Slovenija 29.11.2022 12:55

Znanih je vseh šest zmagovalcev slovenske nagrade Natura 2000

Ljubljana, 29. novembra - Prva slovenska nagrada Natura 2000, ki je nastala po vzoru evropske in združuje dobre prakse upravljanja območij Nature 2000 z dolgoročnimi učinki, je šla v roke Notranjskemu regijskemu parku, Kozjanskemu regijskemu parku, Zavodu za gozdove Slovenije, Zavodu RS za varstvo narave in Triglavskemu narodnemu parku, so sporočili iz Zavoda Štirna.

"Slovenska nagrada Natura 2000 združuje 18 let dobrih praks organizacij varstva narave, biologije, kmetijstva, gozdarstva, upravljanja voda in drugih, ki so prispevale k učinkovitemu upravljanju območij Nature 2000 v Sloveniji", so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v zavodu, ki je eden od partnerjev projekta LIFE-IP NATURA.SI.

Kot so pojasnili, so se lahko za nagrado prijavile organizacije in projekti, sofinancirani iz različnih finančnih mehanizmov, ki upravljajo in vključujejo eno ali več območij Nature 2000 v Sloveniji. Prijave je ocenjevala osemčlanska strokovna žirija, ki jo je predlagalo in soglasno potrdilo 15 partnerjev projekta.

Med 21 prijavami je žirija razglasila 16 finalistov, med katerimi je šest zmagovalcev v petih kategorijah.

V kategoriji Varstvo vrst in habitatnih tipov na območjih Nature 2000 v Sloveniji sta slavila Notranjski regijski park s projektom Izboljšanje stanja območij Natura 2000 na presihajočem Cerkniškem jezeru z renaturacijo struge Stržena ter Kozjanski regijski park s projektom Travniški sadovnjaki kot element ohranjanja biotske raznovrstnosti.

V kategoriji Slovenski inovativni dosežki znanosti za Naturo 2000 si je nagrado prislužil Nacionalni inštitut za biologijo za Monitoring in raziskave hroščev (Coleoptera) evropskega varstvenega pomena v Sloveniji.

V kategoriji Družbeno-gospodarske koristi je s projektom Preprečevanje škod po velikih zvereh slavil zavod za gozdove, v kategoriji Sodelovanje pa s projektom Sodelovanje pri upravljanju nahajališča rumenega sleča na Vrhku celjska območna enota zavoda za varstvo narave.

V kategoriji Komunikacijske akcije za območja Nature 2000 je nagrado odnesel Triglavski narodni park, ki se je podpisal pod projekt Krepitev sodelovanja s šolami in drugimi deležniki Biosfernega območja Julijske Alpe.

"Finalisti in zmagovalci slovenske nagrade Natura 2000 so primeri dobri praks upravljanja območij Nature 2000 z dolgoročnimi učinki. Odličnost slovenskih organizacij in projektov v evropskem merilu dokazuje tudi osem projektov, ki so v preteklosti prejeli nagrado LIFE, in pet projektov, ki so se uvrstili med finaliste evropske nagrade Natura 2000," je ob zaključku turneje slovenske nagrade Natura 2000 podčrtala vodja projekta LIFE-IP NATURA.SI z ministrstva za okolje in prostor Maja Cipot.

Podelitev nagrad je namreč potekala na enomesečni turneji. Vsako izmed šestih nagrad je organizator LIFE integrirani projekt za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji podelil na lokalnem dogodku.

Sicer pa med projekti za območja Nature 2000 v Sloveniji izstopajo predvsem projekti programa LIFE, Evropskega sklada za regionalni razvoj in evropskega teritorialnega sodelovanja Interreg. Poleg ohranjanja izboljšanja stanja ciljnih živalskih in rastlinskih vrst ter obnove življenjskih okolij projekti vključujejo komunikacijske in izobraževalne aktivnosti, krepitev znanja, povezovanje in trajnostni razvoj zavarovanih območij.

Trenutno na 80 območjih Nature 2000 v Sloveniji poteka 18 projektov za Naturo 2000, ki združujejo preko 50 organizacij.

V projektu LIFE-IP NATURA.SI bodo naslednjo slovensko nagrado Natura 2000 organizirali čez dve leti, so še pojasnili v Zavodu Štirna.