Tujina

Razkrivanje ameriških tajnih dokumentov: od Discorda do 4chana

Washington, 09. 04. 2023 11.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Ameriško ministrstvo za pravosodje in Pentagon sta v zadnjih dneh začela preiskovati uhajanje zaupnih dokumentov, med njimi naj bi bili tudi "strogo zaupni" podatki. O vsebini nekaterih dokumentov so precej obširno poročali tudi mediji, med drugim o ruski invaziji na Ukrajino, domnevni politiki Združenega kraljestva glede Južnokitajskega morja in dejavnosti Hutijev v Jemnu.

O obstoju dokumentov je prvi poročal New York Times, in sicer potem, ko se je na več ruskih kanalih na Telegramu 5. aprila znašlo pet fotografij dokumentov, na katerih naj bi bili zapisi o invaziji na Ukrajino. O razkritih dokumentih smo sicer že poročali. New York Times je tudi razkril, da so dokumenti delno avtentični, nekateri podatki pa verjetno prirejeni. Tako je tudi s tistimi, ki se nanašajo na usposabljanje ukrajinskih vojakov v Sloveniji na oklepnikih M113, ki jih SV sploh nima.

A skupina preiskovalnih novinarjev, ki je specializirana za preverjanje dejstev in odprtokodne obveščevalne podatke Bellingcat, se je odločila preiskati vir razkritih dokumentov. Ti naj bi se v javnosti prvič pojavili v začetku marca, ko so bili objavljeni na Discordu, platformi za sporočanje, ki je priljubljena med igralci iger. A Bellingcat poroča, da je na vpogled dobil dokaze, ki kažejo na to, da bi bili lahko nekateri dokumenti na spletu objavljeni celo prej, čeprav ni jasno, kdaj točno.  

Bellingcat je govoril tudi s tremi člani skupnosti na Discordu, kjer so bile fotografije objavljene, po njihovih besedah pa je bilo v zadnjih mesecih na drugih Discordovih strežnikih objavljenih še veliko več dokumentov. Njihovih trditev portal sicer ni mogel preveriti, saj so po razkritju dokumentov kanale izbrisali. 

Še posebej nenavadno pa je, da sta bila sicer glavni fokus kanalov, na katerih so bili marca objavljeni dokumenti, računalniška igra Minecraft in filipinska YouTube zvezdnica. Dokumenti so se nato iz teh kanalov razširili na druge platforme, kot je denimo forum 4chan, nato pa so se v zadnjih dneh pojavili še na Telegramu, Twitterju in nato tudi pri večjih medijskih hišah po vsem svetu.  

Vsebina dokumentov je zelo raznolika – podatki se ponekod ne ujemajo

Ukrajinski uradniki so sicer podvomili v verodostojnost dokumentov. Mihajlo Podoljak, svetovalec vodje urada ukrajinskega predsednika, je denimo na Telegram zapisal, da po njegovem mnenju za domnevnim uhajanjem informacij stoji Rusija. Toda ameriški varnostni uradniki, ki jih navaja New York Times, so namigovali na njihovo pristnost.  

Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov je medtem za CNN povedal, da dokumenti kažejo obseg vpletenosti ZDA in Nata v Ukrajino. Vendar pa o verodostojnosti kljub temu ni bil prepričan eden od proruskih kanalov na Telegramu, ki je sicer objavljal posodobitve glede konflikta – glede na objave je po njihovem mnenju možno, da so dotični dokumenti zgolj dezinformacije Zahoda.

Dokumenti sicer podrobno opisujejo dogajanje glede ruske invazije na Ukrajino do marca 2023, prav tako so v dokumentih analize dogodkov. Noben od dokumentov, ki jih je preučeval Bellingcat, ni bil skeniran, vsi so bili fotografirani. Glede na ozadje fotografij portal sklepa, da je bilo vsaj nekaj dokumentov fotografiranih na istem mestu. 

Vsebina dokumentov je zelo raznolika. Med drugim so v njih zemljevidi žarišč v Ukrajini, na primer v Bahmutu in Harkovu, pa denimo časovnica dostave streliva z Zahoda v Ukrajino, pa tudi zemljevidi in popisi ukrajinske zračne obrambe (vključno z datumi izdatkov za strelivo). Med dokumenti je bila še "strogo zaupna" "Posodobitev obveščevalnih podatkov operacijskega centra CIE" iz 2. marca, čeprav je bilo veliko informacij iz tega dokumenta javnosti že prej javno dostopnih prek sporočil za javnost.  

Čeprav vira domnevnih uhajanj informacij še ni bilo mogoče odkriti, je portal izsledil širjenje dokumentov po različnih internetnih forumih.  

Telegram in 4chan

5. aprila so se dokumenti začeli širiti po proruskih kanalih na Telegramu. Glede na ugotovitve Bellingcata so bili najprej objavljeni na kanalu "Donbass Devushka" ob 21.29 (po ukrajinskem času). Sprva so bile v tej objavi štiri fotografije, nato pa so ob ponovni delitvi dodali še peto. Le nekaj ur pred tem je eden od uporabnikov 4chana objavil prvo od osmih sporočil na kanalu Politically Incorrect (/pol/). V treh sporočilih so bile priložene fotografije na prvi pogled podobnih, a večinoma različnih dokumentov.  

V naslednji objavi, h kateri uporabnik ni priložil fotografije, se je z drugim uporabnikom prepiral glede kredibilnosti informacij, ki jih je objavil.  

