Prvi obraz ameriškega odziva na epidemijo, dolgoletni predsedniški svetovalec ter direktor Nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni Dr. Anthony Fauci, je potrdil govorice o svojem umiku. Medtem, ko nekateri trdijo, da je v letih, ko je bilo odmik že pričakovati, so kritiki tako imenovanih “neučinkovitih kovid ukrepov” vse glasnejši, da je njegov umik posledica nerazsodnih ukrepov, ki so se izkazali za povsem neupravičene in neučinkovite. Ukrepanje tudi čez lužo sproža ugibanja in špekulacije.

Poslavlja se po petdesetih letih

Dr. Fauci se s funkcije poslavlja po več kot petih desetletjih, vlogo glavnega svetovalca za zdravstvene zadeve pa je prevzel že pod predsednikom Reaganom in svojo vlogo odtlej obdržal “pod” sedmimi predsedniki. Mediji so ga označili za obraz ameriškega odziva na pandemijo Covid – 19, ko se je v zvezi s tem neprestano pojavljal tudi na televizijskih zaslonih.

Njegovo svetovanje je prvič prišlo navzkriž s predsednikom, ko je to vlogo igral Trump. Zahteval je namreč normalizacijo življenja in Fauciju očital preostre ukrepe, ob tem pa predlagal druge rešitve, med drugim tudi take, ki znanstveno takrat sploh še niso bile podprte.

Fauci je tedaj zatrjeval, da je cepljenje edini pravi način, kako izkoreniniti covid, Cepljene ljudi je poimenoval slepa ulica te okužbe, kajti po njegovih trditvah naj bi omenjeno okužbo na ta način povsem izkoreninili. To je zatrjeval tudi po tem, ko so Američani cepljenim sodržavljanom zaradi prejetega cepiva in ob trditvi, da so s tem povsem zaščitili sebe in druge, dovolili normalno javno življenje, celo brez mask v javnosti.

Napoved, da bo 70 odstotna precepljenost preprečila jesenski izbruh se mu je izneverila s nasprotnim izzidom.

Verjel je tudi v čredno imunost s cepljenjem in prebolevnostjo. Sprva naj bi zadostovala 60 do 70% imunost za ustavitev širjenja virusa, nato je uvidel zmoto in odstotek postopoma višal do 85%. Napoved, da bo 70 odstotna precepljenost preprečila jesenski izbruh se mu je izneverila s nasprotnim izzidom, nekatere novejše študije namreč kažejo, da naj bi bili večkrat cepljeni posamezniki celo bolj dovzetni za ponovne okužbe, res pa naj bi bila smrtnost v tej populaciji nekoliko nižja.

Julija je tudi sam zbolel za kovidom, čeprav je prejel 4 odmerke mRNA cepiva. Lahko je še delal od doma, zdravil pa se je z novo razvitim zdravilom Paxlovid. Po treh dneh negativnega testiranja se je okužba povrnila in moral je premagati bolezen z močnejšimi simptomi, poroča CNN.

Grožnje Fauciju z več naslovov

V zadnjem času je Fauci celo tarča groženj s smrtjo. Pred nastopom mandata aktualnega predsednika Bidena, se je Fauci sporekel z nekdanjim predsednikom Trumpom, eden izmed zelo verjetnih kandidatov na naslednjih volitvah, Ron DeSantis pa mu je v nedavnem govoru namenil par krepkih, med drugim ga je poimenoval “škrat”:

81- letni svetovalec je postal ena glavnih tarč kritikov po tem, ko je nekdanji predsednik desno usmerjen Trump večkrat kritiziral Faucijeve stroge ukrepe in “neumne” obljube, nato pa so mu sledili še drugi republikanski politiki. Medtem pa še zmeraj uživa podporo predsednika Bidena in podpredsednice Harris.

Republikanski senator Rand Paul, preiskovalec izvora novega koronavirusa, Fauchiju kot direktorju Nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni očita financiranje raziskav prenosljivosti koronavirusov z netopirjev na človeka, ki so se v navezi z ameriškimi inštitucijami izvajale na Wuhanskem inštitutu za virologijo. V preteklosti mu je očital tudi zapostavljanje uporabe zdravil zoper kovid na račun promocije cepiv.

Ta mesec so za tri leta za zapahe v Marylandu poslali moškega, ki je Fauciju s smrtjo grozil preko elektronske pošte, poroča Huffington post. Šlo naj bi za grožnje njemu, njegovi družini in ostalim uradnikom, ki na državni ravni urejajo zadeve povezane z zdravstvom.

Fauci medtem trdi, da njegov umik pomeni le nov list v poglavju življenja, ne pojasnjuje pa motiva zanj. Njegovi kritiki pa menijo, da odhod ni osebno motiviran, temveč gre za  poskus ponovne vzpostavitve dobrega imena ameriških zdravstvenih ustanov. Na sorodni ustanovi – Centru za nadzor bolezni (CDC) so nedavno tega napovedali reorganizacijo z namenom povrnitve zaupanja javnosti. Ali gre torej za podoben proces, ki smo mu priča v Sloveniji ob zamenjavi vladne garniture, ali zgolj za natolcevanja?