Pinkelnigovi zmaga v Zau, dve Slovenki med deset

Zao, 15. 01. 2023 09.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
J.B., STA
1

Avstrijka Eva Pinkelnig je zmagovalka nedeljske posamične preizkušnje smučarskih skakalk v japonskem Zau. Za 34-letno Avstrijko je to osma zmaga v karieri. Od Slovenk je bila najboljša Nika Križnar na šestem mestu, osma je bila Nika Prevc.

Nika Križnar je bila po prvi seriji peta, v drugi je izgubila eno mesto.
Nika Križnar je bila po prvi seriji peta, v drugi je izgubila eno mesto. FOTO: AP

Za vodilno v skupnem seštevku pokala je bila druga Nemka Selina Freitag (228,8), tretja pa Norvežanka Anna Odine Stroem (220,1). Nika Križnar (218,4) je kot najboljša Slovenka zasedla šesto mesto.

Na osmem mestu je od Slovenk končala Nika Prevc (214,8), 17. je bila Ema Klinec (197,5), 20. pa Katra Komar (185). Na tekmi so nastopile vse Slovenke, ki so bile v kvalifikacijah, v finalno serijo se ni uvrstila le Maja Vtič (81,2), ki je končala na 35. mestu.

Pinkelnig je vodila že po prvi seriji tretje tekme v Zau in na koncu slavila peto zmago sezone. Na drugem mestu se je v finalni seriji obdržala Freitag, eno mesto za zadnjo mesto na stopničkah pa je v drugi seriji pridobila Ström.

Križnar je bila po uvodni seriji peta in z drugim skokom izgubila eno mesto, na koncu pa končala za Norvežankama Silje Opseth in Anno Odine Ström, razlika do tretjega mesta pa je bila zgolj 1,7 točke.

Do stopničk je najboljšo slovensko ta dan ločil le neizveden telemark, sicer se je zelo približala stometrski razdalji. S tem je delila drugo daljavo, pol metra več je skočila le Pinkelnig.

V finalu je zelo napredovala Nika Prevc, ki se je s 13. mesta prebila med deseterico, tudi Klinec in Komar pa sta pridobili mesti.

"Japonska serija je za nami. Če vse skupaj povzamem, moram reči, da sem zadovoljna s Sapporom, saj sem izpolnila svoj cilj in nadgradila najboljši rezultat. Zao mi bo vedno neka uganka, kadar koli sem tu, mi vedno malo zmanjka za stopničke," je povedala Križnar.

Dodala je: "Tokrat je bil to podpis, telemark za kar sem sama pri sebi zelo jezna. Glede skokov pa sem lahko zelo zadovoljna, da sem naredila en korak naprej od včerajšnje super ekipne tekme, kjer sem imela zelo veliko težav. S skoki sem zelo zadovoljna, rezultatsko pa bo potrebno pokazati še kaj več."

Zadovoljna je bila tudi Nika Prevc. "Prvič v tej sezoni sem pokazala dva zelo dobra skoka brez kakšnih večjih napak, ki bi me stale uvrstitve," je dejala.

S prikazanim je bil zadovoljen tudi trener Slovenk Zoran Zupančič: "Če ocenim današnjo tekmo, je v skladu s celotno sezono. Lepi skoki Nike Križnar, žal ponovno brez telemarka, letos je podarila že kar nekaj stopničk, to bo potrebno izpopolniti. Niki Prevc je danes končno uspela biti bolj točna na odskočni mizi, tako da zelo lep rezultat, osmo mesto. Ema Klinec je bila danes brez pravih občutkov in se ji ni izšlo. Lep nastop Katre Komar."

Pinkelnig ima sedaj v pokalu 263 točk prednosti pred Nemko Katharina Althaus na drugem mestu. Slednja je današnjo tekmo končala mesto za Križnar. Ta je v pokalu ostala peta, na sedmo pa je nazadovala Klinec in izgubila eno mesto.

Po japonski seriji v Sapporu in Zau ter krajšem premoru se bo svetovni pokal nadaljeval med 27. in 29. januarjem v nemškem Hinterzartnu.