Ministrstvo za obrambo z Boscarolovim podjetjem Timtec Defense v dva projekta z droni

Ministrstvo za obrambo je s podjetjem Timtec Defense, ki je v večinski lasti Iva Boscarola, podpisalo pogodbo za izvedbo dveh raziskovalno-razvojnih projektov z brezpilotnimi letali v vrednosti skoraj 900.000 evrov. Po besedah ministra za obrambo Marjana Šarca je dal podpis pogodbe zagon inovacijam in primernemu razvoju Slovenske vojske v skladu s tehnološkim razvojem v svetu.

Ministrstvo za obrambo bo v sodelovanju z Boscarolovim podjetjem Timtec Defense izvedlo  projekt za oborožen kombiniran 
brezpilotni letalni sistem in projekt boj proti rojem brezpilotnih 
letalnih sistemov. Foto: Žiga Živulović jr./Bobo
Ministrstvo za obrambo bo v sodelovanju z Boscarolovim podjetjem Timtec Defense izvedlo projekt za oborožen kombiniran brezpilotni letalni sistem in projekt boj proti rojem brezpilotnih letalnih sistemov. Foto: Žiga Živulović jr./Bobo

LJUBLJANA > Pogodba vključuje dva projekta, ki ju bo izvedlo ministrstvo za obrambo v sodelovanju s podjetjem Timtec Defense, in sicer projekt za oborožen kombiniran brezpilotni letalni sistem in projekt boj proti rojem brezpilotnih letalnih sistemov. Prvi bo trajal predvidoma 15 mesecev, drugi pa predvidoma 18 mesecev.

Kot je ob podpisu pogodbe povedal minister, je Slovenska vojska kot vse vojske v razvitem svetu gonilo razvoja in implementacije vseh inovacij, ki se uporabljajo tako v vojaške kot tudi civilne namene. Izpostavil je tudi soočanje Slovenske vojske z visokim primanjkljajem kadra. Z usmerjanjem v visokotehnološki razvoj bo po ministrovih besedah potrebno bistveno manj ljudi kot pri klasičnih tehnikah.

Večinski lastnik podjetja Timtec Defense Ivo Boscarol je poudaril, da je ob vse več grožnjah varnosti zaradi dronov podpis pogodbe “velik mejnik za slovensko industrijo, obrambo in vse nas”. Projekta sta po njegovih besedah pomembna, ker odpirata vrata elektronskemu, brezčloveškemu bojevanju in varovanju. Izpostavil je tudi, da bo ob vzdrževanju določenega nivoja na področju razvoja industrije tudi v Sloveniji ostajal mlad kader dobrih inženirjev.

“V 21. stoletju je pomembno, da namenjamo čim več za raziskave in razvoj. Imeli smo že sestanke z ministrstvom za izobraževanje in ministrstvom za digitalizacijo, tako da bomo delali z roko v roki. V bodoče bomo vključili tudi vse razpoložljivo slovensko znanje. Današnji podpis je samo eden izmed korakov k temu cilju," je še povedal Šarec.


Najbolj brano