A. Ko. | 25. 1. 2023, 09:42

Vladni predlog za oskrbo psa predvideva 0,40 evra na dan – ga vi s tem lahko nahranite?

Profimedia

Predlog pravilnika, ki ga je podpisala kmetijska ministrica in poslala zavetiščem, je sprožil val ogorčenja. Je sistem oskrbe zapuščenih živali v Sloveniji res tik pred kolapsom?

Irena Šinko, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je podpisala predlog pravilnika, ki določa, koliko bo država prispevala zavetiščem za oskrbo psov in mačk. V njem je zapisano, da država zavetiščem plačuje stroške za hrano in vodo na dan v vrednosti:

  • 0,20 evra za mačko do 3 kg telesne teže,
  • 0,40 evra za mačko nad 3 kg telesne teže,
  • 0,40 evra za psa do 10 kg telesne teže,
  • 1,35 evra za psa nad 10 kg do 30 kg telesne teže,
  • 2 evra za psa nad 30 kg telesne teže.

To pomeni, da je treba mačko nahraniti za okoli 6 evrov na mesec. Komu to lahko uspe? Če že, s kakšno nekakovostno hrano, ostanki? Na vladni predlog so se med prvimi oglasili v Zavetišču Horjul:

ʺČe prevedemo tako po domače, da bomo vsi razumeli: država želi, da tudi po 120 dneh imetniki zavetišč plačujejo vse, razen npr. 6 evrov na mesec za mačko.ʺ

Ob tem znova poudarjajo, da so zavetišča polna, da se odpovedujejo pogodbe občinam, da novih zavetišč ni, da številnih psov nihče noče …    

Ostri so bili tudi v zavetišču Mačja hiša: ʺNekateri se iz državnega proračuna vozijo na Dunaj za slabih 8000 evrov na koncert, ti isti od nas zahtevajo in nam določajo, da bi morali za ta denar ves mesec v skladu z zakonodajo skrbeti za 1300 mačk!ʺ  

Zavetišča so ogorčena, razočarana, jezna, predvsem pa imajo občutek, da se država iz njih norčuje.

Kot je za Dnevnik povedala Polona Samec iz Zavetišča Horjul, je samo vprašanje časa, kdaj se bo sistem oskrbe zapuščenih živali v Sloveniji sesul.   

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord