Darovanje las

Izmerila vam bo glavo, vas ostrigla in pomagala

Marija Šelek / revija Jana
8. 1. 2022, 17.01
Posodobljeno: 8. 1. 2022, 17.02
Deli članek:

Že poleti sem se presenečena zastrmela v precej na kratko ostrižene lase družinske prijateljice. Nekako nisem vajena, da bi se ženske s tako dolgimi lasmi kar naenkrat drastično postrigle. V ozadju tiči zgodba o darovanju las za izdelavo lasulj.

Osebni arhiv
Brigita Smerkar s hčerko Mio.

V zadnjem obdobju je kar lepo število Slovenk svoje lase poslalo v Anglijo dobrodelni organizaciji Little Princess Trust, ki izdeluje lasulje za male bolnike – brezplačno. Da je že šest njihovih lasulj prispelo tudi v Slovenijo, pa gre zasluga domžalski frizerki Brigiti Smrekar.

Brigitina hči Mia je pri sedmih letih zbolela za levkemijo, letošnji december bo zaključila z vzdrževalno kemoterapijo, njeni laski pa tudi že rasejo. Kljub temu da Mia ni nosila lasulje, je njena mama »prevzela« zbiranje las od svoje sestrične, ki je s tem začela. Škoda se ji je zdelo zavreči to lepo gesto. Še več, Brigita se je povezala z britanskim dobrodelnim združenjem, jim predstavila situacijo malih onkoloških bolnikov pri nas, koliko jih na leto zboli in koliko jih potrebuje lasuljo. Do njenega posredovanja so namreč lasulje iz naravnih las pošiljali le po Angliji in na Irsko, sedaj pa prihajajo tudi v Slovenijo – za onkološke bolnike do 18. leta starosti. Lasulje so namreč precej drage, izjemnega pomena pa so predvsem za najstnice.

Tisti otroci oziroma mladi, ki bi potrebovali lasuljo, se oglasite v Brigitinem salonu 3ka na Ljubljanski cesti 90 v Domžalah, kjer vam bo izmerila glavo in zapisala vse potrebne podatke, ki jih potrebujejo v Little Princess Trust. Brigita vse to počne brezplačno, s svojimi sredstvi je v Anglijo poslala že mnogo paketov, vendar če boste lase darovali in bi radi, da vam jih ostriže, tega ne more narediti brezplačno. Včasih kdo pričakuje tudi to, zato je treba to jasno zapisati. Lase za darovanje odstriže brezplačno le otrokom do 12. leta.

Če bi radi podarili lase, naj bodo dolgi vsaj 30 cm, lahko so naravne barve ali pobarvani, pomembno je, da so zdravi in umiti samo s šamponom, brez balzama. Če ste si jih morda že ostrigli pred časom, ne smejo biti starejši od pet let, hraniti pa jih morate v suhem in temnem prostoru.

Krog darovalcev se širi, v Anglijo so potovali tudi lasje sina igralca Matjaža Javšnika in hčerke Petra Polesa, mnogi jih prinesejo v Brigitin salon, kot na primer naša kolumnistka Katarina Keček, ki ni čakala, da ji bodo zaradi kemoterapije izpadli. Lase lahko v Anglijo pošljete tudi sami, podatke najdete na spletni strani Little Princess Trust, kar je storila tudi naša najbolj znana plesalka, podjetnica in plesna sodnica Katarina Venturini.

Shutterstock
Lasulje, ki so namreč precej drage, so izjemnega pomena predvsem za najstnice.

Škoda bi jih bilo zavreči

»Zaradi večjih možnosti za raznolike frizure v oddaji Zvezde plešejo se od 2019 nisem več strigla. Potem je minilo prvo zaprtje države 2020, lasje pa so lepo rasli, imam srečo, da so kakovostni in gosti, a me je začelo motiti, da sem za umivanje in urejanje frizure potrebovala že več kot eno uro. Pri svojem tempu dela in majhnem otroku tega nisem več zmogla, zdelo se mi je preveč zamudno, zato sem se sklenila ostriči. Se mi je pa zdelo škoda, da bi tako lepi lasje romali v koš, in čutila sem, da moram z njimi nekaj dobrega storiti. Iskala sem možnost, da bi jih podarila slovenskim otrokom, ki bi potrebovali lasuljo, a v Sloveniji te možnosti ni, zato sem jih poslala v Little Princess Trust. Ker sem se podučila, da morajo biti dolgi vsaj 17 cm, sem si jih postrigla še bolj na kratko, kot sem sprva nameravala,« pripoveduje Katarina, ki je na koncu poslala 25-centimetrske čope svojih ognjenih las.

»Za mojim dejanjem ni neke globoke filozofije. Le dobra misel, s katero olajšam nekomu življenje. Verjamem, da bodo komu prišli prav, saj se verjetno predvsem dekleta v že tako težavnem obdobju izkrivljene telesne samopodobe z lepo lasuljo morda lažje soočijo s težko boleznijo. Iz otroštva se spomnim deklice, ki je zaradi bolezni izgubila lase, in tudi tega, kakšno lasuljo je imela. Ni bila dobra. Vsi ti spomini so ob tem prišli na plan. V Avstraliji las ne mečejo stran, saj so zelo koristni ob nesreči tankerja, ker uspešno posrkajo razlito nafto.«

Dobro delo

Tudi v začetku omenjena prijateljica je po tem, ko je izvedela, da je lase možno darovati, počakala s striženjem še pol leta, da si je lahko ostrigla 25 centimetrov čistega, lepega lasu. »Čeprav so me lasje že motili, s tako dolgimi je tudi veliko dela, sem pol leta lažje zdržala zaradi zavedanja, da za nekoga delam nekaj dobrega. Nato sem najprej obiskala svojo frizerko, da mi je postrigla špice, doma sem si jih umila brez balzama, jih spela v osem čopov in si jih ostrigla. Šele nato sem šla nazaj k frizerki po lepo frizuro.« Lase si je za spomin tudi fotografirala. Zdaj priča bodo njeni lasje priča nekim drugim, upamo, da srečnim zgodbam.

Več zanimivih vsebin si preberite v reviji Jana.