Zaradi Hutijev ogrožena svetovna trgovina, Biden povsem odpovedal

Datum:

Ker se je Bidnova administracija izogibala soočenju z islamskimi Hutiji v Jemnu, povezanimi z Iranom, ki ovirajo plovbo na Bližnjem vzhodu, sta dve največji svetovni kontejnerski ladijski liniji – na obeh je islamistična skupina napadla ladje – v petek sporočili, da sta začasno ustavili tranzit skozi Rdeče morje.

Maersk, čigar ladja je bila v četrtek napadena na Gibraltar, je izjavil, da bo ladjam, ki plujejo skozi ožino Bab al-Mandab, ki povezuje Indijski ocean z Rdečim morjem, ukazal, naj svoja potovanja “do nadaljnjega” ustavijo. Nemški Hapag-Lloyd AG je napovedal, da bo prekinil potovanja svojih ladij do ponedeljka, nato pa se bo odločil za obdobje po tem.

Maersk je po obsegu drugo največje kontejnersko ladjarsko podjetje, poroča Financial Times, medtem ko je Hapag-Lloyd peti največji, poroča Marine Insight. “Poteze bodo povečale pritisk na ZDA in njihove zaveznike, da izboljšajo varnost vzdolž enega najpomembnejših trgovinskih koridorjev na svetu, da bi se izognili spodkopavanju svetovnega gospodarskega okrevanja,” je zapisal Bloomberg News.

V petek sta bili iz Jemna pod nadzorom Hutijev napadeni dve ladji pod liberijsko zastavo v ožini Bab al-Mandab. Ladja Al-Jasrah v lasti Hapag-Lloyda je bila zadeta.

“Medtem ko Hutiji tako rekoč potegnejo sprožilec, jim Iran podaja orožje,” je dejal svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan.

“Gre za mednarodni problem. Potrebna bo mednarodna rešitev in pri tem sodelujemo z zavezniki in partnerji,” je v sredo izjavila namestnica obrambnega ministra Kathleen Hicks.

Iranski obrambni minister Mohammed-Reza Ashtiani je dejal, da se bodo ZDA “soočile z ogromnimi težavami”, če ne bodo zaščitile ladij, in dodali: “Nihče ne more manevrirati v regiji, ki jo obvladujemo.”

Izraelski premier Benjamin Netanjahu naj bi predsedniku Joeju Bidnu dejal, da če ZDA ne bodo ukrepale proti hutijevskim teroristom s sedežem v Jemnu, bo to storil Izrael, saj so Hutiji ciljali na ladijska plovila, povezana z Izraelom. Številni ameriški obrambni strokovnjaki so za Politico povedali, da je Bidnov pristop reševanja situacije problematičen, saj se s poskusom izogibanja eskalaciji dogaja ravno nasprotno.

“Kje so napadi na cilje [Hutijev]?” je dejal Marc Polymeropoulos, nekdanji uradnik Cie, na družbenih medijih. “To moram videti čim prej.”

Upokojeni podadmiral John Miller, nekdanji ameriški poveljnik 5. flote, je za Politico povedal, da ZDA “tega niso jemale dovolj resno”, ker so ti napadi “velikokrat ostali brez odgovora”.

“Trenutno nikogar ne odvračamo,” je dejal Miller.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki