Turnir za WTA skok Slovenk

Številne odlične teniške igralke že od včerajšnjih kvalifikacij igrajo na turnirju WTA Zavarovalnica Sava v Portorožu. Zvezdnici turnirja sta zmagovalki turnirjeva za grand slam, 19-letna Britanka Emma Raducanu in 23 letna Kazhstanaka Jelena Ribakina. V Portorožu so tudi trenutno najboljše slovenske igralke na čelu s Kajo Juvan, Tamaro Zidanšek in Andrejo Klepač.

Tako sta pred letom dni po porazu v polfinalu igre dvojic teniški
stadion zapuščali Tamara Zidanšek (levo) in Andreja Klepač.
Slednja bo tokrat igrala z Jeleno Ribakino. Foto: Vid Ponikvar / Sportida
Tako sta pred letom dni po porazu v polfinalu igre dvojic teniški stadion zapuščali Tamara Zidanšek (levo) in Andreja Klepač. Slednja bo tokrat igrala z Jeleno Ribakino. Foto: Vid Ponikvar / Sportida

PORTOROŽ > Portorož osmič v zgodovini ter drugič po več kot desetletni odsotnosti gosti turnir najvišje ravni ženskega tenisa. Slovenski turnir sprva ni bil v koledarju tekmovanj pod okriljem WTA in je bil nanj uvrščen naknadno, potem ko je Tenis Slovenija za tokratno izvedbo kupil licenco turnirja v avstrijskem Linzu. Pri teniški zvezi so se še posebej potrudili, ker želijo dober turnir in napredovanje na WTA lestvici omogočiti predvsem najboljšim slovenskim igralkam.

Nagradni sklad je 251.750 ameriških dolarjev, prva nosilka je Britanka Emma Raducanu, druga pa Brazilka Beatriz Haddad Maia. V glavni del turnirja sta uvrščeni tudi Kaja Juvan in Tamara Zidanšek, v včerajšnjih kvalifikacijah pa je bila od štirih Slovenk uspešna le Živa Falkner (552. na WTA lestvici) je z 1:6, 7:6 in 6:4 premagala Srbkinjo Natalijo Stevanović(198.). Koprčanka Nika Radišić (494.) je dvoboj z Britanko Jodie Anne Burage (141) izgubila s 4:6, 2:6. ,od Lare Smejkal(1300.) je bila s 6:3 in 6:1 boljša Nemka Anna-Lena Friedsam(201), od Noke Jurič (1299.) pa s 6:0 in 6:0 Anastasija Zaharova (170.) iz Rusije.

2006 Lucie Hradecka/Renata Voračova (Češ);

2005 Anabel Medina Garrigues/Roberta Vinci (Špa/Ita).

Žreb turnirja je namenil, da bo Kaja Juvan (68.) v prvem kolu igrala proti Francozinji Alize Cornet (40.). 32-letna Francozinja je v karieri zmagala na šestih turnirjih serije WTA, najvišje pa je bila uvrščena na enajsto mesto (leta 2009). To bo njun prvi medsebojni dvoboj. Tamara Zidanšek (81. WTA) bo igrala proti eni od kvalifikantk.

Bo Emma Raducanu v Portorožu upravičila status prvo nosilke?

Do četrtfinala brezplačen ogled

Glavni del turnirja, ki tudi letos spada v kategorijo WTA 250, se začenja danes, vse do četrtfinala je vstop na prireditev brezplačen. Cena petkove vstopnice znaša pet evrov, sobotne deset, cena za ogled nedeljskega finala pa petnajst evrov.

“Zelo rada igram tukaj, v Portorožu se vedno počutim dobro. Po porazu v prvem kolu OP ZDA smo trenirali naprej. Počutim se dobro, dala bom vse od sebe. Letošnji turnir je zelo kakovosten.” je pred turnirjem dejala Juvanova. Tudi Tamara Zidanšek komaj čaka na začetek turnirja. “Lani se je turnir vrnil v Slovenijo, kar je zelo pomembno za ženski tenis. Medtem ko ga ni bilo, smo dekleta odraščala, nato pa začela nastopati po svetu. Igranje doma je nekaj posebnega, saj večji del leta potujemo. Veselim se naslednjih dvobojev, moja pripravljenost se dviga,” je dejala Zidanškova, ki se je po odpovedih nekaterih igralk neposredno uvrstila v glavni turnir.

Zanimivi pari prvega kroga

Prva nosilka je torej mlada teniška zvezdnica Emma Raducanu (11. WTA). Britanka je lani zmagala na OP ZDA, potem pa ji na turnirjih serije WTA ni več uspevalo praktično nič. V Portorož je prišla že v sredo zvečer. “Mesto je lepo, malce sem ga žespoznala v zadnjih dneh. Upam, da bom na turnirju igrala čim dlje,” je dejala Raducanujeva, ki je na letošnjem OP ZDA kot branilka naslova izpadla v prvem kolu. V Portorožu bo uvodoma igrala proti Ukrajinki Dajani Jastremski. Beatriz Haddad Maia (15. WTA) je na turnirju druga nosilka. Brazilka je letos zmagala na dveh turnirjih WTA na travnati podlagi. Po teh dveh zmagah je prišla v Wimbledon, tam pa jo je premagala Kaja Juvan. Njena prva tekmica bo Danka Clara Tauson. Žal v Portorožu ne bo Čehinje Barbore Krejčikove (23. WTA), ki je odpovedala nastop, saj je sinoči v New Yorku igrala v finalu ženskih dvojic. Zanimivo, njena partnerka v finalu OP ZDA, rojakinja Katerina Siniakova (83. WTA), bo v Portorož prišla, njena prva tekmica pa bo četrta nosilka Martina Trevisan iz Italije.

Kaja Juvan, trenutno prvi slovenski ženski teniški lopar Foto: Vid Ponikvar/Sportida

Poleg Raducanujeve je te dni v Istri še ena zmagovalka turnirjev za grand slam. Letošnji Wimbledon je dobila Jelena Ribakina (25. WTA). 23-letna Kazahstanka je v karieri osvojila tri turnirje serije WTA. Njena prva tekmica v Portorožu bo Nemka Laura Siegemund. Nastopila bo tudi Italijanka Jasmine Paolini, ki je lani v finalu turnirja premagala Američanko Alison Riske. Njena prva tekmica bo kvalifikantka. S kvalifikantko pa bo v prvem kolu igrala tudi najboljša mladinka na svetu Hrvatica Petra Marčinko.

Konec tedna tudi dvojno teniško slovo

Na turnirju se bo v soboto od aktivnega igranja poslovila tudi ena največjih slovenskih igralk v zgodovini Katarina Srebotnik. 41-letnica bo po več kot dveh desetletjih tenisu pomahala v slovo s šestimi osvojenimi grand slami med dvojicami, enkrat je slavila v ženskih, petkrat pa v mešanih dvojicah.

Direktorica portoroškega turnirja Anja Vreg (levo) z brazilsko favoritinjo Beatriz Haddad Maio. Foto: Matic Klansek velej/Sportida

Uradno bo tekmovalno pot sklenil tudi Blaž Kavčič, ki je na lestvici ATP najvišje posegel do 68. mesta in je vrsto let uspešno nastopal na turneji ATP. Na njej ni osvojil turnirja, je pa na challengerjih skupaj zbral 19 zmag.

Ambasadorka turnirja je Mima Jauševec, zmagovalka Roland Garrosa leta 1977; 66-letnica bo v naslednjih dneh pomagala pri promociji slovenskega tenisa in turnirja v Portorožu.