Nemški reprezentančni nogomet je v hudi krizi. Še nikoli se ni zgodilo, da bi Nemčija na dveh svetovnih prvenstvih zapored izpadla že po predtekmovanju. Foto: Reuters

V prvem polčasu je šlo Nemcem vse po načrtih, vodili so z 1:0, tudi Španija je bila v prednosti. A nato se je začelo vse sesuvati, na obeh tekmah sta se zgodila zasuka. Nemcem je sicer (predvsem z dvema zadetkoma Kaia Havertza) uspelo zaostanek 1:2 spremeniti v zmago s 4:2, a kaj, ko Španije ni zanimala zmaga (ali remi), saj je bila bolj zadovoljna z 2. mestom v skupini, ki ji v osmini finala namesto Hrvaške prinaša Maroko ...

Gnabry je v 10. minuti premagal vratarja Keylorja Navasa. Foto: Reuters

Nemški stroj takoj na polnih obratih
Nemci, ki so svetovno prvenstvo zakockali s porazom na uvodni tekmi proti Japonski, so vedeli, da šteje le zmaga, zato so takoj silovito pritisnili in premoč kronali v 10. minuti, ko je po podaji Davida Rauma z leve strani z glavo natančno meril Serge Gnabry. Dosegel je svoj 21. reprezentančni zadetek. V 15 minutah je Nemčija sprožila pet strelov proti vratom Kostarike, tri v okvir.

Neuer odlično posredoval
V nadaljevanju je nemški pritisk na stadionu Al Bajt (67 tisoč gledalcev) malce popustil, a je imel elf (selektor Flick je dal od prve minute priložnost Leroyu Saneju) vseeno še kar nekaj priložnosti. Tudi Kostarika je zagrozila: v 42. minuti je po hudi napaki nemške obrambe v kazenskem prostoru sprožil Keysher Fuller, z izjemnim odzivom se je izkazal Manuel Neuer.

Tu ni bilo več rešitve: Yeltsin Tejeda je izenačil na 1:1. Foto: Reuters

Tejeda unovčil nemške napake
V drugem polčasu pa so se stvari za Nemčijo začele močno zapletati. Japonska je izenačila in celo povedla proti Španiji, nato je še Kostarika izenačila. Po napakah v nemški zvezni in tudi obrambni vrsti je strel Wastona Neuer še ubranil, odbito žogo pa je v 58. minuti v gol pospravil Yeltsin Tejeda.

Kostarika nekaj časa na 2. mestu v skupini
Nemčija je imela zelo kmalu nove (in nore) priložnosti, Musiala je zadel vratnico, Müllerjev strel je blokiral Oviedo, tudi Rüdiger je žogo poslal v okvir vrat. V 67. minuti je znova imenitno poskusil Jamal Musiala in znova stresel vratnico. Vse se je zarotilo proti Nemčiji, v 70. minuti pa se je agonija le še povečala. Znova je slabo posredovala nemška obramba na čelu z Neuerjem, Vargas pa je nekako stlačil žogo v nemško mrežo za vodstvo Kostarike z 2:1.

Havertz izenačil ...
Nogometna javnost je bila šokirana, na poti v osmino finala iz skupine E so bili namreč Japonci in nekaj časa tudi Kostaričani (z današnjo zmago bi se prebili med 16). Tekma se je razplamtela, naslednji so bili na potezi Nemci, ki so po natančnem strelu Kaia Havertza izenačili.

Pravico je delila ženska sodniška trojka, pripomb ni bilo. Glavna sodnica je bila Stephanie Frappart. Foto: Reuters

... in dosegel odločilni gol
V 76. minuti je nemški protinapad spektakularno ustavil Keylor Navas, prav neverjetno, kako Niclas Füllkrug ni znal zadeti iz bližine. Nemci so poskušali vse, da povedejo, trud se je obrestoval ob vstopu v 85. minuto. Podajo Gnabryja je unovčil Kai Havertz za svoj drugi zadetek na tej tekmi. Nemški stroj se ni ustavil, zadetek za potrditev (Pirove) zmage je dosegel Niclas Füllkrug.

Nobenih pripomb nad sojenjem
To je bil drugi obračun Kostarike in Nemčije v zgodovini, prvega sta reprezentanci odigrali na svetovnem prvenstvu leta 2006 v Nemčiji, kjer so gostitelji prvenstva na Allianz Areni v Münchnu slavili s 4:2. Današnja tekma se je v zgodovino vpisala tudi zato, ker je bila sodniška trojka sestavljena le iz žensk, to so bile Francozinja Stephanie Frappart, Brazilka Neuza Back in Mehičanka Karen Diaz. Svoje delo so opravile odlično.

12-01 (E) Costa Rica-Germany( id: 3854590), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
12-01 (E) Costa Rica-Germany( id: 3854590), Postave
12-01 (E) Costa Rica-Germany( id: 3854590), Statistika tekme
JAPONSKA           3  2 0 1  4:3  6
ŠPANIJA            3  1 1 1  9:3  4