Slovenija

Epidemija zaslonov: Kako naj otroci izstopijo iz nezdravih vzorcev?

Ljubljana, 24. 05. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
24UR ZVEČER
Komentarji
2

Ko otroci obsedijo, se morajo prižgati vsi alarmi, opozarja stroka ob precej slabih rezultatih športnovzgojnih kartonov. Kako izstopiti iz nezdravih vzorcev, ki so se razvili v zadnjih dveh letih? Je na pohodu nova epidemija, epidemija zaslonov? O tem z Gregorjem Starcem s Fakultete za šport.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Epidemija zaslonov?
    06:18
    Iz 24UR ZVEČER: Epidemija zaslonov?
  • Iz 24UR ZVEČER: Skrb vzbujajoči športni kartoni
    02:38
    Iz 24UR ZVEČER: Skrb vzbujajoči športni kartoni

Škoda, ki so jo šolarji v zadnjih dveh letih utrpeli na področju gibalnega razvoja, je delno popravljiva, pravi Starc. Delno zato, ker bodo nekateri izšli iz šolskega sistema, še preden bi lahko to škodo popravili: "Vemo, da je bilo v pandemiji na tem področju prizadetih kar 70 odstotkov otrok, in z njimi se bomo morali ukvarjati. Govorimo o škodi v gibalnem razvoju, kajti če ena faza izgine, to pomeni tudi manj možnosti za ukvarjanje s športom v odraslosti. Potem imamo povečevanje podkožnega maščevja in povečanje deleža otrok, ki se srečujejo z debelostjo. Zanjo pa vemo, da jo je težko odpraviti." Gre pa tudi za kognitivni razvoj, saj je gibanje osnovni impulz razvoja otroških možganov, izpostavlja Starc: "Nekateri otroci so se resnično zasedeli in njihov kognitivni sistem zdaj ne deluje tako, kot je nekoč." 

Kot pravi, so namreč otroci po videokonferencah pridobili manj novih gibalnih znanj in manj koordinacije, saj so večinoma ponavljali, kar so že znali. Letošnje šolsko leto je bilo sicer relativno normalno. Pri fantih je bil zabeležen večji napredek kot pri dekletih, izpostavlja, a so njihove gibalne sposobnosti še vedno bistveno manjše kot pred epidemijo. 

Otroke smo prisili, da so več pred zasloni. Pri mnogih otrocih se je spremenil življenjski slog in nekaterih ne bomo "dobili nazaj", ocenjuje. Tu bodo morali svojo vlogo odigrati tudi starši, pogovarjati pa se moramo tudi o tem, koliko gledanja v zaslone je še primerno za otroke, pravi Starc. 

Politiko zato pozivajo k ukrepanju: "Zadnji dve leti ni bil sprejet noben ukrep, ki bi otrokom zagotovil več gibanja. Mencali smo na mestu, nihče nas ni poslušal. Nova vlada bo morala močno pljuniti v roke."

Otrok pri telovadbi
Otrok pri telovadbi FOTO: Dreamstime

Na eni strani je treba otrokom v šoli omogočiti dve ali tri ure športa, a to ne bo zastonj – država se bo morala odločiti in kaj vložiti v otroke. Starše pozivamo, naj omejijo čas pred zasloni in naj otroke, ki so prej obiskovali kakšen šport, znova spodbudijo k njemu, saj se številni niso vrnili k prejšnjim aktivnostim, še svetuje Starc. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Victoria13
24. 05. 2022 08.34
+2
Kakršni starši, takšni otroci...
DeDa46
24. 05. 2022 08.00
+1
you tube -> kam z otrokom in akcija...