V soboto

Matej Tonin tudi v tretje brez protikandidata na kongresu NSi

Mihael Korsika
13. 10. 2022, 19.30
Deli članek:

V Rogatcu bo v soboto potekal volilni kongres opozicijske Nove Slovenije. Kljub temu, da se je stranka letos po dveh letih in pol preselila v opozicijske klopi, je edini evidentirani kandidat za predsednika NSi Matej Tonin, ki je vodenje stranke prevzel leta 2018.

sta
Prvaka NSi Mateja Tonina je na prejšnjem volilnem kongresu podprlo 95,7 odstotka delegatov.

Aktualni predsednik Nove Slovenije Matej Tonin je na zadnjem kongresu, ki je lani zaradi epidemije covida potekal na daljavo, slovenski javnosti sporočil, da je stranka pripravljena voditi naslednjo vlado. Slovenski volivci mu na aprilskih volitvah niso prisluhnili, saj se je stranka po dveh letih in pol sodelovanja v vladi Janeza Janše preselila v opozicijske klopi.

Kljub selitvi v opozicijo se predsedniku NSi na sobotnem kongresu v Rogatcu obeta nova plebiscitarna podpora, saj bo že na tretjem zaporednem volilnem kongresu edini kandidat za vodenje stranke.

Dvigniti samozavest članstvu

»Kongres je nekakšen praznik Nove Slovenije, kjer se bomo po dveh letih epidemije covida končno zbrali tudi v živo. Namen kongresa je, da izvolimo novo vodstvo stranke za prihodnji dve leti, in seveda še izdatneje navdušimo ljudi, da bodo na prihajajočih predsedniških volitvah podprli Janeza Ciglerja Kralja. Predvsem pa želimo med svoje člane vnesti večjo samozavest, da smo stranka, ki ima za Slovenijo koristen in dober program, sposobne ljudi in smo zato pripravljeni na nove zmage,« je za naš časopis povedal Tonin.

Vodenje Nove Slovenije je sicer prevzel januarja leta 2018, le nekaj mesecev pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami leta 2018. Podprlo ga je 92,7 odstotka delegatov, 27 glasovnic pa je bilo neveljavnih. 

Naslednji volilni kongres NSi je potekal novembra 2020, ko je bila stranka že del vlade predsednika SDS Janeza Janše. Zaradi epidemije je kongres potekal na daljavo oziroma digitalno, na njem pa je Tonin še povišal podporo med delegati. Dobil je podporo 458 delegatov oziroma 95,7 odstotka vseh, 19 glasovnic pa je bilo neveljavnih.

Tri dni pred kongresom besedni spopad z Janšo

Predsednik NSi se je ta teden le nekaj dni pred kongresom zapletel v besedni spopad s predsednikom SDS Janezom Janšo, kar je najverjetneje povezano s tem, da je želel pomiriti del notranje strankarske javnosti, ki je Toninu v času prejšnje vlade očital, da se Janši ni bolj javno zoperstavil ob njegovem lomastenju po državnih institucijah. Bojazen ni bila brez temeljev, saj je Nova Slovenija po tem, ko je od leta 2004 do 2008 sodelovala v prvi Janševi vladi, izpadla iz parlamenta.

»Predlog za preisk. komisijo, ki lahko preišče odtekanje državnega denarja iz #GENi v oaze in privat žepe (od policije, tožilstva, sodstva in vrhovnega sodišča tega seveda ni za pričakovati), je bil narejen že maja letos. Od takrat zaman čakamo podpise Nove Slovenije,« je Janša zapisal na Twitterju. SDS namreč nima dovolj poslancev, da bi sama vložila zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije.

Bobo
Tri dni pred kongresom NSi se je na Twitterju vnel besedni dvoboj med Janezom Janšo in Matejem Toninom.

Vnel se je besedni dvoboj, ki ga je z odzivom na Janšev tvit sprožil Tonin. »Ne sprenevedajmo se, saj vsi vemo, da gre za dogovor med Gibanjem Svoboda in NSi-jem,« je kasneje zapisal Janša. Dogovor »ne obstaja in je plod domišljije,« mu je vrnil Tonin.
Nova Slovenija je na zadnjih parlamentarnih volitvah v primerjavi z volitvami leta 2018 sicer prepričala 18 tisoč volivcev. Njihova poslanska skupina se je tako v primerjavi s preteklim mandatom okrepila za enega poslanca in ima danes osem poslancev. S tem je NSi postala tretja najmočnejša stranka v parlamentu.

Približno 500 delegatov bo na sobotnem kongresu v Rogatcu sicer izbiralo tudi izvršilni in nadzorni odbor stranke ter razsodišče Nove Slovenije.

Trije predsedniki

Nova Slovenija, ki se opredeljuje kot krščansko demokratska stranka, je bila sicer ustanovljena avgusta leta 2000, ko se je odcepila od združene stranke SLS+SKD, ki je nastala le štiri mesece prej. Prvi predsednik NSi, ki se je ob ustanovitvi imenovala Nova Slovenija - Krščanska ljudska stranka, je postal Andrej Bajuk. Stranka je pod njegovim vodstvom po parlamentarnih volitvah leta 2004 vstopila v prvo vlado Janeza Janše. Po naslednjih državnozborskih volitvah leta 2008 je Bajuk kmalu po razglasitvi neuradnih rezultatov ponudil odstop, saj je stranka izpadla iz parlamenta.

Dober mesec dni kasneje je vodenje Nove Slovenije na predčasnem kongresu prevzela Ljudmila Novak, ki je stranko na predčasnih volitvah leta 2011 ponovno pripeljala v državni zbor. Po desetih letih vodenja je NSi na kongresu leta 2018 kot edini predsedniški kandidat prevzel Matej Tonin. V svoji 22-letni zgodovini je imela Nova Slovenija največ poslancev v mandatu 2004–2008, ko je v parlamentu sedelo devet njihovih poslancev. Trikrat je sodelovala v vladi, od leta 2004 do 2008 in v letih 2012–2013 ter 2020–2022, vse je vodil prvak SDS Janeza Janša. 

sta
Nova Slovenija ima osem poslancev, enega več kot v preteklem mandatu.