Slovenija

Prepovedi uporabe trdnih goriv ne bo, ostajajo omejitve glede plina

Ljubljana , 10. 04. 2024 08.22 | Posodobljeno pred 21 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je sprejel več dopolnil k predlogu novega energetskega zakona in ga potrdil za obravnavo na plenarni seji DZ. V predlogu ni več omejitev glede trdnih goriv v novih stanovanjskih stavbah v strnjenih naseljih, ob nasprotovanju opozicije ostajajo predvidene omejitve pri rabi plina za ogrevanje.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Minister o novi odredbi
    05:52
    Iz 24UR ZVEČER: Minister o novi odredbi
  • Iz 24UR ZVEČER: Kako bo nova uredba videti v praksi?
    02:32
    Iz 24UR ZVEČER: Kako bo nova uredba videti v praksi?

Odbor je iz besedila črtal določbo, da v strnjenih naseljih v eno- in dvostanovanjskih stavbah ter v posameznih delih večstanovanjskih stavb ne bi bila dovoljena vgradnja kurilnih naprav na trdna in tekoča goriva.

Zavrnil pa je predloga SDS in NSi, da bi črtali tudi omejitve glede rabe plina za ogrevanje gospodinjstev. Predlog določa, da vgradnja kotla na zemeljski plin ali utekočinjen naftni plin ne bo dovoljena v stanovanjskih stavbah, za katere bo vloga za gradbeno dovoljenje dana od 1. januarja 2025. Doslej je bil v predlogu ta datum 1. julij letos.

"S tem vlada svojim državljanom daje jasno vizijo zelenega prehoda in popolnega razogljičenja najkasneje v naslednjih 25 letih, kamor sodi tudi popolna opustitev rabe zemeljskega plina za ogrevanje stavb. Neodgovorno bi bilo zanikati trend, ki je jasen, delovati proti političnim zavezam, ki so bile dane v preteklosti, in ne omejevati fosilnih goriv, če vemo, da je to kritičnega pomena za naš razvoj," je dejala državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen.

Kurilna sezona
Kurilna sezona FOTO: Shutterstock

V predlogu ostajajo določila, da bodo lahko lokalne skupnosti nove koncesije za zgraditev in upravljanje omrežja za distribucijo plina podelile le, če bodo omrežje v svojih lokalnih energetskih konceptih načrtovale tako, da bo predvideno priključevanje proizvodnih virov plina obnovljivega izvora za vsaj 80 odstotkov načrtovane porabe.

Pogoji za podaljšanje koncesij za distribucijo plina v predlogu ostajajo nespremenjeni, je pa z dopolnilom dodano, da se lahko koncesije podaljšajo večkrat za opredeljeno obdobje (pet oz. sedem let). "Časovno omejeno podaljševanje koncesij je predvsem signal za občine in distributerje, da se aktivno vključijo v pripravo na distribucijo obnovljivih plinov. Menimo, da je smiselno izkoristiti že zgrajen plinski sistem, ki lahko pozimi bistveno razbremeni električni sistem," je dejala državna sekretarka.

Če je koalicija pri drveh popustila, se pa pri plinu, ki je fosilni vir, to neha, je ohranitev določb glede opuščanja rabe plina podprla Nataša Sukič (Levica). Poudarila je nujnost ukrepanja zaradi podnebnih sprememb in tud onesnaženosti zraka z drobnimi prašnimi delic.

V NSi so bili zadovoljni, da se z dopolnilom umika prepoved uporabe trdnih goriv v novih stanovanjskih stavbah v strnjenih naseljih (nameščanje naprav na kurilno olje ni dovoljeno že od leta 2021), so pa tako kot SDS želeli, da bi se črtalo tudi omejitve pri plinu. Pri tem se je Janez Žakelj (NSi) skliceval na argumente, ki jih je v torek navedlo združenje distrubuterjev plina, med drugim da gospodinjstva, ki se ogrevajo na plin, povzročijo manj kot dva odstotka izpustov, da se v prihodnjih letih pričakuje rast porabe plina, da uporaba plina za ogrevanje v gospodinjstvih zmanjšuje obremenitve elektro omrežja pozimi, da je investicija v plinski kotel cenejša od investicije v toplotno črpalko ...

Koalicija je sprejela še vrsto dopolnil, s katerim je med drugim upoštevala opozorila zakonodajno-pravne službe DZ. Razprava članov odbora je segla širše na področja energetske in drugih politik. V SDS so bili med drugim kritični do vlade, ki da se v veliki meri osredotoča le na sončno energijo. Za prehod za nefosilne energente bi bile namesto prepovedi boljše spodbude, je menil Danijel Krivec (SDS).

