Pogačar z zmago na četrti etapi prevzel vodstvo na dirki Pariz–Nica

Pariz, 08. 03. 2023 16.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
STA, Ž.K.
21

Slovenski kolesarski zvezdnik Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) je na četrti etapi dirke Pariz–Nica pokazal, v kakšni formi je. Na ciljnem vzponu je ugnal Francoza Davida Gauduja (Groupama-FDJ) in Švicarja Gina Mädra (Bahrain-Victorious) ter prevzel rumeno majico vodilnega na preizkušnji.

V skupnem seštevku je 24-letni slovenski as z desetega napredoval na prvo mesto. Na drugo je z zaostankom 10 sekund napredoval David Gaudu, tretji pa je po novem Danec Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), ki zaostaja že 44 sekund. Zmagovalec lanske dirke po Franciji je tokrat končal na šestem mestu s 43 sekundami zaostanka.

Preostala Slovenca sta opravljala vlogo pomočnikov. Domen Novak je pomagal kapetanu Pogačarju in etapo sklenil na 58. mestu (+9:09), Jan Tratnik (Jumbo-Visma) pa je bil v službi Vingegaarda 32. z 2:59 minute zaostanka. Tratnik je skupno zdrsnil na 23. mesto (+3:00), Novak pa je napredoval na 77. (+18:40).

Moštvo emiratov je v zadnjem delu etape narekovalo močan ritem na klancih, glavni obračun pa se je pričakovano odvil na zadnjem vzponu La Loge des Gardes (6,7 km/7,1 %). Še prej je Pogačar ulovil dve bonifikacijski sekundi okoli 15 km pred ciljem.

Ritem je nato znova narekovalo moštvo UAE Team Emirates, hitro pa je odpadel vodilni po treh etapah, Danec Magnus Cort (EF Education-EasyPost). Prvi je štiri kilometre pred ciljem napadel Vingegaard, a ni dolgo narekoval močnega ritma, zaradi česar ju je s Pogačarjem skupina najboljših ujela.

Nato je napadel Gaudu in si hitro privozil 20 sekund naskoka, v lov za njim pa je okoli 2,5 km pred ciljem krenil slovenski as. Tik za njim je kolesaril Vingegaard, toda Danec ni mogel držati Pogačarjevega ritma in je nato izgubljal mesto za mestom.

Pogačar je dobro sodeloval z Gaudujem, v sprintu pa je prvi poskusil Francoz. Slovenca to ni zmedlo, hitro se je odlepil še od Gauduja in s sekundo naskoka prečkal ciljno črto. Tretji Gino Mäder je v cilj pripeljal 34 sekund za Pogačarjem.

Za Tadeja Pogačarja je bila to 52. zmaga v karieri in šesta letos, potem ko je prejšnjih pet pretekli mesec slavil na španskih cestah.

"Dan je bil zelo živčen, že na ravnem je bilo naporno zaradi vetra ... Tako rekoč kaos skozi celoten dan. Na zadnjem vzponu je dobro delo opravil Felix Grossschartner, še prej pa celotna ekipa, ki me je pripeljala v sijajen položaj," je dan v sedlu sprva za organizatorja dirke opisal 24-letni slovenski kolesar.

"Imel sem dobre noge, toda vedel sem, da Gauduju ne smemo dati preveč časa, sicer ga ne bi mogli ujeti. Zato sem se odločil, da grem na vse ali nič in ga ujamem," je dodal o zadnjem vzponu, o prevzemu vodstva na dirki pa dodal: "Rumena majica ni bila v mojih mislih, ampak temu ne rečeš ne. Lepo je biti nazaj v rumenem."

Vsi so pričakovali, da se bo dvakratni zmagovalec Toura (2020, 2021) na Pariz-Nici za rumeno majico boril z Vingegaardom, a do tega vsaj za zdaj še ni prišlo. "Malo sem bil presenečen. Ko je napadel, sem mislil, da se počuti res dobro. Nisem ravno pripravljal protinapada, zgolj čakal sem na ostale. Na koncu je bilo težko in malo mu je zmanjkalo, da bi se mi priključil, potem pa je razliko težko pokriti," je o svojem tekmecu na lanskem Touru dejal prvi kolesar mednarodne lestvice.

Tadej Pogačar
Tadej Pogačar FOTO: AP

V četrtek bo na sporedu peta etapa od Saint-Symphoriena-sur-Coisa do Saint-Paul-Trois-Chateauxja (212,4 km). Ta naj ne bi prinesla večjih premikov v skupnem seštevku, bo pa okoli 55 km pred ciljem možnost za bonifikacijske sekunde na vrhu krajšega vzpona.