Eintracht in Rangers v finalu Lige Evropa

Frankfurt, 05. 05. 2022 22.50 |

M.J., STA
2

Nemški Eintracht Frankfurt in škotski Glasgow Rangers sta finalista nogometne Lige Evropa. Nemci, ki so dobili že prvo tekmo v Londonu (2:1), so v Frankfurtu premagali West Ham United z 1:0, Škoti pa so pred svojimi gledalci ugnali Leipzig (3:1), za katerega je igral nekdanji slovenski reprezentant Kevin Kampl. Prva tekma se je končala z minimalno zmago Leipziga. Od uvedbe Lige Evropa v sezoni 209/10 še nobena nemška ekipa ni igrala v finalu, še najbližje je bil pred tremi leti prav Eintracht, ki je v polfinalu izgubil proti poznejšemu zmagovalcu Chelseaju. Eintracht je tako sploh prvi. Zadnji nemški zmagovalec pokala UEFA, predhodnika Lige Evropa, je bil leta 1997 Schalke, Eintracht, ki ima zadnje čase neverjetno podporo navijačev, pa je ta pokal dobil pred 42 leti.

Nekdanji slovenski nogometni reprezentant Kevin Kampl ne bo igral v finalu Lige Evropa, potem ko je s svojim Leipzigom na povratni polfinalni tekmi v Glasgowu izgubil proti Rangers z 1:3. Prvo tekmo so Nemci dobili z 1:0. V finalu, ki bo 18. maja v Sevilli, se bodo Škoti merili z Eintrachtom Frankfurtom, ki je izločil West Ham. Škoti, zmagovalci že zdavnaj pokojnega pokala pokalnih zmagovalcev v sezoni 1971/72, nazadnje pa v evropskem vrhu v sezoni 2007/08, ko so igrali finale pokala Uefa, so na polnem in glasnem Ibroxu zaostanek s prve tekme hitro izničili, ko je iz bližine zadel James Tavernier v 19. minuti, za bočnega branilca je bil to že sedmi gol, s katerim je prvi strelec tekmovanja.

James Tavernier
James Tavernier FOTO: AP

Le pet minut pozneje pa so prišli do drugega zadetka, ko je s 17 metrov z natančnim nizkim strelom gol dosegel še Glen Kamara. Dotlej nebogljeni Leipzig, pri katerem je Kampl začel v prvi postavi, je imel malce pozneje še srečo, da je Joe Aribo povsem sam pred golom zgrešil žogo. Tudi v drugem polčasu so domači preprečevali gostom, polfinalistom lige prvakov iz sezone 2019/20, nevarnejše akcije, je pa v 70. minuti domači vratar obranil nevaren strel Konradu Laimerju. Že v naslednji minuti pa je udaril Christopher Nkunku, ki je iz bližine skupni izid izenačil. V 81. minuti pa je domače občinstvo spet slavilo, ko je odbito žogo v mrežo pospravil John Lundstram za senzacionalno napredovanje škotske zasedbe.

Eintracht Frankfurt, zmagovalec pokala Uefa 1979/80, je proti West Hamu, zmagovalec pokala pokalnih zmagovalcev 1964/65, v gosteh zmagal z 2:1, tokrat pa slavil z 1:0. Londončani so od 17. minute igrali brez izključenega branilca Aarona Creswella, Nemci pa so številčno prednost hitro unovčili in v 26. minuti povedli z golom Rafaela Borreja. V nadaljevanju so ob skoraj dvotretjinski posesti žoge uspešno držali prednost vse do konca.

Rafael Borre
Rafael Borre FOTO: AP

Od Slovencev je nazadnje v finalu evropske lige igral Samir Handanović, ki je z Interjem v sezoni 2019/20 izgubil proti Sevilli z 2:3, to pa je bil tudi zadnji finale katerega od slovenskih nogometašev v evropskih tekmovanjih.