Domžalčani po zmagi v Stožicah izenačili serijo

Ljubljana, 03. 06. 2023 21.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
M.J., STA
1

Košarkarji ekip Cedevita Olimpija in Helios Suns so se v ljubljanski dvorani Stožice pomerili na drugi tekmi finalne serije lige Nova KBM. V seriji na tri zmage je uvodni obračun v Domžalah dobila Olimpija z 88:84, tokrat pa so gostujočo zmago slavili Domžalčani (82:81) in izenačili finalni dvoboj. Olimpija lahko tretjič zapored postane državni prvak, Domžalčani pa so bili najboljši klub v Sloveniji v letih 2007 in 2016. Tretja tekma bo na sporedu v četrtek v Domžalah.

Blaž Mahkovic
Blaž Mahkovic FOTO: ABA liga

Košarkarji Cedevite Olimpije so imeli priložnost, da naredijo drugi korak v boju za domačo lovoriko. A potem ko so na prvi tekmi v Domžalah v tesni končnici slavili z 88:84, so danes gostje vrnili z enako mero in finale spet postavili na začetno izhodišče. Ljubljančani se sicer potegujejo za jubilejni dvajseti naslov državnega prvaka in tretjega v nizu, ki bi jim hkrati prinesel trojno krono na domačih parketih po zmagah v superpokalu in pokalu Spar. Domžalčani šestič igrajo v finalu državnega prvenstva, doslej so na koncu zmagali dvakrat.

Ljubljanski ekipi so danes načrte za vodstvo z 2:0 v zmagah prekrižali borbeni Domžalčani, pa tudi domači zvezdnik Yogi Ferrell, ki je bil na prvi tekmi prvi strelec in podajalec pri zmagovalcih. Domžalčani so, podobno kot na prvi tekmi, pokazali, da bodo v finalu poskušali vse, da favorita presenetijo vsaj na eni tekmi. V prvi četrtini so bili povsem blizu in zaostajali le za točko. V nadaljevanju pa so košarkarji Cedevite Olimpije ostali brez Ferrella, ki je tri minute pred koncem druge četrtine najprej naredil nešportno osebno napako, takoj zatem pa dobil še tehnično in moral predčasno končati tekmo.

Cedevita Olimpija - Helios Suns
Cedevita Olimpija - Helios Suns FOTO: Sofascore.com

Do zadnje četrtine je kazalo, da bodo domači kljub temu prišli do druge zmage. Stavili so predvsem na razpoloženega Marka Jeremića, ki je ob pravem času dosegal trojke (na koncu jih je zadel sedem), toda niti to ni bilo dovolj. Helios se je namreč v zadnji četrtini vrnil, najprej zmanjšal zaostanek sedmih točk, potem pa v znova razburljivi končnici tudi povedel. Domači so še vodili z 79:75, a so se nepopustljivi gostje vrnili na 79:79. Alen Omić je nato s prostima metoma spet poskrbel za tesno vodstvo domačih, a je na drugi strani Niko Bačvič s trojko 20 sekund pred koncem Heliosu zagotovil novo minimalno prednost. Ljubljančani so nato zadnji napad zapravili in gostje so se razveselili prigarane zmage.

Najboljša strelca pri Cedeviti Olimpija sta bila Jeremić s 25 točkami in Edo Murić s 14, za Helios Suns pa sta največ točk dosegla Blaž Mahkovic (20) in Bačvič (15).

Tri generacije košarkarske ekipe Olimpije v Hramu športnih junakov

Prvič v zgodovini je Društvo športnih novinarjev Slovenije v Hram slovenskih športnih junakov sprejelo ekipo oziroma moštvo. V sodelovanju s košarkarskim klubom Cedevita Olimpija so med športne legende sprejeli tri generacije ljubljanskega kluba, ki je šestkrat postal prvak Jugoslavije in leta 1994 osvojil evropski pokal. Ob tem je klub leta 1997 na zaključnem turnirju Evrolige v Rimu osvojil tretje mesto. Olimpija je bila dolga desetletja temelj slovenske košarke in pozneje jedro reprezentance, tudi sedaj so v njej nekateri člani državne zasedbe. "Tekma v Lozani je bila prva, na katero so zaradi moštva Slovenci množično odšli navijat, prevladali so nad navijači tekmecev. To je bila za nas tudi stopnica v Evroligo, v kateri smo nato v dobrem desetletju pustili pomemben pečat," je med slovesnostjo povedal nekdanji trener Zmago Sagadin, ki je ekipo po osamosvojitvi Slovenije vodil do obeh največjih uspehov v zadnjem obdobju.

Zmago Sagadin - 4
Zmago Sagadin - 4 FOTO: Damjan Žibert

Umestitev je potekala v prostoru Arene Stožice pred začetkom druge tekme finalne serije državnega prvenstva med Cedevito Olimpijo in Helios SunsI, med polčasom je bila tudi slovesna predaja bronastega kipca klubu. Olimpija je 28. marca 1970 v Zadru premagala gostitelje in osvojila naslov prvaka Jugoslavije, ko je v izdihljajih tekme odločilen met uspel Dušanu Verbiču. Dramatično tekmo v nabito polni dvorani Jazine je pospremil komentator ljubljanskega radia Mirko Strehovec in ta posnetek so tudi predvajali med slovesnostjo. Ljubljana je bila tako leta 1970 od konca marca ter aprila in maja, do svetovnega prvenstva, pravzaprav nekakšna svetovna prestolnica košarke, saj je Jugoslavija v Tivoliju osvojila tudi naslov svetovnega prvaka. Iz Olimpije so bili v zlati reprezentanci Aljoša Žorga, Ivo Daneu, ki je bil tedaj še poškodovan, in Vinko Jelovac. Vsi trije so bili že pred današnjim dogodkom sprejeti v hram slavnih.

Zbrani so lahko videli film iz leta 1994, ko je v Lozani Olimpija osvojila evropski pokal, ter filmsko gradivo iz leta 1997 o nastopu zelenih v večnem mestu. V tedanji ekipi je bil tudi ameriški branilec Arriel McDonald, ki se je jeseni leta 1996 preselil v Ljubljano k Olimpiji. Junija 1997 je dobil slovensko državljanstvo in je kot prvi iz ZDA za Slovenijo igral na EP leta 2001 v Turčiji. Želi si, da bi tudi njegov sin dobil to priložnost. DŠNS je Hram slovenskih športnih junakov, ki domuje v zelenem ringu ljubljanske dvorane Stožice, odprlo leta 2011, ko je kot prva na prireditvi Športnik leta vanj uvrstilo telovadca Leona Štuklja in Miroslava Cerarja, najboljša slovenska športnika prejšnjega stoletja. V naslednjih letih je svoje mesto v hramu našlo skupaj 59 posameznikov in veslaški osmerec z olimpijskih iger v Tokiu leta 1964.

Zadnji med njimi so bili pred Olimpijo alpski smučarji Jure Košir, Katja Koren Miklavec in Alenka Dovžan leta 2019. Med košarkarji so člani že bili Daneu, Jelovac, Žorga, Peter Vilfan in Jure Zdovc.