REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Senatorja opozarjata: CIA znova prisluškuje nič hudega sluteče državljane, skrivoma izvaja program nadzora

Senatorja opozarjata: CIA znova prisluškuje nič hudega sluteče državljane, skrivoma izvaja program nadzoraACLU: »Nova poročila sprožajo resna vprašanja o tem, katere naše podatke CIA zbira na veliko in kako agencija te informacije izkorišča za vohunjenje za državljani.« Vir: Twitter

Dva demokratska senatorja sta izrazila zaskrbljenost, da ameriška Centralna obveščevalna agencija (CIA) znova nezakonito in nekaznovano vohuni za nič hudega slutečimi Američani z izvajanjem novega programa za vohunjenje in nadzor podatkov.

CIA že nekaj časa znova »tajno« izvaja nadzor nad državljani matične države brez zakonite podlage in naloga sodišč prek na novo zagnanega programa, opozarjata senatorja Ron Wyden in Martin Heinrich, poroča BBC.

V pismu vodilnim uradnikom obveščevalnih služb sta senatorja pozvala k odstranitvi oznak tajnosti s spornega programa.

Zbiranje podatkov o državljanih ne le v ZDA, temveč po vsem svetu (spomnimo, CIA je svojčas prisliškovala tudi vodilne evropske politike, med ostalimi nemško kanclerko Angelo Merkel, kar je pred skoraj desetletjem razkril žvižgač, nekdanji analitik pri razvpiti ameriški agenciji NSA Edward Snowden) in to pod taktirko ameriške vlade, je v zadnjih letih povzročilo veliko polemik tako v Združenih državah kot po vsem svetu.

Uradno CIA in Nacionalna varnostna agencija (NSA) nimata pravice do notranjega vohunjenja, saj lahko izvajata misije le na tujem.

To je bilo urejeno v ZDA že leta 1947, ko je bilo za Cio vohunjenje na domačih tleh s posebno zakonodajo - prepovedano.

Žvižgač Edward Snowden: »CIA ni tvoj prijatelj. CIA ni prijatelj Združenih držav. CIA je prijatelj moči in le oblasti.« Vir: Twitter

Toda sedanji ameriški predsednik Joe Biden zdaj očitno gre po stopinjah nekdanjega predsednika ZDA Baracka Obame, ker je prav v času Obamove administracije leta 2013 Edward Snowden, ki je delal za ameriško agencijo NSA, razkril informacije o tajnem in obsežnem ameriškem nadzoru telefonskih in spletnih komunikacij v ZDA in na tujem.

Snowden je odkril, da ameriški obveščevalni agenti vohunijo za Američani prek programa za zbiranje podatkov z uporabo nedovoljenega nadzora internetne in telefonske komunikacije.

Joe Biden gre po stopinjah nekdanjega predsednika ZDA Baracka Obame, ker je prav v času Obamove administracije Snowden razkril informacije o tajnem in obsežnem ameriškem nadzoru telefonskih in spletnih komunikacij v ZDA in v Evropi. Vir: Twitter

Washington Post je ob analizi vsebine, ki jo je Snowden razkril javnosti, ugotovil, da je bilo približno 90 odstotkov tistih, ki sta jih spremljali CIA in NSA navadnih Američanov, »ujetih v mrežo, ki jo je NSA spletla za nekoga drugega«.

Več visokih ameriških uradnikov je potem, ko je Snowden razkril svoja dognanja, zanikalo ali celo lagalo pod prisego, da so te podatke zavestno zbirali.

Ameriško sodišče je pozneje razvpiti vohunski program, znan kot Prizma (Prism), razglasilo za nezakonitega.

Toda lani je vladni nadzornik razkril prizadevanja Cie za zbiranje podatkov z izvajanjem dveh novih vohunskih programov, za katera senatorja Wyden in Heinrich trdita, da sta Američane znova spravila v nevarnost preiskav brez sodne odredbe.

CIA je v četrtek objavila poročilo o enem od spornih vohunskih programov, z drugega pa ni želela odstraniti oznak tajnosti z izgovorom potrebe po zaščiti »občutljivih trgovinskih metod in operativnih virov«.

Toda senator Wyden iz Oregona in senator Heinrich iz Nove Mehike opozarjata, da s tem, ko CIA prikriva podatke, »spodkopava demokratični nadzor in dolgoročno povečuje tveganje zaupanja v verodostojnost obveščevalne skupnosti«.

Kibernetsko vohunjenje
CIA - kibernetsko vohunjenje. Vir: Twitter

Senatorja, ki sta v senatnem odboru za nadzor delovanja obveščevalnih služb, sta ob tem dodala, da si javnost zasluži vedeti vse o »naravi in celotnem obsegu« nadzora, ki vključuje zapise o Američanih.

Neprofitna organizacija Ameriške zveze za državljanske svoboščine (ACLU) je ob tem razkritju dejala: »Nova poročila sprožajo resna vprašanja o tem, katere naše podatke CIA zbira na veliko in kako agencija te informacije izkorišča za vohunjenje za Američani.«

»Med kakršnim koli zakonitim zbiranjem lahko CIA naključno pridobi informacije o Američanih, ki so v stiku s tujimi državljani,« je za BBC News v petek povedal tiskovni predstavnik Cie.

»Ko CIA pridobi informacije o Američanih, te informacije varuje v skladu s postopki, ki so določeni v cilju omejitve načina uporabe teh podatkov,« je sklenil tiskovni predstavnik Cie.

Spomnimo, nedavno je bilo razkrito, da je ameriška obveščevalna agencija CIA načrtovala celo atentat na ustanovitelja WikiLeaksa, novinarja Juliana Assangea.

Ameriški mediji razkrivajo, da naj bi načrte, kako ugrabiti, zastrupiti ali likvidirati Assangea vodil tedanji direktor Cie Mike Pompeo.

Snidenje na Bledu: Mike Pompeo s soprogo, Urška Bačovnik in Janez Janša. Vir: Twitter

Taisti Mike Pompeo, ki je bil v čevljih ameriškega zunanjega ministra pred iztekom mandata predsednika Dolanda Trumpa toplo sprejet na Bledu s strani slovenske vlade pod taktirko Janeza Janše.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek