Kyrie Irving Giannis Antetokounmpo LeBron James Jayson Tatum Dallas Mavericks NBA Luka Dončić Luka Dončić All-Star

Dončić v zvezdniški družbi prvič ostal praznih rok, padel je rekord

5

Luka Dončić All-Star 2023 | Luka Dončić je dosegel štiri točke. | Foto Reuters

Luka Dončić je dosegel štiri točke.

Luka Dončić je v noči na ponedeljek v Salt Lake Cityju v Vivint Areni še četrtič v ligi NBA zaigral na tekmi vseh zvezd, tretjič je Slovenec zvezdniško tekmo začel v prvi postavi. Dončić je zaigral v ekipi LeBrona, ki je morala na koncu s 175:184 priznati premoč ekipi Giannisa. Slovenec je na parketu preživel slabih 19 minut, v katerih je dosegel štiri točke, dva skoka in pet asistenc. Obračun je sicer zaznamoval rekord Jaysona Tatuma, ki je s 55 doseženimi točkami postavil strelski rekord tekme All-Star, s tem pa prejel tudi nagrado Kobeja Bryanta, ki jo prejme MVP tekme All-Star.

Luka Dončić All Star 2023
Sportal Dončić z neverjetnim metom navdušil zvezdniško družbo #video
Mac McClung
Sportal Neznanec osupnil zvezde lige NBA. Z zabijanji za same desetice. #video

Liga NBA, tekma All-Star

Strelci: Brown 35 (14 sk.), Embiid in Irving (15 as., 7 sk.) po 32, James 13, ..., Dončić 4 (2/2 za 2, 0/3 za 3, 2 sk., 5 as., 1 izg. žoga) v 18:57; Tatum 55 (10 sk.), Mitchell 40 (10 as.), Lillard 26 ...

Vrhunci tekme:

Za Luko Dončićem je še četrta tekma vseh zvezd, na kateri je slovenski košarkar še tretjič v zgodovini nastopil v prvi peterki. Prvič je slovenski košarkar ostal brez zmage, saj je njegova ekipa LeBrona na koncu v Vivint Areni v Salt Lake Cityju s 176:185 morala priznati premoč ekipi Giannisa, ki je v tretjem poskusu vendarle dosegel zmago nad svojim starejšim kolegom, čeprav je na parketu zaradi poškodbe zapestja sam preživel le dvajset sekund.

James in Antetokounmpo sta nekaj minut pred začetkom tekme šele izbrala obe postavi. Najprej sta oba zvezdnika izbrala rezerviste, nato sta izbirala še med osmimi košarkarji, ki so bili poleg njiju izbrani v prvi peterki. V tej je, kot že omenjeno, še tretjič v zadnjih štirih letih zaigral tudi Dončić. Zvezdnik Dallas Mavericks je v glasovanju prejel 5.566.875 glasov, kar je med branilci na zahodu pomenilo drugo mesto za Stephenom Curryjem, ki pa ga zaradi poškodbe ni bilo v Salt Lake Cityju.

Zmaga je odšla v roke ekipe Giannisa. | Foto: Reuters Zmaga je odšla v roke ekipe Giannisa. Foto: Reuters

Košarkarji lige NBA so ga izbrali na prvo mesto med branilci, prav tako je bil prvi po glasovih predstavnikov medijev. Še četrtič pa je Slovenca izbral James. Ta je sicer kot prvega izbral Joela Embiida, medtem ko je bil prvi izbor Antetokounmpa Jayson Tatuma. Izboru Jamesa so nato sledili novopečeni član Dallasa Kyrie Irving, Dončić in Nikola Jokić, ki je ravno na dan tekme All-Star dopolnil 28 let. Antetokounmpo je "vpoklical" še Jaja Moranta, Donovana Mitchlla in Laurija Markkanena.

Trenutek, ko je LeBron izbral Dončića in ga v šali najprej poimenoval "Hookah Dončić":

Prvi poraz za Dončića

Slovenski košarkar je na koncu na revijalni predstavi na parketu preživel slabih 19 minut, v katerih je s pol moči zbral štiri točke (2/2 za 2, 0/3 za 3), dva skoka, pet asistenc in eno izgubljeno žogo. Dončićeva statistika na dozdajšnjih treh tekmah je bila vselej podobna. Lani je kot rezervist dosegel osem točk, podelil tri podaje ter igral 24 minut in 40 sekund, leto prej je v prvi peterki na igrišču prebil 32 minut in prav tako dosegel osem točk, ob tem je podelil še osem podaj. Leta 2020 je v koronski sezoni prav tako dosegel osem točk ter podelil še štiri podaje v 17 minutah in 31 sekundah kot član prve peterke. Na vseh treh nastopih ga je v ekipo izbral James, vselej do te tekme je na koncu tudi slavil.

Dončić je bil na obračunu tudi ozvočen, s svojimi izjavami pa je večkrat dodobra nasmejal. Tako je ob svojem zabijanju v smehu dejal, da se to nikoli ne zgodi. Ob enem izmed vratolomnih zabijanj Moranta mu je v šali dejal, da to zmore tudi sam, a da mu nihče ne da priložnosti.

Košarkarji, ki so nastopili na tekmi All-Star:

Ekipa LeBrona:

Prva peterka: LeBron James (Los Angeles Lakers - kapetan), Luka Dončić (Dallas Mavericks), Kyrie Irving (Dallas Mavericks), Nikola Jokić (Denver Nuggets), Joel Embiid (Philadelphia 76ers - zamenjal je Kevina Duranta).

Luka Dončić in LeBron James | Foto: Reuters Luka Dončić in LeBron James Foto: Reuters

Rezervisti: Jaren Jackson Jr. (Memphis Grizzlies), Anthony Edwards (Minnesota Timberwolves - zamenjava po poškodbi), Jaylen Brown (Boston Celtics), Paul George (Los Angeles Clippers), Tyrese Haliburton (Indiana Pacers), Julius Randle (New York Knicks), De'Aaron Fox (Sacramento Kings - zamenjava po poškodbi).

Ekipa Giannisa:

Prva peterka: Giannis Antetokounmpo (Milwaukee Bucks - kapetan), Jayson Tatum (Boston Celtics), Donovan Mitchell (Cleveland Cavaliers), Ja Morant (Memphis Grizzlies - zamenjal je Stephena Curryja), Lauri Markkanen (Utah Jazz - zamenjal je Ziona Williamsona)

Rezervisti: Bam Adebayo (Miami Heat), DeMar DeRozan (Chicago Bulls), Jrue Holiday (Milwaukee Bucks), Pascal Siakam (Toronto Raptors - zamenjava po poškodbi), Shai Gilgeous-Alexander (Oklahoma City Thunder), Damian Lillard (Portland Trailblazers), Domantas Sabonis (Sacramento Kings)

Odsotni zaradi poškodb: Stephen Curry, Kevin Durant, Zion Williamson

Tatum do rekorda

Najboljšo predstavo dneva je prikazal član ekipe Giannisa in Bostona Jayson Tatum, ki je dosegel 55 točk (12/13 za 2, 10/18 za 3, 1/2 prosti meti), kar je nov rekord po številu doseženih točk na tekmi All-Star. S tem je presegel dosežek Anthonyja Davisa, ki je leta 2017 dosegel 52 točk.

Jayson Tatum je dosegel 55 točk. | Foto: Reuters Jayson Tatum je dosegel 55 točk. Foto: Reuters

Sistem dvoboja je bil enak kot v zadnjih letih. Ekipi sta odigrali tri četrtine po 12 minut, v zadnji pa časovne omejitve ni bilo. Zmagala je tista ekipa, ki je prva dosegla vnaprej določeno število točk. To znaša 24 dodatnih točk od vodilne ekipe po treh četrtinah. Ekipa Giannisa si je odločilno prednost za zmago priigrala že v prvih treh četrtinah, po katerih je vodila s 158:141, v zadnji četrtini pa je bil nato v igri samo še lov na rekord v režiji Tatuma, ki je s 27 doseženimi točkami v eni sami četrtini podrl še rekord v doseženem številu točk v enem delu srečanja na tekmi vseh zvezd.

Košarkarje v ligi NBA zdaj čaka krajši premor, tekmovanje pa se bo nadaljevalo v noči na petek. Dončić bo nekaj prostih dni izkoristil za oddih v Mehiki v Cabu, tudi njega pa naslednje srečanje čaka v noči na petek, ko bo njegov Dallas gostil San Antonio Spurs.

All-Star 2023 v sliki, foto: Reuters: