Slovenija

Če si za partizane, še nisi levičar

Ljubljana, 03. 03. 2024 15.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Alenka Arko
Komentarji
339

O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Razločevanje med politično levico in desnico izvira iz francoske revolucije, ki je pred več kot 230 leti postavila temelje parlamentarni demokraciji in številnim svoboščinam za vse ljudi. "Levo" in "desno" se je nanašalo na sedežni red poslancev nasprotujočih si političnih sil v parlamentu. Levo od predsednika parlamenta so sedeli predstavniki meščanstva, desno plemstva in duhovščine. Desnica je bila, poenostavljeno rečeno, za status quo, levica pa za spremembe. Potem so se skupine delile še navznoter, eni so želeli ubiti kralja, drugi so bili proti. Kralj je bil usmrčen, usmrčen pa je bil še marsikdo drug, ko je revolucija postala krvava. Na koncu so največ dobili bogati meščani, bolj potiho pa tudi plemstvo. In postavili temelje za avtokrata, Napoleona Bonaparteja, ki bi bil po tej razdelitvi na začetku levičar, jakobinec, kasneje pa, vemo, se je razglasil za cesarja .    

Kako se vsebine političnih opredelitev spreminjajo, se lepo kaže v ZDA, kjer o levici in desnici na splošno govorijo, v primerjavi z Evropo, zelo malo. Od nekdaj imajo demokrate, ki bi trenutno veljali kot leva sredina, in republikance kot desna. Kdo se ob tem še spomni, da so bili ameriški demokrati goreči zagovorniki suženjstva in da so njegovo odpravo izborili republikanci?

Alenka Arko
Alenka Arko FOTO: POP TV

Je torej delitev na levo in desno v času ... končne zmage kapitalizma, kot bi dejal Francis Fukuyama, že preživeta?  

V kapitalistični družbi je pomembno razmerje med kapitalom in delom. Če je razmerje vsaj približno uravnoteženo, je družba stabilna in prebivalci so razmeroma zadovoljni. Takšno obdobje je bilo na Zahodu od konca druge svetovne vojne do neoliberalne revolucije v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Potem pa se je pričelo rušiti v korist kapitala. Če je levica za večjo vlogo države, družbo blagostanja, pravice manjšin, javno šolstvo, zdravstvo, pravične davke, skrb za okolje, enakopravnost spolov, delavske pravice, socialno državo, večjo empatijo do imigrantov, pa je desnica za svobodni trg, nizke davke, omejeno državo, tradicijo, nacionalizem, stroge zakone, močno vojsko, individualizem, deregulacijo, večinoma jo krasi tudi okoljski skepticizem.

Večina modernih strank ima danes podobne (desne) ekonomske programe, razlike so se zato začele pojavljati denimo pri identitetnih politikah. Volilne teme se bodo  pogosto vrtele ravno okoli pravic manjšin, reprodukcijskih pravic žensk in migracij, bistveno manj pa okoli ekonomskih vprašanj. Tako volivci, ki jih spretno usmerjajo k tem vprašanjem, pogosto izvolijo politike, ki jih sicer ekonomsko postavljajo v podrejen, slabši položaj. Elitam je všeč, če delavski razred voli zanje. Ob tem ti volivci pozabljajo na dolgotrajen trud, na osebne žrtve, trpljenje, osebni pogum tistih, ki so izborili pravice, ki so zdaj videti samoumevne, kot je osemurni delovnik. Ta seveda tudi danes ni tako samoumeven, ko gre na primer za tuje delavce, kot so denimo pri nas turški delavci, ki so delali tudi po 300, 400 ur na mesec. To pomeni po deset, enajst ur na dan. Vsak dan v tednu.  

Z golo zadnjico

Volivci tudi najpogosteje ne kaznujejo, če strankam in politikom malo zdrsne. Nekaj primerov z desnice, denimo, znan je primer, ko je ameriški izrazito konservativen politik zaradi ljubezni od hčere, ki je bila lezbijka, zelo omilil svoja trdna stališča do istospolnih. Spet drugačen je primer, ko člana stranke, ki je javno izrazito nenaklonjena homoseksualcem, zalotijo, kako z golo (dobesedno) zadnjico beži skozi okno z gejevske zabave. Ali ko predsednica države, ki si gradi javno podobo na boju proti pedofiliji, pomilosti človeka, obsojenega zaradi pomoči pri spolnih napadih na otroke in mladostnike. Hipokrizija, ko javno pridigaš nekaj, sprejemaš zakone in s svojim zgledom dovoliš družbi, da se spravlja na pripadnike različnih manjšin, v resnici pa sam na skrivaj počneš isto, je tudi, kot kaže, med volivci hitro pozabljena.

Tudi na levici so zdrsi, ko imajo politiki polna usta boja za socialno pravičnost, v resnici pa vodijo trdno neoliberalno politiko, nagrajujejo bogate in režejo pri najrevnejših. Pogosto je tudi tako, da nekaj postane levo ali desno zaradi opredelitve druge strani. Kot primer: pri nas je občutek, da bo za levo obveljalo tisto, za kar bo stranka SDS rekla, da je levo. Ali pa je že dovolj, če si za partizane.  

Kaj pa tako opevana sredinskost, je sploh mogoča? Pri ključnih vprašanjih si je sredinskost težko predstavljati.

Hudič je ušel iz steklenice

Ob tem pa se povsod po svetu volivci obračajo k populistom, nezaupanje do institucij liberalne demokracije, kot so poštene volitve, svobodni mediji in politični pluralizem, je vedno večje. Kot je dejal Geert Wilders, populistični  zmagovalec volitev na Nizozemskem, hudič je ušel iz steklenice.

Inštitut Evropskega sveta za mednarodne odnose je izračunal, da naj bi bolj ali manj evroskeptični populisti na volitvah v Evropski parlament, ki bodo junija, kar v devetih državah dobili največ glasov, med njimi na Nizozemskem, v Avstriji, Belgiji in Franciji, na drugem ali tretjem mestu bodo še v devetih drugih državah. Koalicija srednje desnih, konservativnih in skrajno desnih bi lahko prvič vodila parlament. Ob tem projekcije napovedujejo, da naj bi največ sedežev pridobili prav v skupini konservativnih in reformnih strank. S strankami, kot je španski Vox, ki bi ukinil vse zakone o enakopravnosti spolov, odpravil dostop do abortusa, kolo zavrtel nazaj, ko gre za pravice skupnosti LGBT, ministrstvo za enakopravnost bi nadomestil z ministrstvom za družino, z ukrepi za več rojstev in tradicionalno družino, ukinil bi zakon o družinskem nasilju, ki zanje ne obstaja, čeprav ima Španija največ umorov žensk v družinskem okolju. Podobna načela ima stranka Zakon in pravičnost iz Poljske in druge v tej "zmernejši" skupini. Pridobila bi tudi še bolj skrajna skupina strank identitete, kjer se med drugim zavzemajo za remigracijo, to je prisilno in množično izselitev vseh prebivalcev z emigrantskim ozadjem, tudi če imajo državljanstvo. Glasove bodo dobili na račun levice, zelenih, social demokratov in liberalcev.  

Če bo tako, je zagotovo pričakovati tudi napad na zeleno politiko, zdaj bodo imeli orodje, moč, da naredijo vse, da spremenijo, zaustavijo okoljske zakone. Navidezno v prid vsakemu; delavcem, kmetom, voznikom, potrošnikom. V resnici so to ukrepi, za katere že vseskozi lobirajo velekapital, farmacija, proizvajalci pesticidov, fosilne energije, avtomobilska industrija in tako naprej.  

Evropski parlament
Evropski parlament FOTO: Shutterstock

Levosredinski blok, ki je doslej imel večino v Evropskem parlamentu, bo, kot kaže, izgubil. Je pa ob tem nekako inerten, se ne zgane. Predsednica bloka Iratxe García Pérez je tako dejala, da je vprašanje za čas pred in okoli volitev, ali bodo evropske ljudske stranke, to je zdajšnja desna sredina, še vedno podpirale proevropski program ali bodo izbrale sodelovanje s tistimi, ki hočejo slabiti Evropsko unijo. Leva sredina torej čaka desno, da ta pove, kako in kaj, da ta naredi strategijo, čeprav bi lahko že sklepali, da je na primer voditelj nemške CDU Manfred Weber zelo naklonjen sodelovanju z bolj desnimi strankami in je že doslej veliko naredil za njihov vzpon. Kot da je levica brez idej. Ob tem pa desnica prevzema njihove ideje, orodja, strategije in gradi povsod mrežo, ki deli isto agendo, predvsem osredotočeno na tri stvari: napad na zeleno politiko, migrante in pravice LGBT.  

In po desetletjih, ko je veljala skrajna desnica za tabu, se je proces demonizacije obrnil v drugo smer, proti evropski levici, civilni družbi, okoljskim aktivistom in nevladnim organizacijam. 

To v glavnem omogočajo velike tradicionalne, še včeraj zmerne stranke. Ko začnejo te stranke sodelovati s skrajno desnimi, kot to počnejo na Švedskem, Finskem, ali ko prevzamejo oblast, kot so to storile v Italiji, to pripelje do sodelovanja s še bolj desnimi. Ti pa so danes drugačni, uporabljajo kvaziintelektualne argumente, akademski jezik, psevdoznanost, nastopajo kot resna organizacija, niso potetovirani in obriti fantje v bulerjih. So globoko rasistični, to pa izražajo v kulturnih, etničnih ali verskih terminih (ohranitev krščanstva, zahodni način življenja). So kot varuhi Evrope, čeprav so večinoma izjemno nacionalistični. Skrajne ideje prav zaradi tega, ker jih posvajajo tudi velike sredinske stranke, postajajo sprejemljive in nekaj normalnega. Lahko pa je tudi drugače, primer je Španija, le če se zmerne stranke, naj bodo leve ali desne, ne bojijo svojih volivcev.

Besedilo izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Na splošno je v Evropi zelo velik upad socialno demokratskih strank. To pa ne pomeni, kot je pokazalo več mednarodnih raziskav, da upada tudi progresivna politika, ki so ji bistvene enakopravnost, vključevanje in po novem tudi trajnost. Njen nosilec je srednji izobraženi razred. Raziskave so pokazale še, da levici škodi prevzemanje desne politike, ko gre za vprašanje imigrantov, in da izgubljajo, če nižajo davke in zapovedujejo politiko zategovanja pasu.

Občutek je, da leve in levosredinske stranke izgubljajo tudi zato, ker nekako ne znajo tako kot desne ponuditi preprostih razlag. Da se da tudi to, je pokazal znani nizozemski zgodovinar Rutger Bregman, ko je najbolj sprenevedavemu panelu na svetu, vrhu bogatih v Davosu, že pred leti dejal, da je stvar zelo preprosta. Zavzel se je za to, da bi bogati plačali svoj del. Ne skozi neučinkovito in arbitrarno dobrodelnost, ne z izjavljanjem, kako so vsi za enakost in pravičnost, ampak preprosto z višjimi davki. Pozneje je dejal, da se je počutil, kot da je na kongresu gasilcev, pa nihče ne govori o vodi. Če kdo misli, da so višji davki že komunizem, je še dejal, naj se spomni, da so države, ki so lepo uspevale z 80- ali celo 90-odstotnim davkom. Ena izmed njih so bile Združene države Amerike po drugi svetovni vojni. Njegov nastop si je na spletu ogledalo na milijone ljudi. Postal je zvezda, ker je, kot sam pravi, samo izjavil očitno, vladarji Davosa so nagi. Bregman je iz generacije, ki je ne zanima polpretekla zgodovina, hladna vojna in podobno, generacije, ki jo je radikalizirala finančna in okoljska kriza. Prihajajo pa še mlajši volivci. Zelo pomembno je, kaj bodo izbrali oni.  

"Stvar je v tem, da moraš biti pri volitvah načelen, ne pa da se grebeš za vsak borni odstotek tega ali onega. Popolnoma očitno je, da se laburisti zavzemajo za načelo delitve družbenega bogastva, prijazno okolje, homoseksualce, matere samohranilke in Nelsona Mandelo, za razliko od nosljajočih, oblastnih možakarjev, ki si privoščijo afero za afero na levi, na desni in sredini, potem pa jo popihajo v pariški Ritz ter solijo pamet vsem novinarjem." Tako je svojo volilno odločitev argumentirala Bridget Jones, ko na svojo veliko grozo ugotovi, da njen ljubljeni gospod Darcy voli konservativce. Bridget, kot vemo, ni bila kakšna intelektualna veličina, knjiga pa je nastala v času, ko so bili laburisti s Tonyjem Blairom res priljubljeni – vemo, kako se je potem izteklo. Je pa zadela bistvo. Razlike med strankami so, in čeprav ni idealnih politikov, ni idealnih strank, vzameš tisto, kjer čutiš, da je vseeno največ skupnega s tabo. In obkrožiš. Še vedno je to ključno, ni druge. Potem pa upaš na najboljše. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (339)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
04. 03. 2024 12.21
+2
Imamo nekakšno nevtralno "desnico", ki je idejno in politično prazna. Zato je kar naprej potažena pred Bogom in pred ljudmi. In imamo levico, revolucionarno levico, od partizanov dalje, ki vse kar prime v roke zlomi. To je šlo tako daleč, da je cela država SFRJ propadla, do današnje Slovenije, ki je trenutno vidimo v kakšnem stanju. Ima pa levica prednost, da vsaj ve kaj je država, kaj je Republika, in samo zato zmaguje. Se pa lomi in ruši, da ne vemo ali bo jutri še obstajala in kaj bo namesto nje.
zdravkob
04. 03. 2024 12.23
+1
falconficko
04. 03. 2024 11.09
-1
Po levi strani ali po desni strani najhitreje in najbližje je,če greš naravnost vsi si želimo dobr ne,da so samo naketeri privilegirani nobeden si ne želi,da se mu slabe stvari dogajajo samo za neketare je slabša stvar,da se nekoga ne pozdravi nekomu,da se čim prej razideta vsi smo krvavi pod kožo vsi imamo čustva zakaj bi nekdo izigravali tuja čustva,da bo njemu bolje in laganje in nedelo,ki je bilo plačano v politiki sedaj,ko so spremembe se delja kljub naravnimi težavam in tudi zelo velikem nagajanju na večih področjih ter s tem povzročanje škode tako čustvene kot finančne ali smo Slovenci ter Slovenke prebivalci in prebivalke Slovenije zakaj se potem kregamo oz.zakaj nas krega jo in kdo nas krega stran oz.stranka,ki je že toliko let pri vrhu od samega začetka in ima vpliv ter velike veze z večjo lahkoto z nami manipulira in kam smo prišli tako priden narod in tako raznoliko naravo na tako majhnem območju smo v edini državi,ki ima take bisere namesto,da bi bili hvaležni in še bolj nadgrajevali in izobrežavali tudi v NAŠI zgodovini nas kregajo in kdo je glavni krivec oz.krivci.ni?
Razumnež
04. 03. 2024 08.35
-1
Partizani so osvobodili Trst..... Kaj so storili pa potem komunisti je pa druga zgodba.
zoran pušenjak
04. 03. 2024 08.30
+5
Partizanov več ni
04. 03. 2024 09.29
+0
Razumnež
04. 03. 2024 08.29
+5
Hja.... Če je pa nekdo kao "desničar" je pa takoj populist, homofob ali pa nestrpnež. Sam sem ponosen, da nisem levnuh in da zagovarjam tradicijo, krščanstvo ter domovino Slovenijo. Priznavam dva spola, verjamem da mora otrok imeti mamo in očeta. itd..... Skratka populistični "mindstream" me ni pokrvaril !!!
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.59
+0
Volivci ne bomo nikoli pozabili vlade 2020-2022, ko so nam vladali psihopati, sociopati in narcisi,... imenovali smo jih janšizem.
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.59
-2
Janševci nadaljujejo delo domobrancev, idejni vodja je pa itak isti,... rkc., ki je pri tem največ profitirala in to se ponavlja še danes.
Razumnež
04. 03. 2024 08.30
+7
Braniti dom ni zgolj pravica ampak dolžnost !!
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.57
+3
velika večina Slovencev je srečna, ker se je znebila pacienta na oblasti,... in to je nekaj, kar se ne da izmeriti z denarjem, to je neprecenljivo.
Quatflow
03. 03. 2024 21.57
+4
Tudi med partizani so bili kristjani, politika in takratna oblast je vse zasluge sebi pripisala in spremenila dejstva. Levo, desno pa se gleda glede prepričanj: levi= liberalizem, pravice do samoodločanja o vsem, nespoštovanje Božjih zakonov in zapovedi, splav, LGBT itd medtem ko so desni bolj konzervativni, Bogaboječi, tradicionalni z vrednotam… se pa povsod najdejo izjeme
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.56
+1
janševci prebolevajo abstinenčno krizo in odtegnitveni sindrom od oblasti in vladanja, občasno pa tudi že halucinirajo, doživljajo delirije.
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.56
+4
Ne more preboleti kolesarjev. Zdaj nagovarja belo elito, traktoriste, gasilce, modre angele, prebivalce Posočja in še koga. ..
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.55
+4
Kamor koli se ozremo, povsod se pokažejo škodljive posledice janšizma, ki so se razraščale trideset let, kolikor se pacient svaljka po politiki.
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.55
+2
Janšizem je najnižja intelektualna oblika političnega nasilja nad normalnimi državljani.
fljfo
03. 03. 2024 21.39
+7
Vse je pomešano...Lep primer je Rusija...Naši "Levičarji" podpirajo konzervativnega desničarja Pitina, "Desničarji" pa po svojemu ideološkem bratu iz Kremlja pljuvajo...Razumi, kdor more
Aleš Hartner
03. 03. 2024 21.39
+7
V tem razmišljanju o polarizaciji političnih sil manjkata pojma globalizem in suverenizem. Če pogledamo Slovenijo, trenutno v državnem zboru ni nobenih suverenistov, prav vse stranke so zagovornice globalistične agende ali pa to agendo pasivno tolerirajo. Če pogledamo celoten politični Zahod, med suverenisti nikjer ne vidim levičarskih strank. Nasprotniki globalistične agende (suverenisti) so praviloma desničarji.
Mekenzi
03. 03. 2024 21.37
+10
Zdaj se vidi, kam smo prišli stem, levim in desnim, Partizani in domobranci, pa mi živimo 2024 letu, nehajte z tem, bodocnost ni v enih in drugih je nula, Slovenija pa v razsulu, in je že vec tujcev, kot Slovencev,. 😭😭😭
Groucho Marx
03. 03. 2024 21.33
+4
Moto slovenskih lewacov je, javno za javno, privatno za privatno. Kar poglejmo samodeklarirane lewace na visokih položajih, kako si kopičijo milijone v davčnih oazah in si na davkoplačevalske stroške serijsko kupujejo luksuzna stanovanja.
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.21
+1
Ta država je že trideset let ujeta v blodnje enega človeka, v blodnje pacienta.
Groucho Marx
03. 03. 2024 21.30
+4
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.54
+1
V kleti na trstenjakovi je mnogo večji pacient kot v Murglah.
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.20
-5
Bivši komunisti, danes pa borci s križem na prsih, ki se razglašajo za brezmadežne, so največja rak rana današnje Slovenije. Oni razdvajajo slovenski narod s ponarejanjem zgodovine in prilaščanjem nekih zaslug, ki pa jim jih državljani ne priznavamo,.... sedaj pri maši sedijo v prvi vrsti in v svoji zamaknjenosti že belo gledajo, tako da ne veš ali jim prihaja, ali odhajajo.
pekoči paradižnik
03. 03. 2024 21.20
-3
Bivši komunisti, danes pa borci s križem na prsih, ki se razglašajo za brezmadežne, so največja rak rana današnje Slovenije, 2020-2022 so nas prodajali orbanu kot stare puloverje.