V zadnjih tednih je okužb med otroško populacijo precej. Foto: BoBo
V zadnjih tednih je okužb med otroško populacijo precej. Foto: BoBo

Po različici delta je bilo več primerov večorganskega vnetnega sindroma pri otrocih, do katerega je prišlo v dveh do šestih tednih po okužbi, čeprav je bila asimptomatska. Trenutno kaže, da naj bi bilo tovrstnih zapletov po okužbi z različico omikron manj, je na novinarski konferenci pojasnil pediater Denis Baš. "Manj je tudi drugih zapletov."

Baš je komentiral tudi novo podrazličico omikrona, ki naj bi se hitreje širila med otroki. "Res je, da se nekoliko hitreje širi. Omikron lahko, tako kot vsaka druga virusna okužba, povzroči slabšo ješčost, zato so lahko predvsem otroci mlajši od enega leta zaradi dehidracije sprejeti v bolnišnice. Ni pa se izkazalo, da bi povzročal težave, kot so okužba spodnjih dihal ali kakšni drugi zapleti."

Pediater Marko Pokorn v Odmevih o okužbah z omikronom pri otrocih

Ker se okuži več otrok, jih več pride tudi v bolnišnico

Medtem pa je strokovni direktor pediatrične klinike UKC-ja Ljubljana Marko Pokorn povedal, da je različica omikron res nekoliko blažja od delte, a "otrok, ki se okužijo, je več in zato imamo več otrok, ki pridejo v bolnišnico s koronavirusno boleznijo". Več je okužb zgornjih dihal, na primer laringitisov, prav tako je med zapleti po okužbi pojav vročinskih krčev. Zato so že povečali posteljne kapacitete.

"Zdaj imamo v bolnišnici več otrok s covidom kot v vseh prejšnjih valovih. Več je tudi otrok z večorganskim vnetnim sindromom, trenutno pet, in smo že presegli številko 70 zdravljenih otrok s tem sindromom na naši kliniki," je dodal Pokorn.

Ne hodite na obiske k družinam z novorojenčkom

Trenutno je na intenzivni negi en otrok, ki je okužen s koronavirusom, a je po Pokornovih besedah tam zaradi osnovne bolezni. Imajo pa v bolnišnici kar nekaj novorojenčkov, ki imajo koronavirusno bolezen. Zato zdravnik poziva "svojce družin z novorojenčki, naj ne hodijo na obiske zdaj, ko je kroženje respiratornih okužb tako veliko".

Sorodna novica Za potrditev koronavirusne okužbe od torka dovolj pozitiven izvid hitrega antigenskega testa

Zaradi širjenja okužb težko organizirati cepljenje

Prav zaradi hitrega širjenja omikrona trenutno zanimanje za cepljenje otrok, starih od 5 do 11 let, ni prav veliko. "Cepljenje otrok je v tem trenutku kar težko izpeljati, veliko otrok je v karantenah ali prebolevajo. Omikron nas je s tega vidika prehitel. Vsem rizičnim skupinam vseeno priporočamo, da se cepijo, saj vemo, da se s cepljenjem tako rekoč izniči možnost večorganskega vnetnega sistema in dolgotrajnega covida. Ne glede na to, da vemo, da je po omikronu takšnih zapletov manj kot pri delti," je opisal pediater Baš.

Dodal je, da je podatkov o cepljenju v starostni skupini od 5 do 11 let zdaj že dovolj, prihajajo pa predvsem iz Izraela in ZDA. "Res pa je, da cepivo ne ščiti prav dobro pred preprečevanjem okužbe, a je smiselno zaradi preprečevanja zapletov." Tudi strokovni direktor pediatrične klinike je potrdil, da med hospitaliziranimi bolniki zaradi covida-19 ni nobenega cepljenega otroka.

Med otroškimi onkološkimi bolniki so se k sreči vse okužbe dobro končale

Okužba je še posebej nevarna za otroke, ki prebolevajo raka. "Ker je rak pri otrocih hitro potekajoča bolezen, terja pravočasno diagnostiko in začetek zdravljenja. Zato smo že ob začetku epidemije vzpostavili način delovanja, ki nam je ves čas omogočal nemoteno zdravljenje bolnikov z rakom in da ne pride do odložitev zdravljenja zaradi logističnih razlogov," je zatrdila predstojnica kliničnega oddelka za otroško hematologijo in onkologijo Lidija Kitanovski.

Vzpostavili so rdečo cono in do zdaj obravnavali okoli 25 otrok, ki so med intenzivnim zdravljenjem imeli okužbo z novim koronavirusom. "Pri vseh se je okužba dobro iztekla, je pa res, da smo pri nekaterih zaznali dolgotrajno okužbo, ker se jim zaradi slabega stanja imunskega sistema ob kemoterapiji ni uspelo znebiti tega virusa," je dodala predstojnica.

Opisala je, da so prevzeli zdravljenje enega mladega odraslega bolnika, ki je hkrati zbolel s hitro napredujočo rakavo boleznijo in s covidom-19. Pri njem so bili zapleti najhujši, saj je imel zelo intenzivno terapijo in so morali zdraviti zaplete zaradi kemoterapije in "zaradi covidne bolezni ob pomoči kolegov z infekcijske klinike". "Zdravljenje je trajalo več kot pol leta in ves čas je bil v rdeči coni, okužbe se je znebil šele od mesec do dva po tem, ko je končal zdravljenje rakave bolezni," je še povedala.

Trenutno imajo med onkološkimi bolniki na njihovem oddelku dva okužena otroka. So pa po njenih besedah ti otroci deležni preventivnega zdravljenja s protitelesi, saj obstaja verjetnost hujšega poteka koronavirusne bolezni.

Zdravi se več otrok s covidom-19 kot v vseh prejšnjih valovih