DL: 10 let Športnega društva Plavalček - Šport invalidov kot pot k enakopravnosti

7.9.2022 | 11:00

Predsednica ŠD Plavalček Tatjana Lapuh (Foto: P. P.)

Predsednica ŠD Plavalček Tatjana Lapuh (Foto: P. P.)

ŠD Plavalček želi pokazati, da si invalidi zaslužijo, da jih obravnavamo kot enakovredne člane družbe, in da je šport invalidov ena od pravih poti – Paraplavanje, odbojka sede in športna abeceda

Za dolgoleten pomemben prispevek v športu invalidov je ob letošnjem prazniku KS Leskovec pri Krškem bronasto priznanje prejelo Športno društvo Plavalček, za predano desetletno delo pa njegova predsednica Tatjana Lapuh iz Leskovca, ki v športu invalidov deluje že od leta 2010, leta 2012 pa je ustanovila Športno društvo Plavalček, s katerim je orala ledino v športu invalidov tako v lokalnem kot širšem prostoru.

ŠD Plavalček izvaja tri športne panoge: osnovna je paraplavanje, izvajajo pa še odbojko sede in športno abecedo. Paraplavanje je namenjeno vsem invalidom, tako gibalno oviranim kot osebam z motnjo v duševnem razvoju. Idealno je za vse, ki imajo hujše okvare, saj se pri plavanju ne obremenjuje skeletni sistem, krepita pa se mišični in respiratorni sistem.

Odbojka sede je bila prvotno namenjena ljudem, ki imajo težave z nogami in amputacije spodnjih udov. Začetnik odbojke sede je bil Slovenec, ki je živel na Nizozemskem, in ker je imel premajhno ekipo, je vpeljal v ta šport tudi neinvalide, ki skupaj sestavljajo ekipo. Tako lahko čisto regularno tekmujejo in trenirajo neinvalidi skupaj z invalidi, kar z veseljem prakticirajo tudi v Športnem društvu Plavalček. Invalidi vedno tekmujejo po vrsti in stopnji invalidnosti, ne glede na starostne omejitve.

ŠD Plavalček na junijskem 7. mednarodnem Plavalčkovem mitingu na bazenu v Brestanici (Foto: Franci Slivšek)

ŠD Plavalček na junijskem 7. mednarodnem Plavalčkovem mitingu na bazenu v Brestanici (Foto: Franci Slivšek)

Pri športni abecedi gre za telovadbo, prilagojeno invalidom, ki bodisi niso ljubitelji vode ali pa želijo izboljšati gibalno sposobnost. Delajo vaje za moč, vzdržljivost, hitrost, izvajajo elementarne igre, igre z žogo.

Plavanje člani ŠD Plavalček trenirajo v OŠ Leskovec in OŠ Krško, v prehodni sezoni pa v Termah Čatež in Brestanici. Športna abeceda poteka v telovadnici OŠ dr. Mihajla Rostoharja na Vidmu, odbojka sede pa v športni dvorani ŠC Krško - Sevnica. Člani ŠD Plavalček hodijo tudi na plavalne priprave. Včasih so šli na Reko, kjer imajo bazen in druge površine prilagojene za gibalno ovirane. V zadnjem času pa so imeli priprave v Tuheljskih Toplicah in imajo trening trikrat dnevno.

Vsako leto ŠD Plavalček pripravi mednarodni Plavalčkov miting, ki velja za edino tovrstno mednarodno tekmovanje v Sloveniji. Za dve leti jih je ustavila korona, letos pa so le izvedli že sedmi miting. Na bazenu Brestanica je bilo letos 114 paraplavalcev iz štirih držav: Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Dominikanske republike.

V svojih vrstah se ŠD Plavalček lahko pohvali z vsakoletnimi državnimi prvaki v paraplavanju in odličnimi rezultati na mednarodnih tekmovanjih v Srbiji, na Hrvaškem in Češkem.

ŠD Plavalček je od leta 2013 prireditelj Paralimpijskih športnih dni, obiskovalci tedaj lahko v praksi spoznavajo različne športne panoge, ki so prilagojene invalidom.

Tatjana Lapuh, sicer diplomirana trenerka plavanja, je licence za delo z osebami z motnjami v duševnem razvoju in za gibalno ovirane opravila na Fakulteti za šport, pri Plavalni zvezi Slovenije, in v URI Soča.

Danes je v ŠD Plavalček okrog 45 članov invalidov in manjšina neinvalidov. Slednji trenirajo odbojko sede, posamezniki pa tudi integrirano plavajo z invalidi.

Nekaj dni po priznanju KS Leskovec je ŠD Plavalček prejel še priznanje Mestne občine Krško. V društvu se lahko pohvalijo tudi z bronastim znakom Zveze za šport invalidov Slovenije – Paralimpijskega komiteja, ki ga je Tatjana Lapuh leta 2015 prejela za trenerske dosežke, paraplavalec Maj Režman pa za tekmovalne dosežke.

Zanimivo, da pot do ŠD Plavalček v Leskovcu pri Krškem praviloma poiščejo drugi, in ne obratno. Starši ali pa invalidi sami poiščejo stik, tako da se zanj še vedno najbolje obnese reklama od ust do ust.

»Delati z ljudmi z motnjo v duševnem razvoju je poseben privilegij, saj so še toliko bolj prvinski in iskreni, medtem ko me gibalno ovirani učijo, da so v življenju pomembne zmožnosti, volja, moč in pogum, ne pa omejitve, ki jih okvara sama po sebi prinaša,» pravi Tatjana Lapuh. To je tudi vizija Športnega društva Plavalček, torej pokazati, da si invalidi zaslužijo, da jih obravnavamo kot enakovredne člane družbe, in da je šport invalidov ena od pravih poti.

Članek je bil objavljen v 30. številki Dolenjskega lista 28. julija 2022

Pavel Perc

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava