe po dovajanju vode za hlajenje reaktorjev. To vodo so sicer obdelali, vendar tritija, radioaktivnega izotopa vodika, ki je za ljudi nevaren samo v zelo visokih koncentriranih odmerkih, ni bilo mogoče odstraniti, poroča STA.

Japonska vlada bo po napovedih onesnaženo vodo letos začela zelo postopno izpuščati v Tihi ocean. Gre za sporen projekt, ki pa je dobil pozitivno mnenje Mednarodne agencije za jedrsko energijo, ki ga nadzira, in japonskega jedrskega regulatorja.