“Ni več oči, ki so videle, in roke, ki je zapisala”

Boris Pahor je umrl v zgodnjem majskem jutru, nekaj mesecev pred svojim 109. rojstnem dnevom. Doma, na Kontovelski rebri, v stisnjeni in strmi tržaški četrti z razgledom na široko morsko obzorje, ki jo je samo s svojo prisotnostjo spremenil v eno od intelektualnih in duhovnih središč sodobne Evrope. Ob žalosti in zavedanju, da se s Pahorjevim slovesom končuje pomembno obdobje primorske in evropske zgodovine, v odzivih odmeva poziv k ohranjanju Pahorjeve dediščine.

Pahorjevo prvo in  najbolj znamenito delo.
Pahorjevo prvo in najbolj znamenito delo.  

KONTOVEL > “Slovenke in Slovenci, doma, v zamejstvu in povsod po svetu, umrl je Boris Pahor. Z njegovim odhodom se končuje en čas in se pričenja drug. Brez njega med nami ni več oči, ki so videle, in roke, ki je zapisala. Ostali pa so spomini, ki dajejo novemu času moč, da bi bil boljši od prejšnjega,” je v nagovoru zapisal predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in nadaljeval: “Bil je očividec, pričevalec, opominjevalec. Vest slovenstva, Evrope in sveta. Človek, ki je zase terjal svobodo, da misli drugače, in je to enako svobodo zahteval tudi za druge. Nemogoči potnik skozi zgodovino je s svojo neverjetno življenjsko silo postal predvsem navdihovalec. Zaradi njega vemo, da si lahko upamo sanjati prepovedane sanje. Bil je pisatelj brez meja, državljan sveta, človek srca.”

Pisatelj je na dan, ko je tržaški Narodni dom po 100 letih znova postal slovenski, prejel odlikovanji Italije in Slovenije iz rok Boruta Pahorja in italijanskega predsednika Sergia Mattarelle, ki se je prav tako poklonil velikemu Tržačanu: “Odločen glas slovenske manjšine v Italiji, visok in jasen literarni izraz 20. stoletja, pričevalec in žrtev strahot, ki so jih povzročile vojne, podivjani nacionalizem in totalitarne ideologije, interpret kompleksne zgodovine svoje zemlje, zapušča veliko praznino v evropski kulturi.”

Borut Pahor

predsednik Republike Slovenije

“Bil je očividec, pričevalec, opominjevalec. Vest slovenstva, Evrope in sveta. Človek, ki je zase terjal svobodo, da misli drugače, in je to enako svobodo zahteval tudi za druge.”

Odšel velik človek, velik borec

Odhajajoča vlada je zapisala, da se je poslovil velik človek, živa priča grozot totalitarizmov 20. stoletja, vzor narodne pripadnosti in življenjske pokončnosti. Predsednik Gibanja Svoboda in mandatar za sestavo nove vlade Robert Golob je med drugim zapisal, da je postal slovenski pisatelj kljub nenaklonjenim življenjskim okoliščinam in tedanjemu totalitarnemu režimu, ki je naš jezik globoko odrinil in pregnal iz javne rabe.

Pahorju se je poklonila tudi kandidatka za zunanjo ministrico in predsednica SD Tanja Fajon. Kot je dejala, je bil eden najbolj prevajanih slovenskih pisateljev in velik borec proti totalitarizmu.Predsednik stranke NSi in poslanec Matej Tonin pa je zapisal, da je umrl velik Slovenec, pisatelj svetovnega formata in neutruden borec proti vsem totalitarizmom. Po njegovih besedah si je s svojimi pričevanji prizadeval, da se grozote vojn ne bi nikdar več ponovile.

Sergio Mattarella

predsednik Republike Italije

“Visok in jasen literarni izraz 20. stoletja, pričevalec in žrtev strahot, ki so jih povzročile vojne, podivjani nacionalizem in totalitarne ideologije, interpret kompleksne zgodovine svoje zemlje, zapušča veliko praznino v evropski kulturi.”

“Z Borisom Pahorjem izgubljamo velikega pisatelja, velikana 20. stoletja, ki je znal mojstrsko in lucidno ubesediti grozo taborišč in deportacij ter obsoditi vsako obliko totalitarizma,” se je odzval italijanski minister za kulturo Dario Franceschini. Predsednik Furlanije Julijske krajine Massimiliano Fedriga pa je zapisal, da je bil Pahor “intelektualec, ki je svojo dramatično življenjsko zgodbo spremenil v pričanje, ki nam pomaga razumeti 20. stoletje.”

“Živi pričevalec plamenov”

Ob Pahorjevi smrti so se odzvala vsa združenja Slovencev v Italiji in Avstriji. Ksenija Dobrila, predsednica Slovenske kulturno gospodarske zveze, je poudarila: “Odšel je dosledni upornik proti vsem totalitarizmom, naš veliki pisatelj, živi pričevalec plamenov Narodnega doma, ki so Slovence na Primorskem zapisali izničenju, ponosni sin našega naroda. Naj mu bo lahka domača zemlja, naj ga čuvajo dobri angeli.”


Najbolj brano