Ravnateljem ukazali, da se morajo odloka držati

Odgovora, kaj naj naredijo z otroki, ki bodo prišli jutri v šolo, pa se ne bodo samotestirali, ravnatelji niso dobili.
Fotografija: Ministrstvo za izobraževanje vztraja pri odloku, vsi se bodo samotestirali v šoli. FOTO: Uroš Hočevar/Kolektiff
Odpri galerijo
Ministrstvo za izobraževanje vztraja pri odloku, vsi se bodo samotestirali v šoli. FOTO: Uroš Hočevar/Kolektiff

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je še pred srečanjem z ravnatelji osnovnih šol nagovorila javnost in prosila: »Da zaupate stroki, da bodo lahko otroci, predvsem najmlajši med njimi, lahko še naprej obiskovali pouk v šolah. Ta trenutek je način, da šola ostane za zdravje varen prostor, da bo lahko še vedno odprta, poleg spoštovanja obveznega nošenja zaščitne maske ter ostalih priporočil epidemiološke stroke tudi obvezno samotestiranje vseh učenk in učencev.«

Ravnateljem, ki so predlagali in zahtevali, da bi se otroci od prvega do petega razreda samotestirali doma, niso prisluhnili. Jutri morajo upoštevati odlok, je povedal ravnatelj šentjurske Osnovne šole Hruševec Robert Gajšek: »Povedali so nam, da je pravno vse pokrito in da če hočemo biti na varni strani zakona, naj odlok spoštujemo. Pravno pomoč in zaščito nam bodo nudili, dokler bomo delali po odlokih.«

image_alt
Pred nekaterimi šolami že včeraj policija

Kljub temu ravnatelji ostajajo v stiski. Napovedani so protesti, starši so poslali že celo vrsto (napovedi) kazenskih ovadb. »Jutri bodo fronte,« je slikovit Gajšek. Pravi, da ključnega odgovora, kaj naj naredi z otroki, ki bodo v šolo prišli, pa ne bodo imeli soglasja za samotestiranje oziroma se ne bodo smeli samotestirati, še vedno nimajo: »Naj takega otroka vržem iz šole? Prvošolčka? Ob tem, da otrok ni popolnoma nič kriv? Tukaj smo v hudi moralni in pedagoški dilemi.«

Nekatere šole bodo te otroke poslale v učilnice na prostem, skupnih rešitev ni. Ravnatelji opozarjajo, da so težave predvsem pri najmlajših in zato vztrajajo, da bi bilo bolje, ko bi se ti otroci samotestirali doma. Mojca Mihelič, ravnateljica ljubljanske Osnovne šole Danile Kumar, pravi, da prošnjam, naj zaupamo staršem, vlada ni prisluhnila: »Prepiramo se, kdo ima bolj prav, ob vsem tem pa smo pozabili na otroke. Nekateri so v hudih stiskah. Nekateri bi se radi testirali, pa se ne smejo. Ključni problem je napačna komunikacija. Naši otroci se bodo testirali v šoli, možno pa bo ob prisotnosti staršev samotestiranje tudi v šotoru, ki ga imamo pri šoli. Starši ne bodo nič pomagali, samo zraven bodo. Pomembno je namreč, da imam zaupanje staršev, ker se potem tudi otroci počutijo varne. Najslabše je, da se starši in šole prepiramo.«

image_alt
Poklukar: Priča smo največjim premikom zdravstvenih kadrov v zgodovini države

Ravnatelji opozarjajo, da je velika večina otrok sposobna izpeljati samotestiranje, a da bi morali imeti v mislih tudi tiste, ki imajo s tem težave. Pediater Denis Baš je na današnji novinarski konferenci dejal, da gre pri samotestiranju za neinvaziven test: »Otrok potisne palčko globoko tako kot pri vrtanju v nos.« Dodal je, da ne razume iniciativ staršev, ki napovedujejo proteste: »Mislim, da bi moralo biti v interesu vseh staršev, da otroci hodijo v šole, da dobijo izobrazbo, da se socializirajo. Upor na plečih otrok je dolgoročno kontraproduktiven. Pozval bi starše, da svoje nestrinjanje podajo na neki drug konstruktiven način, ne pa da otroka izključijo iz procesa šolanja.«

Propadel zadnji poskus, da bi se učenci v prvi triadi samotestirali doma

»Danes je bil narejen še en poskus, da bi se otroci prve triade vsaj za nekaj časa v začetku najprej samotestirali doma, a ni naletel na posluh pristojnih. Dlje od tega, da bo ministrica za izobraževanje, znanost in šport prenesla to zahtevo, nismo prišli,« je za Slovensko tiskovno agencijo povedal glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanost in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj.

Na sestanku, ki je potekal preko video povezave, so jim tudi pojasnili, da ob velikem številu učencev, ki bi zavračali samotestiranje in bi jim bila zaradi tega prepovedana udeležba pri pouku, hibridni način pouka zanje ne bi bil mogoč. V tem primeru bi prišlo do zaprtja šole in prenosa izobraževanja na daljavo, kar je po Štrukljevi oceni zelo problematično.

»To je popolnoma nesprejemljivo, ker take odločitve ne more sprejeti ravnatelj, saj nima nobenih pristojnosti za to. Gre za popolnoma zgrešeno sporočilo, da tisti, ki so pripravljeni izvajati ukrepe in slediti, postanejo žrtve tistih, ki jih zavračajo, ker se bodo morali vsi izobraževati na daljavo,« je jasen Štrukelj.

Na sestanku so šolniki po njegovih navedbah opozorili tudi na navodilo za samotestiranje, kjer piše, da mlajši od 14 let ne smejo izvesti samotestiranja brez nadzora odrasle osebe. Odgovor državnega sekretarja ministrstva za zdravje Franca Vindišarja, ali je treba to upoštevati, ni bil jasen, komentira Štrukelj.

Preberite še:

Komentarji: