Drugi športi

Francozi rokometno SP odprli z zmago

Katovice, 11. 01. 2023 23.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Rokometaši Francije so dobili uvodni dvoboj svetovnega prvenstva, ki ga gostita Poljska in Švedska. V Katovicah so Francozi v dvoboju s prireditelji tekmovanja Poljaki v uvodnem obračunu skupine B slavili s 26:24 (14:13).

Poljakom in Francozom je pripadla čast, da odprejo 28. rokometno svetovno prvenstvo na Švedskem in Poljskem. Gostitelji Poljaki so po slavnostnem odprtju pred nabito polno dvorano Spodek igrali prvo tekmo turnirja, na kateri pa so na koncu morali priznati premoč olimpijskim prvakom.

Francozi so si v prvem polčasu priigrali že štiri gole naskoka (12:8), a so se gostitelji do odmora vrnili in zaostanek zmanjšali samo na gol (13:14). V nadaljevanju je bil scenarij podoben: Francozi so pobegnili za gol ali dva, Poljaki so jih lovili. To jim je uspevalo do izida 21:21, potem pa si je Francija v nekaj minutah priborila lepo prednost treh zadetkov (24:21).

V zaključnih minutah so se Poljaki skušali približati, a so Francozi izkušeno zadržali prednost, Poljakom je uspelo v zadnjem napadu le še znižati na -2, na koncu je bil izid 26:24.

Pri Francozih je bil najboljši strelec Dika Mem s šestimi zadetki, sedem jih je za Poljsko dosegel Szymon Sicko.

Uvod so z zanimanjem spremljali tudi v slovenskem taboru. Oba današnja nasprotnika sta namreč tudi tekmeca Slovenije v skupini B. Slovenija bo svojo prvo tekmo igrala v četrtek ob 18. uri s Savdsko Arabijo.

Francija je z zmago odprla letošnje rokometno svetovno prvenstvo, najboljši strelec tekme proti domačinom je bil Dika Mem. FOTO: AP

Na letošnjem svetovnem prvenstvu, ki poteka med 11. in 29. januarjem, nastopa 32 reprezentanc. Naslov svetovnega prvaka brani Danska, ki je pred dvema letoma v Egiptu po zmagi nad Švedsko osvojila svoj drugi naslov v nizu.

Poljski del turnirja gostijo Krakov, Katovice, Gdansk in Plock, švedski del pa Stockholm, Göteborg, Kristianstad, Jönköping in Malmö. Glavni del tekmovanja bo v Krakovu, Katovicah, Malmöju in Göteborgu, četrtfinalni obračuni pa v Gdansku in Stockholmu, švedska prestolnica bo gostila tudi najbolj prestižne tekme.

Krakov gosti skupino A (Španija, Črna gora, Čile in Iran) in skupino F (Norveška, Severna Makedonija, Argentina in Nizozemska), Katovice pa skupino B (Francija, Poljska, Slovenija in Savdska Arabija) in skupino E (Nemčija, Katar, Srbija in Alžirija).

V Göteborgu bo igrala skupina C (Švedska, Brazilija, Zelenortski otoki in Urugvaj), v Kristianstadu skupina D (Islandija, Portugalska, Madžarska in Južna Koreja), v Jönköpingu skupina G (Egipt, Hrvaška, Maroko in ZDA), v Malmöju pa skupina H (Danska, Belgija, Bahrajn in Tunizija).

Po tri najboljše ekipe iz vseh osmih skupin se bodo uvrstile v glavni del tekmovanja, zadnjeuvrščene pa nato v Plocku čakajo tekme v tako imenovanem predsedniškem pokalu za razvrstitev od 25. do 32. mesta. V glavnem delu tekmovanja se križajo skupini A in B, C in D, E in F ter G in H, po dve najboljši reprezentanci iz vseh štirih skupin drugega dela pa se bodo nato uvrstile v četrtfinale.