4chan
4chan FOTO: Shutterstock

Med objavami na Telegramu in 4chanu je bila skupna le ena fotografija: zemljevid, na katerem so bili razni statistični podatki, med drugim tudi kumulativno število tako ruskih kot ukrajinskih vojakov, ki so v času vojne umrli. Vendar pa so se številke na različnih platformah razlikovale. Prvi vir (4chan) je prikazoval več ruskih izgub, drugi vir (Telegram/Donbass Devuschka) pa ravno obratno.  

Bellingcat ocenjuje, da je bila fotografija na Telegramu prilagojena oz. so podatki na njej zmanipulirani. Fotografija je bila namreč objavljena pozneje, je slabše ločljivosti, razmik med nekaterimi številkami in črkami je prevelik, posledično pa ni skladen s fontom preostale pisave na dokumentu.  

Niti vir, ki je dokumente objavil na 4chan, niti vir na Telegramu sicer ni izvirnik. 

Discord

4. marca – več kot mesec dni pred objavami na Telegramu in 4chanu – je eden od uporabnikov na Discordov strežnik z imenom "Minecraft Earth Map" objavil 10 dokumentov z oznako "Strogo zaupno".  

V tej objavi je bilo vseh sedem dokumentov, ki so bili nato objavljeni na 4chanu in Telegramu – med temi dokumenti so bili zemljevidi z nižjim številom ukrajinskih žrtev. Tri od fotografij so bile objavljene samo na Diskordu, ne pa torej tudi na 4chanu, Telegramu ali Twitterju.  

Uporabnik, ki je delil fotografijo zemljevida, je pozneje na Twitterju trdil, da je informacije prvi delil drug uporabnik Discorda, in sicer na strežniku WowMao. Kanal vodijo oboževalci priljubljenega YouTuberja z istim imenom.

Discord
Discord FOTO: Shutterstock

1. marca in 2. marca, torej še pred objavo na kanalu Minecraft, je eden od uporabnikov na kanalu WowMao objavil več kot 30 dokumentov, od katerih so bili mnogi označeni kot "strogo zaupni". Isti uporabnik je na strežniku objavil še na desetine drugih dokumentov o Ukrajini, ki pa so bili 7. aprila izbrisani. Čeprav je Bellingcat te objave videl, ni mogel neodvisno preveriti njihove verodostojnosti. 

Thug Shaker Central

A kot kaže, strežnik WowMao še vseeno ni izvirni vir teh dokumentov. Bellingcat je namreč govoril s člani še ene skupnosti na Discordu, ki so zatrjevali, da so bile fotografije že prej objavljene na drugem strežniku, imenovanem "Thug Shaker Central", ki je zdaj že izbrisan. Kanal je imel v preteklosti sicer tudi več drugih imen. Slikovno gradivo, ki ga je Bellingcat dobil na vpogled, potrjuje, da so bili dokumenti objavljeni na tem kanalu napisani v istem slogu kot tisti, objavljeni na strežniku WowMao.  

A Bellingcat je pridobil le posnetke zaslona, ne dejanske povezave do prve objave na strežniku, ki je bila odstranjena, zato opozarja, da pristnosti fotografij ni mogoče preveriti. Poleg tega je bila vsebina dokumentov, ki jo je Bellingcat dobil na vpogled, zamegljena. 

In kaj je Thug Shaker Central? Strežnik naj bi bil prvotno poimenovan po svojem prvem ustanovitelju, je za Bellingcat povedal član strežnika, Vakhi. Naloge skrbnika strežnika so nato prevzeli različni drugi uporabniki, zadnji, ki naj bi ga vodil, pa naj bi bil tudi vir razkritih dokumentov. Vakhi te osebe ni želel imenovati, vendar je zatrdil, da je prvotni vir razkritih dokumentov. Datoteke, ki so pricurljale na WowMao, so po njegovih besedah in besedah še dveh članov skupnosti na Diskordu le "vrh ledene gore" v primerjavi s količino dokumentov, objavljenih na serverju Thug Shaker Central.

Strogo zaupni dokumenti
Strogo zaupni dokumenti FOTO: Shutterstock

Razen pričevanj omenjenih uporabnikov in razpršenih sklicevanj na njegov obstoj na 4chanu o tem strežniku ni nobenih sledi. Prav zato je nemogoče preveriti, ali je omenjeni kanal dejansko bil prvotni vir. Vendar pa so uporabniki, kot so na primer Vakhi in drugi, z Bellingcatom delili sezname članov, ki so se med sabo ujemali. Ime strežnika se je pogosto spreminjalo, imel je približno 20 aktivnih uporabnikov, ki so sestavljali tesno povezano skupnost, so povedali člani. Uporabnike strežnika pa so načeloma zanimali video igre, glasba, pravoslavno krščanstvo in priljubljeni YouTuber Oxide.

Strežnik po besedah članov sicer ni bil posebej geopolitičen, čeprav so imeli njegovi uporabniki načeloma trdno konservativno stališče. Pogosto so si pošiljali diskriminatorne in rasistične meme.  

Da bi preverili obstoj strežnika, so novinarji Bellingcata v stik stopili tudi z Discordom. Vprašali so ga o obstoju strežnikov Thug Shaker Central, WowMao in Minecraft Earth Map, pa tudi, ali je Discord vedel, da se prek njihove platforme delijo strogo zaupni dokumenti. Discord komentarja ni želel podati.  

Poleg tega je se Bellingcat obrnil na ministrstvo za obrambo, da bi preveril pristnost deljenih dokumentov in če poznajo vir uhajanja informacij. Odgovorili so, da zadevo preverjajo.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja