DL: Usoda (stavbe) PU Krško; potrjen rek, da je država slab gospodar

3.11.2021 | 14:40

Zgradba nekdanje PU Krško vztrajno propada. (Foto: P. P.)

Zgradba nekdanje PU Krško vztrajno propada. (Foto: P. P.)

Z enoletno najemnino bi lahko objekt prenovili – Krški poslanec in občinski svetnik Dušan Šiško meni, da je bila ukinitev Policijske uprave Krško oziroma njena selitev v Novo mesto v času Pahorjeve vlade prevara – Šlo je za politično odločitev

Objekt Policijske uprave (PU) v Krškem sameva od preselitve PU v Novo mesto leta 2011 in je prepuščen propadanju. Gre za nekaj več kot 1400 kvadratnih metrov površin v lasti Republike Slovenije in nekaj več kot 500 kvadratnih metrov kleti v lasti Občine Krško. Vse od takrat so tekli pogovori v različne smeri, za katere institucije ali vsebine bi država ta objekt lahko namenila, a se do danes ni zgodilo še nič konkretnega.

Trenutno tečejo pogovori, da bi občina zamenjala del prostorov v pritličju in v prvem nadstropju s prostori na CKŽ 14 (prostori Upravne enote Krško). Ta dogovor še poteka glede cenitve in plačila. Preostali del prostorov na CKŽ 55a, torej klet in preostala nadstropja, pa naj bi bila prenesena z Ministrstva za javno upravo (MJU) na Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) in naj bi jih, po nekaterih informacijah, uporabljala PU za lastne potrebe.

Šiško: »Selitev PU Krško v Novo mesto je bila ena največjih prevar.«

FURS IN CSD V STAVBO PU?

Poslanec Dušan Šiško

Poslanec Dušan Šiško

Že v letu 2015 so tekli pogovori, da bi se Finančna uprava RS (FURS) iz Brežic, kjer se nahaja v zasebnih prostorih in za katere država plačuje visoko najemnino, preselila v državni objekt v Krškem. A se je postopek nenadoma ustavil. Tudi Center za socialno delo Posavje »gostuje« v prostorih NLB. Objekt na CKŽ 55a pa je še vedno prazen. Na vhodnih vratih poslopja nekdanje PU Krško je veriga in zanemarjena zgradba vse bolj postaja hiša strahov. Z oken posivele stavbe mahedrajo polomljene žaluzije, kar meče žalostno podobo na staro mestno jedro, ta krška »znamenitost« pa je na ogled vsem, ki se vozijo po obvoznici ob Savi.

»Občina Krško se zaveda, da objekt sredi starega mestnega jedra z vsakim dnem propada, in ne razumemo tega neracionalnega ravnanja države, ki ima v Krškem na voljo prazen objekt, hkrati pa dve državni instituciji v Posavju (FURS in CSD) gostujeta v zasebnem objektu za visoko mesečno najemnino. Prepričani smo, da bi z vložkom enoletne najemnine lahko država objekt v Krškem prenovila, tja preselila obe omenjeni instituciji in s tem privarčevala, objekt sredi mesta pa ne bi tako žalostno propadal,« so nam odgovorili iz kabineta župana krške občine na vprašanja glede propadanja stavbe PU in morebitni spremembi njene namembnosti.

POSAVCI ZAHTEVAJO VRNITEV PU

Poslanec in krški občinski svetnik Dušan Šiško (SNS) je v državnem zboru večkrat razpravljal o usodi PU Krško, med drugim je že leta 2019 takratnega ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja vprašal, ali bo prisluhnil pobudi Sveta regije Posavje in kaj bo storil, da uresniči zahtevo Sveta regije po vrnitvi policijske uprave v Krško. Poslanca Šiška, pa ne samo njega, sta takrat zmotila javno objavljena zemljevida, ki kažeta na to, da Posavje kot zaključena celota za oblast ne obstaja. »Posavska politika je odločna in enotna zavrniti take poskuse razbijanja regije, ki je s predlogom zakona o pokrajini Posavje že leta 2000 med prvimi zahtevala pravico do samostojne pokrajine. Prav tako smo odločeni, da preprečimo nadaljnje siromašenje regije z ukinjanjem in selitvijo inštitucij. Ker je bila ena največjih prevar ukinitev policijske uprave oziroma njena selitev v Novo mesto, kar se je zgodilo v času Pahorjeve vlade s pomočjo zloglasnega projekta Libra. Zdaj v Posavju zahtevamo vrnitev policijske uprave v Krško. V omenjeno reorganizacijo, ki naj bi imela ekonomske razloge, a ti niso bili nikoli jasno dokazani, je država šla proti volji Posavja. Po našem mnenju so bili razlogi predvsem politični. V Posavju ocenjujemo, da so se varnostne razmere v času od leta 2011 do danes bistveno spremenile, prav tako regija s številnimi objekti kritične infrastrukture državnega pomena ne bi smela biti brez policijske uprave,« je poslanec spomnil na dogajanja v luči regionalizacije.

Država plačuje drago najemnino, lasten objekt pa pušča propadati.

Minister je odgovoril, da se varnost na področju PU Krško ni poslabšala, da je celo višja od slovenskega povprečja in da policija daje velik poudarek delu v lokalni skupnosti, tudi z različnimi oblikami policijskega dela. Toda Šiško vztraja pri trditvi, da je Posavje regija, ki je med najbolj obremenjenimi z objekti kritične infrastrukture v celotni državi. Zmotilo ga je tudi, ko je predsednik vlade Marjan Šarec napovedal, da bo Slovenija v Krškem gradila še drugi jedrski reaktor, ne da bi prej vprašal lokalno skupnost, ali se strinja s tako odločitvijo. »Vsi vemo, da je najbolj verjetno, da bomo ravno v Krškem sprejeli ta projekt, saj že desetletja živimo z jedrsko energijo. Toda zdi se nam prav, da bi pred tem uredili zadeve za nazaj, v prvi vrsti, da se končno zgradi odlagališče radioaktivnih odpadkov in da se v lokalnih skupnostih izpolni vse, kar so obljubile prejšnje vlade. Prav tako naj država preneha z jemanjem samostojnosti in inštitucij v razvojni in statistični regiji Posavje ter ji vrne tiste, ki so ji bile že vzete. Pri tem je na prvem mestu policijska uprava. V skladu z 246. členom predlagam, da se v državnem zboru (DZ) opravi razprava o vrnitvi policijske uprave v Posavje.«

V KRŠKEM NADZORNA POLICIJA ZA JUŽNO MEJO?

Na 63. izredni seji DZ 26. februarja letos je poslanec Šiško v zvezi s sedežem PU za južno mejo izrazil zadovoljstvo, da MNZ uresničuje napovedi o sedežu nadzorne policije za južno mejo v Krškem. To je namreč omenil minister za notranje zadeve Aleš Hojs, ko je nekaj dni prej (23. februarja) obiskal Krško in si s sodelavci ogledal tudi stavbo na CKŽ 55a, ker bi jo tako rešili pred nadaljnjim propadanjem. Šiško se zaveda, da je kratkoročno vrnitev PU v Krško nerealna, je pa ob tem spomnil, da so v Krškem imeli zapuščen dom starejših občanov, katerega lastnica je bila prav tako država. Bil je tako dolgo prazen, da je kljub stalnim pozivom občine do konca propadel, namesto da bi v njem uredili samska ali socialna stanovanja.

Minister Hojs je dejal, da bi bilo ob vseh teh odločitvah, ki bi prispevale, da bi ta objekt zopet zaživel, treba upoštevati tudi tisto, kar že nekaj let ni rešeno. Zato bo predlagal ministru Boštjanu Koritniku, da s krško občino naredijo ustrezno zamenjavo s prostori upravne enote, ki gostuje na občini, Center za socialno delo (CSD) Posavje pa bi se rešil najema razmeroma dragih prostorov, ki so last banke.

Poslanec Šiško nam je zaupal, da naj bi bilo, kot je izvedel iz zanesljivih virov, glede sedeža PU za južno mejo vse znano do konca novembra, in da naj bi CSD Posavje v nekdanji stavbi PU Krško zasedel nadstropje ali dve, preostalo bo imela na voljo PU za južno mejo. Zato bo 21. septembra na seji parlamenta postavil ustno vprašanje, kako ti načrti napredujejo.

Članek je bil objavljen v 37. številki Dolenjskega lista 16. septembra 2021

Pavel Perc

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava