Šport > Košarka
3123 ogledov

Luka začel slabo, nadaljeval odlično, na koncu pa...

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so bili večji del tekme nemočni na gostovanju v San Franciscu. Golden State je zmagal s 120:107 in zaključil sezono Luke Dončića.

Luka Dončić in soigralci so se na četrti tekmi, drugi domači, izognili izpadu iz končnice in v finalni seriji zahodne konference proti Golden State Warriors zaostanek v zmagah zmanjšali na 1:3. Tako so še ohranili teoretične možnosti za veliki finale lige NBA, a bi zato potrebovali izjemen podvig. V zgodovini tekmovanja se namreč še ni zgodilo, da bi v naslednji krog končnice napredovalo moštvo, ki je po prvih treh dvobojih zaostajalo z 0:3.

Dallas je tokrat v San Franciscu odigral 100. tekmo sezone, 18. v končnici po 82 obračunih rednega dela. Mavericks so se sicer hitro znašli v zaostanku, domači so po trojki Stepha Curryja povedli z 12:5. Na drugi strani ob agresivnem pokrivanju Dončić v prvih treh minutah ni prišel do meta, nato je prodrl pod koš, prišlo je do kontakta, a na njegovo začudenje sodniki niso ničesar piskali. Osebno napako so dosodili šele Dwightu Powellu, ki je poizkušal priti do žoge po zgrešenem metu Slovenca. Na začetku te akcije se je sicer ob pokrivanju Dončića lažje poškodoval Curry.

Klay Thompson je po minuti odmora prednost gostiteljev dvignil na +9, a je nato na sceno stopil slovenski zvezdnik. Najprej je zadel iz obrata, nato na trojki našel samega Reggieja Bullocka, z dvema prostima metoma pa je Dallas približal na 12:14. Ob tem je tudi uspešno pobiral skoke v obrambi.

Slabe tri minute pred koncem četrtine je dosegel svoj drugi koš iz igre in svojo ekipo znova pripeljal le na dve točki zaostanka. A Bojevniki so odgovorili s sedmimi zaporednimi točkami, njihovo serijo je s trojko prekinil Spencer Dinwiddie. Isti igralec je izza črte zadel tudi ob zvoku sirene, ki je označil konec prvih 12 minut.

Pri obeh njegovih uspešnih metih mu je podal Dončić. Četrtina se je končala z rezultatom 28:23. Luka, ki je začetek druge četrtine znova prebil na klopi, je ob slabem metu 2/10 (0/4 za tri točke) zbral 6 točk, 5 skokov in 3 asistence.

Pri domačih se je nato najprej razigral Jordan Poole, ki je gostitelje po dveh minutah še tretjič na tekmi popeljal do devetih točk naskoka, po njegovi drugi trojki v četrtini pa je za še precej lepšo prednost poskrbel Thompson. Na semaforju se je izpisal izid 45:32, pri Dallasu so klicali minuto odmora.

Luka se je na parket vrnil šele 5:40 pred koncem prvega polčasa. Sledila sta še dva zgrešena meta, razlika pa je hitro narastla na 18 točk. Ostale so še štiri minute druge četrtine.

Dončić je bil še naprej neprepoznaven, na roke mu ob njegovih prodorih ni šel tudi sodniški kriterij, prvič v seriji se je zdelo, da je utrujen. Pri Dallasu je bil edini razpoložen igralec tokrat Dinwiddie, ki pa sam ni mogel obrniti poteka dvoboja. Ob odhodu na glavni odmor je bilo 69:52.

Luka v drugi četrtini ni dosegel točke, ostal je tudi brez ulovljene žoge, njegov met je bil 2/12. Tako je ostal pri šestih točkah in petih skokih, zbral je še štiri podaje. Dinwiddie je dosegel 17 točk, na drugi strani Thompson 19.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Na četrti tekmi je Dallas tretjo četrtino dobil z razliko 14 točk, nekaj podobnega pa je potreboval tudi tokrat. A kaj hitro je postalo jasno, da se to ne bo zgodilo. V prvih dveh minutah drugega polčasa so gostje tako dosegli le točko, domači so ušli na 74:53. Luka je zgrešil še en met, vidno frustriran pa se je nato slabo vračal v obrambo, to pa je Thompson kaznoval s trojko za omenjeni rezultat. Jason Kidd je takoj vzel minuto odmora.

Po skoraj štirih minutah je Luka zadel svoj tretji met iz igre na tekmi (3/15), ob tem je bil nad njim storjen še prekršek, z dodatnim prostim metom je prišel do 9. točke. Prednost domačih se je še naprej vrtela okoli +20, na polovici četrtine je bilo 85:62.

Dallas se je nato prebudil in se z z delnim izidom 15:0 približal na osem točk zaostanka. Najprej je bil Ljubljančan polovično uspešen s črte prostih metov, trojko je zadel Bullock, nato dve Dončić, Slovenec pa je vpisal tudi asistenco za koš Doriana Finney-Smitha.

Luka je serijo končal s prodorom in košem ter znova polovičnim izkupičkom s črte prostih metov za 84:92. Skupno je dosegel 15 točk v četrtini. Pred koncem te so domači sicer dosegli koš za +10 pred zadnjimi 12 minutami.

Dončić ob naletu tokrat ni dobil počitka na začetku zadnje četrtine. Po minuti in pol so Warriors znova vodili za 16 točk, Luka je odgovoril z izjemnim košem ob katerem je sicer pričakoval tudi prekršek.

Sedem minut pred koncem je Dinwiddie, ki je dosegel zadnjih osem točk Dallasa, poskrbel za 97:108. Kasneje je dvakrat poizkusil še Slovenec, a sta bila njegova meta ob že precejšnji utrujenosti nenatančna.

Je pa nato štiri minute pred koncem s trojko poskrbel za novih 10 točk zaostanka. Zasedba iz Teksasa bi morda še lahko prišla bližje, a je povsem odpovedala ob lovljenju žog pod svojim obročem. Kevon Looney je zbiral skoke v napadu, iz drugih akcij pa sta trojki dosegla Thompson in Curry. Dve minuti pred koncem je Kidd pri izidu 118:102 pomahal z belo zastavo in na parket poslal rezerviste.

Končalo se je s 120:107. Golden State se je šestič v zadnjih osmih letih uvrstil v NBA finale, kjer se bo pomeril z boljšim iz serije med Bostonom in Miamijem. Prvi vodi s 3:2 v zmagah.

Dončić je sezono sklenil z naslednjo statistiko: 28 točk ob metu 10/28 (3/13 trojke, 5/7 prosti meti), 9 skokov, 6 asistenc, ukradeno in štirimi izgubljenimi žogami. Vse štiri je izgubil pred naletom Dallasa v drugi polovici tretje četrtine. Dinwiddie je dosegel 26 točk, Finney-Smith 13.

Šest domačih košarkarjev je doseglo ali preseglo mejo desetih točk - Thompson 32, Wiggins 18, Draymond Green 17, Poole 16, Curry 15, Looney 10 ob 18 skokih.