Drugi športi

Shericka Jackson druga vseh časov na 200 m

Budimpešta, 25. 08. 2023 23.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Jamajčanka Shericka Jackson, ki je z 21,41 sekunde zdaj druga vseh časov v teku na pol stadionskega kroga, in Američan Noah Lyles (19,52) sta zmagala na 200 m v finalih sedmega dne 19. svetovnega prvenstva v atletiki v Budimpešti. Jackson je 35 let star svetovni rekord zgrešila za sedem stotink.

Skupaj so bile štiri končne odločitve, v troskoku je težje od pričakovanj svoje četrto zaporedno zlato pričakovano osvojila Venezuelka Yulimar Rojas (15,08 m), v metu kopja pa je bila najboljša Japonka Haruka Kitaguchi (66,73 m).

Na pol stadionskega kroga je bila Shericka Jackson razred zase, prepričljivo je vodila od starta do cilja in v skoraj brezvetrju
(+0,1 m/s) za ubranitev lanskega naslova iz Eugena na večni lestvici zaostala le za svetovno rekorderko Florence Griffith-Joyner. Američanka je tekla 21,34 leta 1988.

Devetindvajsetletna Jackson je bila v cilju pred dvema predstavnicama ZDA, srebro je osvojila Gabby Thomas (21,81), tretja na OI pred dvema letoma, bron pa svetovna prvakinja na 100 m Sha'Carri Richardson z osebnim rekordom 21,92. Slednja je Jackson premagala v najkrajšem sprintu na tem SP.

Noah Lyles je dobil obe "sprinterski" preizkušnji.
Noah Lyles je dobil obe "sprinterski" preizkušnji. FOTO: AP

Šestindvajsetletni Noah Lyles je ne le ubranil naslov na 200 m in tretjič postal prvak na tej razdalji, ampak je v Budimpešti osvojil obe najkrajši sprinterski preizkušnji kot prvi doslej na enem SP po legendarnem Jamajčanu Usainu Boltu leta 2015.

Za Lylesom, ki lahko trojno krono osvoji v soboto s štafeto 4 x 100 m, je bil drugi njegov šele 19-letni rojak Erriyon Knighton (19,75), bron je osvojil Letsile Tebego iz Bocvane (19,81), ki je bil drugi v finalu na 100 m.

Svetovna rekorderka Rojas je bila že na robu prepada, ampak se ji je uspelo v velikem slogu vrniti in je s 15,08 m v zadnjem skoku prišla do zmage. Ukrajinka Marina Beh-Romančuk, ki je vodila po petih serijah s 15,00 m, v šesti seriji ni zmogla odgovora na zadnji dosežek Venezuelke in je osvojila srebro. Kubanka Leyanis Perez Hernandez je bila tretja s 14,96 m.

Yulimar Rojas je do zlata prišla v zadnji seriji.
Yulimar Rojas je do zlata prišla v zadnji seriji. FOTO: AP

Rojas, olimpijska zmagovalka iz Tokia 2021, je imela prvič v zadnjem obdobju res velike težave in ji je celo grozilo, da bo po treh serijah predčasno končala tekmovanje. Bila je šele osma po treh serijah s 14,33 m ter se je za las prebila med osmerico med 12 finalistkami, ki so imele v nadaljevanju še po tri skoke.

Tudi naslednjih dveh poskusov Rojas ni opravila dobro, obakrat je prestopila in vidno z gestami izražala svoje slabo počutje v tistih trenutkih. A je v zaključku, v šestem skoku, vendarle presegla 15 metrov in za osem centimetrov ugnala evropsko prvakinjo Beh-Romančuk, ki je bila srebrna že na SP v Dohi. Ukrajinka v zadnjem skoku tekme ni izboljšala svojega uvodnega dosežka, a je svoji državi prinesla prvo odličje na tem SP.

Tudi Kitaguchi je v novem dramatičnem dvoboju v tehničnih disciplinah 66,73 m dosegla v zadnji seriji ter nadgradila bron z lanskega SP, na domačih OI 2021 pa je bila šele 12. Petindvajsetletna Japonka ima tako možnost, da bo branila naslov na naslednjem prvenstvu pred domačo publiko v Tokiu čez dve leti.

Dvaintridesetletna Kolumbijka Flor Denis Ruiz Hurtado je s 65,47 m presenetljivo vodila od prve serije naprej, a je na koncu s srebrom osvojila svoje prvo odličje na velikih tekmovanjih. Slednje je uspelo tudi Mackenzie Little iz Avstralije, ki je do brona in zmagovalnega odra prav tako prišla šele v zadnjem metu, ko so ji namerili 63,38 m.