Koalicija je očitke zavračala. Aleš Rezar (Svoboda) je dejal, da je sprevrženo, da poslanci, ki so sokreirali politiko zadnjih 30 let, ne čutijo odgovornosti in "si drznejo pri tem omenjati neke zablode trenutne vlade". Miroslav Gregorič (Svoboda) je navajal podatke, da je potencial sončne energije v Sloveniji dovolj velik, da bi bi bilo treba med drugim proučiti možne lokacije na več črpalnih hidroelektrarn, ki omogočajo hrambo energije. Predrag Baković (SD) je ocenil, da bodo z dopolnili zakon "oklestili nekih dvomov", če se bo pa pri izvajanju pokazala kakšna anomalija, pa da lahko zakon tudi spremenijo.

Predlog prenovljenega zakona bo urejal tudi vrsto drugih področij, je ob ponovnem osredotočanju razprave na drva in plin spomnila državna sekretarka, med njimi delovanje regulatorja Agencije za energije, gradnjo in vzdrževanje energetske infrastrukture, dodeljevanje subvencij, ki bo digitalizirano in poenostavljeno ter krizne razmere na področju energetske oskrbe in začasno kontrolo cen energije. Odbor je sklenil kolegiju predsednice DZ predlagati, naj predlog energetskega zakona uvrsti na redno sejo DZ, ki se bo začela 22. aprila.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zakotnik
12. 04. 2024 11.52
Prosim dejte to na referendum!
murate
10. 04. 2024 11.35
+2
Tale vlada je najbolj nora od vseh vlad.Ukinja ogrevanje na trdna tekoča in plinasta goriva .V teh dneh naj bi vse hiše v sloveniji dobile grozilno pismo z podpisom ministra za okolje glede ogrevanja.Predvidevam da je v sloveniji nekje 700 000 hiš in vsaki je ali še bo poštar dostavil pismo z dvema listoma mešanja megle ,strašenja in groženj . Ta ki je to odobril bi moral izgubiti službo in to takoj ,pa še trije štirje okrog dotične osebe.Da je eno pismo prispelo v moj nabiralnik je stalo državo slabih 10 €.To pomeni X 700000 hiš je 7 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja šlo u tri krasne . Potem pa še inf zvečer glede plinskih peči in ukinjanja plina.... Vsi na kolo za zdravo telo pa še zeblo Vas ne bo...
zoran pušenjak
10. 04. 2024 11.15
+6
Pač vlada elektromafija
SlepiSlovenc
10. 04. 2024 11.12
+2
Hvala. Pa podražitev elektrike tud ne, al?
cirenij
10. 04. 2024 10.52
+10
Saj se jim je popolnoma utrgalo! Kdaj dobimo novo vlado, pa ne tistih, ki so že bile. A v naši lepi, prijazni Sloveniji nimamo pametnih ljudi, ki bi vladali pametno, s svojo glavo? Žalostno!
St. Gallen
10. 04. 2024 11.29
+1
NeXadileC
10. 04. 2024 10.47
+8
Torej dimniki ostanejo dovoljeni...
NeXadileC
10. 04. 2024 10.45
+1
Za zdaj. Potem pritisne Ursula.
štrekeljc
10. 04. 2024 10.42
+18
Cca 25 let nazaj nisem smel vgraditi drugačnega ogrevanja kot plinskega, ker je bil ta ekološko edini sprejemljiv. Zdaj plin kar naenkrat ni več dober. Kaj se je spremenilo? So kot pri koroni politdohtarji tokrat na delu politznanstveniki? Vse naj bi šlo na elektriko, ki pa je v velikem delu proizvod termoelektrarn. In o "zelenem" prehodu nam pridigajo tisti, ki se okoli fijakajo s privatnimi letali. Kdo ima koga za norca? Pri vsem skupaj vidim samo eno razlago, nas, "amorfno" rajo, prisiliti v odvisnost od samo enega vira, ker bi potem gospodarji tistega vira lahko manipulirali in upravljali z rajo: če ne boš priden, ti bomo odklopili štrom! Da v primeru energetskega monopola o tem, da bodo cene poletele v nebo, niti ne govorim. Privatna letala so draga!
NeXadileC
10. 04. 2024 10.46
+4
Spremenilo se je to, da so s plinskimi napeljavamu nasitili trg.
zibertmi
10. 04. 2024 16.45
+1
vse se vrti kot zemlja.ko smo se ogrevali na premog ,mu je cena rastla.pa se je vse odvijalo po istih scenarijih,preko drv,palet,briketov ,plina kurilnega olja,do sedanjih TČ.ko poraba zraste,gredo cene energentov vseh vrst,v neb.zraven dajmo še ekologijo in so zmagali politiki na celi črti,ne samo v sloveniji
štrekeljc
10. 04. 2024 20.57
+1
Ampak si imel izbiro! Lahko si se grel na premog,. nafto, drva, plin, elektriko,... in če je cena enega energenta preveč narasla, si prešel na drugega. Kakšno izbiro boš imel, če bo na razpolago samo štrom?
Janko Mesar
10. 04. 2024 10.41
+10
V Ljubljani naj samo drva kurijo.
medusa
10. 04. 2024 10.35
+11
Goloba za mandatarja v Gazi ...Prvi polet tja krijemo ...brez povratka...in svojo levičarsko kloako naj odpelje s seboj...
junij66
10. 04. 2024 10.34
+17
Ko se je spustila tema je oče stopil ven in iz dobro skrite zemljanke prinesel 3 velika bukova drva. V čisti tišini in brez luči smo zakurili ogenj, upajoč, da nas nihče ne zasači. Ne ni zgodba iz patrizanov ampak Slovenija 2030. "Zelena revolucija".
murate
10. 04. 2024 11.39
devote
10. 04. 2024 10.29
+16
se vectarifno placevanje elektrike na referendum. v nemciji imajo lepo 2 tarifni sistem in ostane. tu pa golobnjak poskusno sprobava WEF ideje na masi 2 mio ljudi za vecji vzorec...
optimist11
10. 04. 2024 11.10
+1
Namesto, da bi se ljudje sprostili po napornih službah bodo preračunavali kako in kdaj porabit el. energijo. Seveda se bo tudi na tem področju avtomatizirala poraba, ampak vse to bo zopet potrebno plačati.
Castrum
10. 04. 2024 10.27
+12
A mi lahko kdo navede eno samo samcato zadevo, katero je uspešno izpeljala ta Golobova vlada?...
Groucho Marx
10. 04. 2024 10.24
+10
Kako se je šopirila tista Tina, kako gremo mirno lahko s tem na referendum itd. Try & fly, tako deluje golobnjak, ki ne ve niti, kaj bi sam s sabo.
El pi5tolero
10. 04. 2024 10.19
+17
Kaksni norci nesposobni nam vladajo da se je taka ideja sploh porodila v njihovih butalskih glava bog jim pomagi!
PREDSIGNAL69
10. 04. 2024 10.08
+7
Minovak
10. 04. 2024 10.07
+12
Nov idiotizem do konca zmešane vlade, ki nima pojma o ničemer. Otroku je jasno, da trda goriva bolj smrdijo in onesnažujejo, samo zgubam nasproti Maxija pa ni nič jasno. Skrajni čas je, da jih pošljemo na smetišče zgodovine, saj so se spravili tudi na zdravje ljudi.
Yon Dan
10. 04. 2024 10.01
+4
S kakšno pravico nam to omejujejo. Nafta in plin sta obnovljiva vira, stalno se obnavljata v zemlji. Da so to fosilna goriva je popolna laž.
Ki zombi
10. 04. 2024 09.46
+7
Ravno narobe, plin je očistil Ljubljano in vsa naselja v kotlinah. Les pride v poštev samo v prevetrenih hribih, nikakor ne v dolinah.
mali.mato
10. 04. 2024 11.29
+1
Pravilno sušen les praktično nima škodljivih emisij.
Banion
10. 04. 2024 09.38
+5
da bodo ostala trda goriva oziroma les, katerega imamo dovolj oziroma smo samooskrbni je edina pametna zadeva. Seveda je plin druga zgodba, odvisni smo od uvoza in v teh časih res ne veš kdaj boš brez, da se jezijo distributerji je jasno saj je to njohov posel. V novogradnjah bi morali predpisati obvezno vgraditev ustreznega dimnika in kontrolirati kurlne naprave, sodobne peči so dokaj čiste, seveda pa nobena kurjava ne čisti ozračja.
zakotnik
10. 04. 2024 09.46
+6
plina je na svetu prevec zato ne bluzi, americani nam ga rade volje prodajo