Zmaji marširajo proti novemu naslovu prvaka

Ljubljana, 12. 03. 2024 21.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
M.J., STA
3

Na tretji tekmi končnice državnega prvenstva sta se v hramu slovenskega športa udarila večna hokejska tekmeca Olimpija in Jesenice. Zmaji so bili tudi v tretjo boljši in so slavili s 6:1. Razmerje v strelih na gol je bilo 48:12. Ljubljančani za ubranitev naslova potrebujejo še eno zmago. Četrta tekma bo v petek v Podmežakli. Zeleno-beli so doslej v samostojni Sloveniji zbrali 18 naslovov prvaka, železarji pa 13. Vse naslove prvaka od sezone 1991/92 so sicer osvajali samo hokejisti iz Ljubljane ali Jesenic.

Upi Antti Karhula je pozdravil tretjo zmago v finalni seriji.
Upi Antti Karhula je pozdravil tretjo zmago v finalni seriji. FOTO: Luka Kotnik

Hokejisti domače zasedbe so imeli priložnost, da si z novo zmago že pripravijo "zaključni plošček" za nov naslov prvaka. Po drugi strani so se železarji znašli v zahtevnem položaju, saj bi ob še enem porazu vsaka naslednja napaka že pomenila izgubljen finale. Na koncu se je razpletlo po pričakovanjih, favorizirani ljubljanski klub je dosegel še eno visoko zmago. Na prvi tekmi prejšnji teden je na domačem ledu SŽ Olimpija slavila z 9:3, na drugi v nedeljo v Podmežakli pa s 4:2.

V prvi tretjini je bil zelo enosmeren promet. Gostje so le redko prihajali do priložnosti pred domačim vratarjem Lukašem Horakom, na drugi strani je imel bistveno več dela Žan Us. Do polovice tretjine ga je opravljal dobro, pomagali so mu tudi borbeni soigralci v obrambi, ki so nekajkrat ustavili ploščke ob strelih tekmecev.

Lukaš Horak
Lukaš Horak FOTO: Luka Kotnik

Ti so prvi gol dosegli po prodoru Jake Sodje v deseti minuti, isti igralec pa je nato ob številčni prednosti (Jeseničani svoje prve ob začetku niso izkoristili) zadel še za 2:0 štiri minute pozneje. Zeleno-beli so si pripravili še več zrelih priložnosti, a niso več zadeli. Železarji so si opomogli šele ob koncu tega dela, ob "power playu" pa je dva poskusa ustavil Horak.

Nič drugače ni bilo v nadaljevanju. Ljubljančani so občasno povsem stisnili goste pred njihov gol in jih po več minut niso spustili iz primeža. Jeseničane je reševal predvsem Us, saj je branil mogoče in nemogoče. Na polovici tretjine so domači že slavili tretji gol, a ga sodniki niso videli, so ga pa priznali naknadno po ogledu posnetka. Četrtega je domača zasedba dosegla po veliki napaki enega od gostujočih branilcev, ki je padel pred svojim golom in pustil prazno pot do vrat, za petega pa je Miha Beričič pospravil odbitek za Usov hrbet.

Gaber Glavič
Gaber Glavič FOTO: Luka Kotnik

Že precej pred koncem je bilo tako jasno, da bo zmagala branilka naslova, vprašanje je bilo le, ali bo gostom uspelo doseči časten gol. V zadnji tretjini so tudi ga, že zelo hitro, ko so po lepi kombinaciji ob številni prednosti prvič premagali Horaka, zadel je Lovro Kumanović.

A kljub zadetku dvomov o razpletu tekme ni bilo, tako kot na prvi tekmi so domači v zadnji tretjini opazno spustili ritem in le še nadzorovali visok naskok. Za zadnji domači gol je na navdušenje spet lepo polnega Tivolija nato poskrbel Maris Bičevskis.