Primer Mirele Čavajde

Nosečnici, ki nosi otroka s tumorjem, končno dovolili splav

G.G./STA
11. 5. 2022, 21.06
Posodobljeno: 11. 5. 2022, 21.08
Deli članek:

39-letna Mirela Čavajda je končno izvedela, da lahko opravi splav na Hrvaškem.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Drugostopenjska komisija v Zagrebu je odločila, da nosečnica s hudo prizadetim zarodkom lahko opravi splav na Hrvaškem, je danes sporočil hrvaški minister za zdravje Vili Beroš. Ponovna magnetna resonanca je pokazala nove bistveno spremenjene okoliščine, na podlagi katerih je komisija ocenila, da so izpolnjene zdravstveno pravne predpostavke za prekinitev nosečnosti.

Mirela Čavajda se bo tako lahko za izvedbo posega obrnila na eno od hrvaških bolnišnic in se dogovorila z njenimi strokovnjaki. Če poseg ne bo izveden na Hrvaškem, pa so izpolnjeni pogoji za plačilo tovrstnih posegov v tujini, je še dejal Beroš. Na Hrvaškem bi umetno prekinitev nosečnosti lahko opravili brezplačno, v Sloveniji pa bi stal približno 5000 evrov.

Med čakanjem na ugotovitve drugostopenjske komisije Zagreb je nosečnici drugostopenjska komisija v Sloveniji sicer že potrdila, da so izpolnjeni vsi pogoji za prekinitev nosečnosti.

39-letnica si v 24. tednu nosečnosti zaradi tumorja v glavi otroka želi narediti splav, a so ji v štirih zagrebških bolnišnicah dejali, da ta na Hrvaškem po desetem tednu ni mogoč, čeprav zakon v določenih primerih predvideva tudi izjeme.

Nosečnica je za ogromen tumor na možganih otroka sicer izvedela na magnetni resonanci v bolnišnici Sveti Duh v Zagrebu. Možnosti, da bo otrok po rojstvu preživel, so izjemno majhne, če bo, pa se v najboljšem primeru ne bo mogel normalno razvijati. Primer Čavajde je v hrvaški javnosti sprožil burne reakcije in znova odprl debato o dostopnosti splava na Hrvaškem.