Tujina

Na čelu boja za Kijev: nekdanji komik in nekdanji boksarski šampion

Kijev, 26. 02. 2022 05.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
0

Medtem ko so vse oči uprte v Ukrajino, sta se na čelu boja za Kijev znašla dva moža, ki ju v tej vlogi še pred nekaj leti ne bi pričakovali. Predsednik države Volodimir Zelenski, ki je po študiju prava raje kot v pisarno šel na oder in se poskusil kot komik, ter Vitalij Kličko, ki je navduševal kot boksar, zdaj pa je župan Kijeva.

Volodimir Zelenski
Volodimir Zelenski FOTO: AP

Zelenski: Kako sem lahko nacist?

Ko se je Volodimir Zelenski prvič pojavil na TV zaslonih kot ukrajinski predsednik, je to storil kot igralec v priljubljeni humoristični seriji. Toda potem je življenje posnemalo umetnost in aprila 2019 je postal resnični predsednik, potem ko je na volitvah premočno zmagal z več kot 73-odstotki glasov.

Zelenski, ki ima judovske korenine, odraščal pa je v rusko govorečem delu države, je sicer postal predsednik izključno na podlagi priljubljenosti, ki jo je dosegel kot komik. Ko je zmagal na volitvah, namreč ni imel nobenih političnih izkušenj. 

Napetosti med Ukrajino in Rusijo so stalne že od začetka njegovega mandata, čeprav je med kampanjo med drugim obljubljal, da bo pomiril strasti z mogočno sosedo. Ne glede na pritisk Rusije si je namreč vseskozi močno prizadeval, da bi njegova država pridobila polnopravno članstvo v Natu. To je eden glavnih razlogov, zakaj ga ruski predsednik Vladimir Putin ne mara. Rusija namreč trdi, da se je Ukrajina odločila za militarizacijo in pajdašenje z Natom, ki je v nasprotju s sporazumom iz leta 1990. Putin potezo Ukrajine vidi kot neposredno grožnjo Rusiji, Zelenskega in njegov krog pa je ozmerjal, da so "neonacisti" in "odvisniki od drog". Prav tako pravi, da si z invazijo prizadeva za "demilitarizacijo in denacifikacijo Ukrajine".

Zelenski sicer Putinove obtožbe zavrača. "Ukrajina v vaših novicah in Ukrajina v resničnem življenju sta dve popolnoma različni državi – in glavna razlika med njima je: naša je resnična. Rečeno vam je, da smo nacisti. Toda ali bi lahko ljudje, ki so izgubili več kot osem milijonov življenj v boju proti nacizmu, podpirali nacizem?" je Zelenski vprašal rusko javnost. Po premoru je Zelenski, ki je torej Jud – čeprav tega v videu ni izrecno povedal – dodal: "Kako sem lahko nacist? Razložite to mojemu dedku, ki je šel skozi celotno vojno v pehoti sovjetske vojske in umrl kot polkovnik v neodvisni Ukrajini."

Zelenski, ki zdaj vodi državo s 44 milijoni ljudi, je trenutno "tarča številka ena" ruskih sil. Vseeno vztraja, da bo ostal v Kijevu.

Po poročanju ameriških medijev so mu sicer ZDA že več tednov ponujale pomoč pri umiku iz države, a odhod zavrača. "Opozorili smo ga ne le na grožnjo ruske invazije, ki je zdaj realnost, ampak tudi na grožnje njemu osebno," je dejal predsednik odbora za obveščevalne službe predstavniškega doma Adam B. Schiff. "Pripravljeni smo mu pomagati na kakršen koli način."

Časovnica spora z Rusijo

Aprila 2021 je Zelenski kot odgovor na krepitev ruske vojske na ukrajinskih mejah govoril z ameriškim predsednikom Joejem Bidenom in pozval članice Nata, naj pospešijo zahtevo Ukrajine za članstvo. 26. novembra 2021 je obtožil Rusijo in ukrajinskega oligarha Rinata Ahmetova, da podpirata načrt za strmoglavljenje njegove vlade. Tako oligarh kot Rusija sta to zanikala. 

V luči nadaljevanja zaostrovanja konflikta je decembra 2021 Zelenski pozval k preventivnemu ukrepanju proti Rusiji. Ko se je situacija še razplamtela, je nato poskušal z nekoliko drugačno taktiko - 19. januarja 2022 je v videosporočilu dejal, da državljani države ne bi smeli paničariti, medije pa je pozval, naj uporabljajo "metode množičnega obveščanja in ne množične histerije".  28. januarja 2022 je nato tudi Zahod pozval, naj omili retoriko in ne ustvarja panike, saj ta ogroža ukrajinsko gospodarstvo. Dejal je tudi, da "ne vidi večje eskalacije" kot v začetku leta 2021, ko se je začela krepitev ruske vojaške prisotnosti. Glede ocene razmer se je tudi soočil z  Bidnom.

V zgodnjih urah 24. februarja 2022, tik pred začetkom ruske invazije, je nato Zelenski posnel nagovor državljanom Ukrajine in Rusije. V delu nagovora je v ruščini nagovoril prebivalce Rusije in jih pozval, naj pritisnejo na svoje vodstvo, da preprečijo vojno. Prav tako je zavrnil trditve ruske vlade o prisotnosti neonacistov v ukrajinski vladi in izjavil, da nima namena napadati regijo Donbas.

Vitalij Kličko
Vitalij Kličko FOTO: AP

Iz boksarskega v politični ring

Tako kot ukrajinski predsednik je bil tudi Vitali Kličko politični novinec, preden je bil leta 2014 izvoljen za župana glavnega mesta Ukrajine. Sin vojaka, ki so ga po jedrski katastrofi poslali v Černobil, je zaslovel kot svetovni boksarski prvak v težki kategoriji – skupaj s svojim mlajšim bratom Vladimirjem.

Zdaj brata pravita, da nimata druge izbire, kot prijeti za orožje in se boriti skupaj z rojaki. 

Prihajata sicer iz okolja, kjer je bila cenjena vojaška disciplina. Očetovo delo v vojski je njegovima sinovoma omogočilo visoko izobrazbo in vcepilo disciplino, ki ju je spremenila v nepremagljiva športnika. Nenavaden preobrat usode pa torej je, da morata v vojno proti Rusiji, narodu, ki mu je njun oče posvetil svoje življenje – in na koncu zanj pravzaprav tudi umrl. Bil je eden prvih na prizorišču černobilske katastrofe. Večkrat je potoval na območje nesreče in pomagal pri organizaciji čistilne akcije, ne da bi razumel nevarnost, medtem ko so bili njegova žena in sinovi oddaljeni le nekaj kilometrov. Umrl je zaradi raka na bezgavkah, star 64 let, kar so zdravniki povezovali z njegovo izpostavljenostjo sevanju. 

Odraščali so z močnim vojaškim vplivom in pod vtisom, da bi ZDA lahko vsak trenutek sprožile katastrofalno vojno. Mlajši brat Vladimir je leta 2011 povedal: "Ko sem bil star 12 let, sem streljal z AK-47, rokoval z ročnimi granatami, tekel skozi podzemne predore, vadil vaje in študiral, kako se spopasti s tankovskimi napadi."

Z borilnimi športi sta bila povezana že kot otroka – Vitali je tekmoval v boksu, kikboksu in karateju, medtem ko je Vladimir začel trenirati boks na obrobju Kijeva, preden se je preselil v Varšavo, kjer je delal z boljšimi trenerji. Ob uspešni karieri se lahko pohvalita tudi z doktoratom. 

Vitali se je v politiko preselil ob koncu svoje boksarske kariere, najprej kot svetovalec predsednika Viktorja Jušenka in pozneje kot župan prestolnice. Oba brata sta bila pomembna v protestih leta 2013, javnem odzivu, potem ko je predsednik Janukovič zavrnil podpis sporazuma z Evropsko unijo in se je namesto tega odločil za tesnejše vezi z ruskim predsednikom Putinom. Janukovič je bil strmoglavljen in Putin je Ukrajincem močno zameril izgubo zaveznika.

"Vse življenje so mi govorili, da so ZDA grozna država," je nekoč povedal Vitali. "V nekem trenutku sem vedno verjel, da bom moral braniti svojo domovino pred "norimi Američani", ki so želeli nadzorovati ves svet," je dodal. Zdaj torej domovino brani pred ljudmi, za katere je nekoč verjel, da so stran, ki varuje. 

pasica vojna v Ukrajini
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1