DL: Ob vstopu v Škocjan bo krožišče

10.11.2023 | 14:40

Ob vstopu v Škocjan bodo uredili trikrako krožišče, ki ga stroka ocenjuje za najvarnejšo možnost. (Foto: L. M.)

Ob vstopu v Škocjan bodo uredili trikrako krožišče, ki ga stroka ocenjuje za najvarnejšo možnost. (Foto: L. M.)

V Škocjanu kmalu varnejši vstop v središče – Za trikrako krožišče vse nared – Pri gasilskem domu novo križišče, urejena cesta do mostička – Tretja faza pri župnišču se projektira – Pa pločnik do Stare Bučke in krožišče v Dolnji Stari vasi?

Škocjan napreduje, marsikaj je že narejenega, a vstop v središče kraja je že vseskozi enak. V prihodnosti bo drugače, saj tu načrtujejo krožišče, se pa zdi, da bodo na to pridobitev še čakali.

Na občini se že dolgo trudijo za varnejšo cesto skozi središče Škocjana, pri čemer sodelujejo z Direkcijo za infrastrukturo, saj gre za državno cesto. »Projekt trikrakega krožišča na kraju, kjer je zdaj križišče proti Bučki oz. proti središču Škocjana in naprej v šmarješki konec, je narejen že dlje časa. Pridobili smo tudi že potrebna zemljišča, odkupi so narejeni, pogodbe podpisane,« o prvi fazi prenove središča Škocjana pove župan Jože Kapler in doda, da so bili pomisleki glede funkcionalnosti krožišča pozimi, da so razmišljali tudi o semaforiziranem križišču, a je stroka za najvarnejše na koncu izbrala krožišče.

Sicer pa se želijo skozi Škocjan rešiti tovornega prometa, kar bo nekoč omogočala obvoznica, ki jo načrtujejo iz spodnjega dela Škocjana po navezavi na cesto Škocjan–Zbure pod Vrhom pri Škocjanu.

Mnogi občinski cestni projekti so že zdavnaj v državnem proračunu, a ne ve se dobro, kdaj pridejo na vrsto.

Prva faza urejanja središča Škocjana, ki zajema cesto od vstopa v Škocjan do mostu čez potok Radulja, je ocenjena na okoli 800.000 evrov. Pločniki in javna razsvetljava bodo strošek občinskega proračuna, preostalo bo prispevala država. »Projekt je bil pred petimi leti že v državnem proračunu, a se odmika. Zdaj je vse pripravljeno, spet je v državnem proračunu, a je zanj premalo denarja. Obeti so, da bi se gradnja krožišča začela v drugi polovici prihodnjega leta, a nekih zagotovil še nimamo,« pove župan Kapler.

Druga faza urejanja Škocjana zajema odsek od mostu čez Raduljo proti Bučki, kjer je pri gasilskem domu predvideno novo križišče. Tudi ta projekt je že pripravljen, naložba pa je ocenjena na več kot pol milijona evrov. Župan pove, da ob tem dodatno načrtujejo še prenovo ceste od gasilskega doma do mostička in obstoječega krožišča proti Zloganju, pri čemer bodo na novo uredili kanalizacijo, pločnik in javno razsvetljavo. To bo strošek občinskega proračuna.

Tretja faza pa bo zajela cesto od starega župnijskega doma, kjer bo urejeno varno križišče proti šoli, do konca Škocjana v smeri proti Zburam. Za ta del projektiranje še poteka, prav tako usklajevanje z Zavodom za varstvo kulturne dediščine. Cesto nameravajo razširiti in ji dodati obojestranski pločnik in javno razsvetljavo. Župan pove, da dolgoročno v središču kraja tudi ne bo več avtobusne postaje, v stavbi, ki je dobesedno na trgu in je občinska last, pa bodo uredili prostor za druge dejavnosti. Avtobusno postajališče bodo uredili ob regionalni cesti pri vstopu v park Radulja.

In kako blizu je gradnja pločnikov na 1,6-kilometrskem odseku prenovljene ceste od Škocjana do konca vasi Stara Bučka? »Spomladi smo bili na sestanku na Direkciji za infrastrukturo in gradnja naj bi stekla v drugi polovici prihodnjega leta,« pove Kapler in doda, da je vrednost naložbe ocenjena na okoli milijon evrov. Pločnik skozi Staro Bučko je seveda stvar občinskega proračuna.

Škocjančani pa težko čakajo še na gradnjo krožišča pri bencinski črpalki, ki je prometno zelo kritična točka. Projekt je že zdavnaj v državnem proračunu, a ni povsem jasno, kdaj bo prišel na vrsto. Župan pove, da bo takrat zgrajen tudi pločnik do Grmovelj, cesto od Grmovelj do priključka na avtocesto pa bodo prenovili in tudi tam zgradili pločnik. Projekt pa je navezan na gradnjo kanalizacije v Dobruški vasi, ki jo morajo zaradi pridobitve nepovratnih sredstev dokončati do leta 2026. Želja je, da bi vse teklo istočasno. Celotna naložba bo stala približno tri milijone evrov. Za vse tri projekte je občina lani podpisala sofinancerski sporazum z ministrstvom za infrastrukturo.

Članek je bil objavljen v septembrski tiskani številki Dolenjskega lista

L. Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava