Foto: Reuters
Foto: Reuters

28. maja bo drugi krog predsedniških volitev v Turčiji, je v ponedeljek popoldne, dan po velikem volilnem dnevu v Turčiji, sporočil predsednik turške državne volilne komisije Ahmet Yener. Tesen izid prvega kroga turških predsedniških volitev ni presenečenje, napovedovale so ga tudi raziskave javnega mnenja.

A vendarle je pred Turčijo 12 dni napetosti in negotovosti in dejstvo je, da je po 20 letih Erdoganova moč načeta. Volivci odločajo o turški prihodnosti z Erdoganom ali brez njega, so ob zaprtju volišča zapisali na spletnem portalu britanskega BBC-ja.

Volitve v Turčiji niso prinesle preobrata

Spopad dveh nasprotij

Volivci se bodo torej v nedeljo, 28. maja, odločali med 69-letnim Recepom Tayyipom Erdoganom, ki je z močno roko 20 let obvladoval 85-milijonsko državo, in 74-letnim Kemalom Kilicdaroglujem, vodjo opozicije; za njim stoji šest opozicijskih strank, Kilicdaroglu pa napoveduje spopad s korupcijo, pot v demokracijo, svobodo ter predvsem v parlamentarno demokracijo.

Erdogan je v 20 letih Turčijo uspešno utrdil na položaju pomembnega igralca na svetovni sceni; posredniška vloga Ankare je na primer izjemno pomembna tudi v vojni v Ukrajini. Prav Turčija je bila lani ključen posrednik pri dogovoru med Ukrajino in Rusijo o izvozu ukrajinskega žita iz črnomorskih pristanišč. Članica Nata od leta 1952 se je pod Erdoganom obrnila proti vzhodu, k Putinovi Rusiji, a hkrati uspešno in spretno žonglirala med vzhodom in zahodom.

Kilicadaroglu, umirjen, zadržan, a izkušen politik, je bil v turški parlament prvič izvoljen leta 2002. Od leta 2010 je vodja sekularne Republikanske ljudske stranke, pred prvim krogom pa je Rusijo obtožil vmešavanja v turške volitve. Obtožbe so v Moskvi zanikali.

Erdoganov nasprotnik v drugem krogu v primeru svoje zmage previdno napoveduje dobre odnose z Rusijo in Zahodom ter politiko miru. V predvolilnih govorih je večkrat opozoril na položaj žensk in mladih ter na utrditev turških inštitucij, ki so pod Erdoganom izgubile neodvisnost.

Sorodna novica Turki bodo predsednika države izvolili v drugem krogu čez dva tedna

Mladi zahtevajo spremembe

Gost oddaje Globus bo Oliver Mayer-Rüth, dolgoletni dopisnik nemške javne televizije ARD iz Turčije in avtor knjige o sodobni Turčiji Vsemogočni? Turčija v Erdoganovi milosti. Ko analizira sodobno Turčijo, nemški novinar opozarja na Erdoganovo avtoritarnost, na pomanjkanje neodvisnega sodstva in neodvisnih medijev v državi. "Turčija mora okrepiti demokracijo," je povedal za Globus, v katerem bo podrobno analiziral tudi vlogo mladih v tem volilnem procesu.

V 85-milijonski državi ima 64 milijonov ljudi volilno pravico, več kot pet milijonov mladih pa se je tokrat prvič odpravilo na volišča. Mladi Turki zahtevajo spremembe, svobodo in izboljšanje gospodarskih razmer. Številni od njih so živeli le z enim voditeljem države, Erdoganom. "Mladi razmišljajo, da bi ob Erdoganovi vnovični zmagi zapustili Turčijo," je iz Carigrada poročala posebna poročevalka RTV Slovenija Helena Milinković, ki daljšo reportažo o turških volitvah pripravlja tudi za nocojšnji Globus.

"Če bo spet zmagal Recep Tayyip Erdogan, bom odšla iz države. Nisem srečna!" je naši poročevalki povedala mlada sogovornica na carigrajskih ulicah. "Ena in ista vlada je na oblasti 20 let," je dodal mladi sogovornik. "To je mogoče samo v diktatorskih državah."

Minuta za turški jezik

V ospredju kampanje sta tudi pred drugim krogom predsedniških volitev dve temi: (pre)počasen odziv Ankare na rušilni februarski potres, v katerem je umrlo več kot 50 tisoč ljudi, in neukrotljiva inflacija, ki je uradno pri 44 odstotkih, neuradno pa je še višja.

A v resnici so volitve referendum o tem, ali si turška država, ki letos praznuje 100 let republike, želi še pet let Erdoganove oblasti ali pa je pripravljena na spremembe. Na nedeljskih volitvah v 600-članski turški parlament je zavezništvo pod vodstvom Erdoganove Stranke za pravičnost in razvoj zmagalo in glede na prednost pred nasprotnikom v prvem krogu je favorit za zmago v drugem krogu Erdogan.

Več v oddaji Globus.

Globus: Erdoganova preizkušnja