»Tiha vožnja« in »ozka silhueta«

VIDEO: Pozor, v teh dneh lovijo skiroiste in kolesarje, mnogi se ujamejo na posnetkih, ste se tudi vi?

R.T.
13. 7. 2022, 12.14
Posodobljeno: 13. 7. 2022, 12.14
Deli članek:

Mariborski policisti so se odločili, da bodo v teh dneh posebno pozornost namenili voznikom skirojev. Podobno akcijo so včeraj izvedli njihovi ljubljanski kolegi.

Zajem zaslonske slike
Posnetke policistom pošiljajo zaskrbljeni občani.

Skirojev je ob lepem in toplem vremenu na cestah vse več, a je, kot so pojasnili pri PU Maribor, vožnja z njimi lahko tudi nevarna, »saj se pri večji hitrosti težko pravočasno ustavijo, so bolj nestabilni, zaradi majhnih koles obstaja večja verjetnost padcev na neravnih površinah.« Nevarnost lahko predstavljajo tudi za druge udeležence v prometu, pri čemer policisti izpostavljajo njihovo »tiho vožnjo« in »ozko silhueto,« zaradi česar jih je v prometu težje zaznati. Sploh pa so nevarni, če skiroisti ne upoštevajo predpisov.

Da bodo odslej bolje spoštovali predpise, bodo danes in jutri deležni posebne pozornosti policije. Slednji bodo ob rednem delu izvajali poostren nadzor nad vozniki tako imenovanih lahkih motornih vozil.

Že včeraj v Ljubljani

Sicer pa so podobno akcijo včeraj v prestolnici izvedli ljubljanski policisti, ki so nadzirali kolesarje, mopediste in voznike električnih skirojev. Kot je pojasnil načelnik postaje prometne policije Ljubljana Zoran Obrez, so najpogostejše kršitve kolesarjev, mopedistov in voznikov električnih skirojev neupoštevanje pravilne smeri in strani vožnje, vožnja v rdečo luč, neupoštevanje prometnih površin, neuporaba zaščitnih čelad in uporaba mobilnih telefonov, ki »bistveno zmanjšajo njihovo vidno in slušno zaznavanje.« V včerajšnjem štiriurnem nadzoru so po poročanju STA ugotovili 29 kršitev kolesarjev in sedem kršitev voznikov e-skirojev. Največkrat je šlo za napačno stran in smer vožnje ter napačne površine.

Opažajo poslabšanje prometne varnosti v Ljubljani, še posebej veliko pa je prometnih nesreč, v katerih so udeleženi vozniki enoslednih vozil. Obrez je povedal, da je bilo na območju PU Ljubljana v prvi polovici letošnjega leta huje poškodovanih 23 voznikov enoslednih vozil, dva kolesarja pa sta umrla. Pri voznikih, ki se hudo poškodujejo, gre največkrat za hude poškodbe glave ali zlome rok in nog.

Ljubljanski policisti so postregli tudi s kolažem posnetkov in fotografij voznikov, ki so na ljubljanskih ulicah zagrešili kakšnega od prekrškov. Te posnetke jim pogosto posredujejo sami zaskrbljeni občani, poroča portal domzalec.si.

Kaj svetujejo in kakšna so pravila?

Obvezna čelada, so poudarili mariborski policisti. Vozniki e-skiroja morajo imeti do dopolnjenega 18. leta starosti med vožnjo ustrezno pripeto zaščitno kolesarsko čelado. Vozijo naj po kolesarskih površinah. Uporabniki lahkih motornih vozil morajo voziti po kolesarskih pasovih, kolesarskih stezah ali kolesarskih poteh. Kjer teh prometnih površin ni ali niso prevozne, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča ceste v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost vožnje omejena do 50 km/h.

V območjih za pešce morajo upočasniti. Vozniki e-skirojev smejo voziti tudi v območju za pešce, vendar le tako, da ne ogrožajo pešcev, in sicer morajo način in hitrost svojega gibanja prilagoditi razmeram v prometu, njihova hitrost pa ne sme preseči največje hitrosti, s kakšno se lahko gibljejo pešci. Ponoči le z lučmi. Lahko motorno vozilo mora biti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti ustrezno označeno z lučmi in odsevniki. Na sprednji strani morajo imeti žaromet za osvetljevanje ceste, ki oddaja belo svetlobo, na zadnji strani pa pozicijsko svetilko, ki oddaja rdečo svetlobo, in rdeč odsevnik. Na obeh straneh pa mora imeti rumene ali oranžne bočne odsevnike.

Prevoz drugih oseb ni dovoljen. Na e-skiroju je prepovedano prevažati druge osebe. Prevoz je izjemoma dovoljen, če je proizvajalec to predvidel (peti odstavek 97/a člena Zakona o pravilih cestnega prometa). Osebe lahko prevaža le polnoletna oseba (osmi odstavek 93. člena Zakona o pravilih cestnega prometa).

Prepoved vožnje za otroke do 12. leta starosti. Lahka motorna vozila smejo po določilih Zakona o voznikih voziti otroci od dopolnjenega 12. do 14. leta starosti, če imajo pri sebi kolesarsko izkaznico, in osebe, ki so starejše od 14 let. Dovoljena samo vozila, ki lahko peljejo do 25 km/h. Uporaba lahkih motornih vozil, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost presega 25 km/h ali so širša od 80 cm, lahkih motornih vozil brez krmila in miniaturnih motornih vozil, v cestnem prometu ni dovoljena. Nevarna uporaba mobilnih telefonov med vožnjo. Med vožnjo se mora voznik e-skiroja vzdržati vseh ravnanj, ki bi zmanjševala njegovo slušno ali vidno zaznavanje v cestnem prometu. Na e-skiroju moramo biti na druge udeležence še bolj pozorni. E-skiroji so zaradi električnega pogona zelo tiha vozila, zato jih pešci običajno slišijo šele takrat, ko so že skoraj v njihovi neposredni bližini. Zato morajo biti vozniki e-skirojev med vožnjo toliko bolj pozorni na ravnanje in gibanje drugih udeležencev v cestnem prometu, predvsem najranljivejših, tj., pešcev.