PMM

Z daljinskim odčitavanjem števcev lahko prihranimo do 15 odstotkov energije

Tako ocenjujejo strokovnjaki iz Telekoma Slovenije in svetujejo, da je za vzdrževalce omrežja najbolj racionalna postopna nadgradnja ob zamenjavi števcev

Podporniki obveščajo

FINANCE
PMM
Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj

Tako bodo kranjski občini pomagali zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida za 80 odstotkov

FINANCE
PMM
Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb
Pametna mesta in mobilnost
DALJINSKO ODČITAVANJE PORABE ENERGENTOV
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb

Za razliko od statičnih cenovnih modelov, ki se ne prilagajajo nihajočemu povpraševanju, se sistem daljinskega odčitavanja energentov odziva na podatke v realnem času

FINANCE
PMM
 V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2

Slovenska prestolnica bo pridobila sodobno orodje za upravljanje, načrtovanje in izvajanje mestnih politik, hkrati pa bo platforma služila kot enotna informacijska in komunikacijska točka med mestno upravo, meščani in gospodarstvom.

12.11.2021 11:00
Čas branja: 3 min
Z daljinskim odčitavanjem števcev lahko prihranimo do 15 odstotkov energije
Pri samodejnem odčitavanju stanja števca se odčitki prek mobilnega omrežja prenesejo na strežnik za zbiranje podatkov, kjer se hranijo in se lahko uporabijo za različne vrste obdelave.

Občine in dobavitelji električne energije, vode ali daljinskega ogrevanja, pa tudi upravniki večjih kompleksov razmišljajo, kolikšen delež dražjih energentov prevaliti na porabnika, kolikšnega pa pokriti z iskanjem rezerv v lastnem poslovanju. Pri iskanju teh rezerv si lahko pomagajo s sprotnim spremljanjem porabe energije, ki ga omogoča internet stvari (IoT).

»Tehnologije IoT lahko pomagajo pri blaženju vpliva nihanja cen energentov. Z njimi lahko vpeljemo celovito obvladovanje stroškov od izvora do ponora,« pojasnjujejo v Telekomu Slovenije. Tako lahko po njihovih besedah vplivamo na celotno dobaviteljsko verigo ter končne uporabnike učinkoviteje vključimo v celovit proces obvladovanja cen. Zadnje je sicer kar velik izziv, ki se ga je treba lotiti s projekti, ki poleg tehnologije vključujejo tudi socialne elemente in aktivnosti na področjih obveščanja in usposabljanja.

Koliko energije bomo z daljinskim odčitavanjem prihranili, je odvisno od razvitosti komunalne in energetske infrastrukture ter od stopnje digitaliziranosti operativnih procesov ponudnikov energentov in vode. »Po naših ocenah se ti prihranki lahko gibljejo nekje do 15 odstotkov, odvisno od preteklih vlaganj v infrastrukturo in začetnega stanja obvladovanja porabe,« pojasnjujejo v Telekomu Slovenije.

Koristi za uporabnike in tudi ponudnike

Pri samodejnem odčitavanju stanja števca se odčitki prek mobilnega omrežja prenesejo na strežnik za zbiranje podatkov, kjer se hranijo. Ti podatki se lahko uporabijo za različne vrste obdelave. Najbolj znana je obdelava za namen obračuna po dejanski porabi, kar najbolj zanima končne odjemalce. Ti lahko zaradi sprotnih informacij o porabi hitreje spremenijo svoje navade in s tem sami racionalizirajo porabo, dodatno pa jih lahko k temu z ozaveščanjem in izobraževanjem spodbudi tudi dobavitelj.

Na drugi strani lahko dobavitelji z naprednimi analitičnimi orodji izvajajo tudi ukrepe za optimizacijo obratovalnih stroškov, ugotavljajo okvare na distribucijskih sistemih in jih hitreje odpravljajo, z izdelavo napovedi pa preprosteje načrtujejo prihodnjo porabo. Tako lahko dosežejo ugodnejše cene energentov.

»Za vzdrževalca omrežja je pomembna tudi možnost, da na delu omrežja, kjer zazna odstopanja, s spremembo nastavitev poveča pogostost odčitavanja in tako iz nadzornega centra hitro ugotovi, kaj se dogaja na tem delu omrežja,« pojasnjujejo v Telekomu Slovenije.

Vse to lahko izkoristijo tudi upravniki poslovnih objektov in večstanovanjskih zgradb, ki s tem optimizirajo proces zaračunavanja, predvsem pa zagotovijo pravično obračunavanje stroškov.

Najbolj racionalen je postopen prehod

Vpeljavo takšnih rešitev lahko izpeljemo na dva načina. Prvi je, da na števce dodamo tako imenovani čitalnik, ki v eni napravi vsebuje tudi vmesnik za komunikacijo. To lahko storimo v razmeroma kratkem času. Drugi način pa je, da ob rednih menjavah stare števce postopoma zamenjujemo z novimi, ki imajo že vgrajen vmesnik za komunikacijo.

»Ponavadi projekti uvedbe daljinskih števčnih meritev trajajo dlje časa. Za vzdrževalce omrežja je namreč najbolj racionalna postopna nadgradnja ob zamenjavi števcev, ki se menjajo na pet ali več let,« pravijo v Telekomu Slovenije.

Investicija je sestavljena iz prenove oziroma zamenjave števčne infrastrukture in storitev, ki so potrebne za delovanje samodejnega odčitavanja. V Telekomu Slovenije večino storitev ponujajo v obliki naročnine ter s tem upravljavcem omogočijo prehod z minimalnim začetnim vložkom. Če je oprema (števci, čitalniki) lastniška, pa omogočijo tudi hibridno obliko – nakup števca in čitalnika ter zagotavljanje prenosa podatkov in dostopa do podatkov kot storitve.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
Telekom prodaja nekdanji Mobitelov sedež koncesionarju Marku Bitencu
Finance
Petra Sovdat Telekom prodaja nekdanji Mobitelov sedež koncesionarju Marku Bitencu 3

Pogodbi sta že v pravnem pregledu pred podpisom, nadzorniki Telekoma prižgali zeleno luč za posel

FINANCE
(Mnenje) Država spet o prodaji Telekoma: ji gre verjeti?
Finance
Petra Sovdat (Mnenje) Država spet o prodaji Telekoma: ji gre verjeti? 8

Zakaj je zapis v Letnem načrtu upravljanja kapitalskih naložb za leto 2022 krovnega državnega upravljavca SDH po našem mnenju že zdaj mrtva črka na papirju

FINANCE
Bitenc zavladal nekdanjemu Mobitelovemu centru na Vilharjevi
Finance
Petra Sovdat Bitenc zavladal nekdanjemu Mobitelovemu centru na Vilharjevi 5

Telekom je obdržal le manjši del prostorov v kleti stavbe, kjer ima serverje

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Okolje & energija
Pozor: Telekom naročnikom 1. januarja ustavlja dobavo elektrike
Okolje & energija
Okolje & energijaPetra Sovdat Pozor: Telekom naročnikom 1. januarja ustavlja dobavo elektrike 10

Sklenite nove pogodbe z drugimi dobavitelji; Telekom se s prodajo elektrike ne bo več ukvarjal

FINANCE
Manager
TOP IKT: Kdo med telekomi pridobiva tržne deleže
Manager
ManagerJure Ugovšek TOP IKT: Kdo med telekomi pridobiva tržne deleže

Panogo zaznamujejo tudi pritiski na marže in obsežne naložbe.

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti