Györ, 17. 08. 2023 21.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Žiga Košec
20

Celje je le še stopnico oddaljeno od evropske jeseni. Slovenski prvaki iz leta 2020 so na drugi tekmi tretjega kroga kvalifikacij za igranje v Konferenčni ligi s kar 4:1 premagali Neman Grodno in se uvrstili v t. i. playoff. Za Celjane sta po dvakrat zadela Luka Bobičanec in Julien Lamy, častni gol za belorusko moštvo pa je prispeval Alimardon Šukurov. Grofe v playoffu čaka izraelski predstavnik Maccabi Tel-Aviv.

Aktualni slovenski podprvaki so evropsko pot začeli v drugem krogu kvalifikacij, kjer so kljub porazu na domači tekmi senzacionalno izločili favorizirano Vitorio Guimaraes. Celjski nogometaši so nato na ne ravno najboljši zelenici v Stožicah realizirali eno izmed priložnosti in si pred povratno tekmo zagotovili minimalno prednost.

Edini zadetek v Ljubljani je dosegel Charles Ikwuemesi, na katerega pa trener Grofov Albert Riera ne more več računati. Nigerijski napadalec je namreč povsem blizu prestopa v Salernitano, ki bo pošteno okrepil blagajno Celja.

Poleg Ikwuemesija so pri Celju tokrat manjkali še Edmilson, Nejc Ajhmajer, Vid Koderman in Matko Obradović. V primerjavi s prvo tekmo je španski trener tako opravil tri menjave, za razliko od tekme v Stožicah so tokrat začeli Klemen Nemanič, Julien Lamy in Mark Zabukovnik.

Do prve priložnosti na tekmi je že v šesti minuti po lepi podaji Žana Karničnika prišel Luka Bobičanec, ki je sprožil z desne strani, a meril naravnost v vratarja Konstantina Rudenoka. Le dve minuti kasneje pa so si po prostem strelu Denisa Popoviča Belorusi skoraj sami zabili gol, ko je pri zbijanju žoge eden izmed branilcev Nemana v glavo zadel lastnega vratarja, a je nogometaše iz Grodnega rešila prečka.

Kljub uvodnemu pritisku Celja pa so bili nevarni tudi Belorusi. V 12. minuti je Damjana Vukliševića iz igre mojstrsko vrgel Gulžigit Alikulov, ki je nato poskusil z levico, na pravem mestu pa je bil Matjaž Rozman.

V 20. minuti pa je nogometašem Celja uspelo zatresti mrežo Nemana. Popovič je podal na desno stran kazenskega prostora domačih, kjer je žogo sprejel Aljoša Matko in jo odložil Bobičancu, slednji pa je z desnico močno sprožil in kljub rahlemu dotiku Rudenoka žogo ob levi vratnici spravil v gol Nemana.

Lamy je imel le pet minut kasneje priložnost povišati na 0:2, a se ni najbolje znašel pred nasprotnikovim vratarjem. Kar Francozu ni uspelo v 25., pa mu je uspelo v 35. minuti. Bobičanec je ukradel žogo Belorusom in zaposlil hitrega Lamyja, ki se je znašel v težjem položaju kot deset minut prej in tudi precej slabo sprožil. A žoga, ki se je po razritem igrišču tudi nenavadno odbijala, je premagala vratarja Nemana in Celjani so si zagotovili udobno prednost. Tik pred koncem prvega polčasa je bil povsem blizu zadetka še Popovič, tokrat pa se je izkazal vrata Nemana, ki je Celjanom preprečil še višje in slajše vodstvo.

Tako kot so Celjani končali prvi polčas, so tudi začeli drugega. Napadalno igro je po le desetih minutah še drugič na tekmi kronal Bobičanec. Zabukovnik je lepo podal v prostor, 'Bobi' je vtekel, zaobšel vratarja Rudenoka in z levico zadel v prazno mrežo Nemana.

Luka Bobičanec je dvakrat zatresel mrežo Nemana
Luka Bobičanec je dvakrat zatresel mrežo Nemana FOTO: Luka Kotnik

Ob rezultatu 0:3 se je lahko v miru usedel 41-letni Riera, ki je verjetno začel razmišljati o naslednji tekmi Celja – gostovanju pri Domžalah. Iz igre je zato v izogib poškodbi potegnil Bobičanca in Davida Zeca, v igro pa poslal Nina Milića in Nina Koutra. Slednji se je le nekaj minut po vstopu v igro izkazal z lepo podajo, s katero je zaposlil Lamyja, tudi on pa je nato zlahka preigral Rudenoka in zadel za 0:4.

Na zaslužen počitek sta nato odšla še Matko in Popovič, nekaj minut akcije pa sta dobila Karlo Špeljak in Lovro Bizjak. Kot zadnji pa je pri Celjanih igrišče zapustil dvakratni strelec Lamy, za zadnjih petnajst minut pa ga je zamenjal Tamar Svetlin.

Tempo igre je po četrtem zadetku Celja povsem padel, prvič na tekmi pa so pobudo prevzeli Belorusi. In v 82. minuti se je pritisk Nemanu tudi obrestoval, saj so zadeli častni gol. Po odvzeti žogi je najprej z desne strani sprožil rezervist Maksim Kravcov, Rozman je žogo odbil proti sredini igrišča, kjer pa jo je pričakal Alimardon Šukurov, ki je lepo iz igre vrgel Matica Vrbanca in z levico zadel za 1:4.

To je bilo tudi zadnje, kar je tekma ponudila, saj je bilo obema ekipama jasno, kdo potuje v zadnji krog kvalifikacij za igranje v Konferenčni ligi. Celjani so se s skupnim rezultatom 5:1 uvrstili v t. i. playoff in so tako le še dve tekmi oddaljeni od evropske jeseni.

Celjani se bodo v playoffu pomerili z izraelskim predstavnikom Maccabijem iz Tel-Aviva, ki je s skupnim rezultatom 2:1 (1:1 in 1:0) premagal ciprsko Larnako. Napredovanje kar 23-kratnih izraelskih prvakov je z zadetkom iz enajstmetrovke šele v 86. minuti zagotovil veteran Eran Zahavi.