Tujina

13 let po cunamiju na Japonskem območje še vedno ni varno

Okuma, 11. 03. 2024 09.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

13 let je že, odkar je Japonsko prizadel silovit potres, spremljal pa ga je še cunami. Prizadela sta severno obalo države, umrlo je skoraj 20.000 ljudi, uničena pa so bila celotna mesta, pa tudi jedrska elektrarna Fukušima Daiči, zaradi česar še dandanes obstaja strah pred sevanjem.

Potres z magnitudo 9,0 je 11. marca 2011 povzročil cunami, ki je zajel severna obalna mesta v prefekturah Ivate, Mijagi in Fukušima. Katastrofalen cunami je ponekod dosegel višino 15 metrov, udaril v jedrsko elektrarno in uničil sisteme za oskrbo z električno energijo in hlajenje goriv ter povzročil taljenje reaktorjev 1, 2 in 3. Eksplozije vodika pa so nato povzročile obsežno sevanje in onesnaženje na tem območju.  

Čeprav družba Tokyo Electric Power Company Holdings, ki je upravljavec elektrarne, trdi, da cunamija ni bilo mogoče predvideti, pa številni preiskovalci pravijo, da kljub cunamiju elektrarna preprosto ni bila dovolj zavarovana. Vladne in neodvisne preiskave ter tudi nekatere sodne odločbe so namreč ugotovile, da je bila nesreča v elektrarni posledica človeške napade kljub naravni katastrofi, saj je pri zagotavljanju varnosti prišlo do malomarnosti ter pomanjkljivega nadzora regulatorjev. Po nesreči je Japonska uvedla strožje varnostne standarde in se odločila za postopno opustitev jedrske energije. Kasnejša vlada Fumia Kišide je sicer to politiko spremenila in pospešila ponovni zagon delujočih reaktorjev, da bi ohranila jedrsko energijo kot glavni vir oskrbe Japonske z električno energijo, piše AP.

Mesta okoli elektrarne še vedno skoraj v celoti zapuščena

13 let po nesreči se okoli 20.000 od več kot 160.000 evakuiranih prebivalcev iz Fukušime še vedno ni vrnilo domov. V sedem izmed 12 mest je vstop še vedno delno ali v celotni prepovedan. V mestu Futaba, ki je bilo tudi najbolj prizadeto, je bilo leta 2022 odprto manjše območje. Vanj se je vrnilo približno 100 ljudi, v Okumo se je vrnilo le šest odstotkov prebivalcev. Tudi v celotnih prefekturah, kot sta Ivate in Mijagi, se je močno zmanjšalo število prebivalcev.

Ankete, ki jih vsako leto izvedejo vladne organizacije, kažejo, da se večina evakuiranih niti ne namerava vrniti domov, kot razloge pa navajajo pomanjkanje delovnih mest, šol, skupnosti, seveda pa tudi enega izmed najpomembnejših: zaskrbljenost zaradi sevanja. Sicer pa napori za ponovno naselitev potekajo, kot je nedavno na japonski televiziji dejal guverner Fukušime, Masao Učibori, se vse več mladih želi preseliti tja, da bi odprli podjetja in pomagali pri obnovi. 

Sicer je veliko tamkajšnjih prebivalcev svoje bolezni že povezalo z možnostjo sevanja. A kadar koli so svoje sume izrazili, so tamkajšnji uradniki to označili kot napad na mesto. Kontroverznosti se tukaj sicer še ne končajo. Avgusta lani je jedrska elektrarna začela izpuščati prečiščeno radioaktivno vodo v morje, trenutno izpuščajo že četrto serijo. Doslej so sicer rezultati dnevnega vzorčenja morske vode ustrezali varnostnim standardom, a to ni dovolj za številne ribiče iz Japonske in sosednjih držav, zlasti Kitajske, ki je tudi prepovedala uvoz japonske morske hrane.

Vsebina in nahajališče goriva v reaktorjih ostaja skrivnost 

Malo je znano o stanju staljenega goriva in o tem, kje točno se nahaja v reaktorjih. V treh poškodovanih reaktorjih je namreč še vedno približno 880 ton jedrskega goriva. Japonski uradniki pravijo, da bo odstranjevanje trajalo od 30 do 40 let, strokovnjaki pa trdijo, da je to še preveč optimistično.

Daljinsko vodena robotska sonda je vstopila v zadrževalno komoro reaktorja 2.
Daljinsko vodena robotska sonda je vstopila v zadrževalno komoro reaktorja 2. FOTO: AP

V reaktorje so sicer pokukali s pomočjo robotskih sond, vendar so njihovo preiskavo ovirale tehnične napake, visoko sevanje in drugi zapleti. Za zdaj vedo le, da je gorivo v najbolj poškodovanem reaktorju številka 1 padlo s sredine na dno primarne zadrževalne posode. Nekaj ga je sicer prodrlo tudi v betonski temelj in se z njim pomešalo, kar pomeni, da je odstranitev še toliko težja.

Kljub težavam vlada vztraja, da bo razgradnja dokončana do leta 2051. Zaradi pomanjkanja podatkov, tehnologije in načrtov o tem, kaj storiti z radioaktivnim gorivom in drugimi jedrskimi odpadki, pa je tudi težko razumeti, kaj bo z elektrarno in okoliškimi območji po koncu čiščenja. Strokovnjaki namreč trdijo, da bi preveč ambiciozen časovni načrt lahko povzročil nepotrebno izpostavljenost delavcev sevanju in tudi prekomerno okoljsko škodo.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PomisliNaSonce
11. 03. 2024 14.06
Ja hudo je ko se zgodi kaj takega. Praviloma večji potresi povzročijo čez 20 tisoč žrtev, tole z poškodovano jedrsko elektrarno pa povzroča žrtve še potem. Upajmo, da so se japonci kaj naučili glede varnosti takih objektov...in da ne bodo šli z glavo skozi zid več.
Gutenberg
11. 03. 2024 13.28
V uvodu je zapisano 'še vedno obstaja strah pred sevanjem'. Obstaja strah - ali obstaja tudi dejansko sevanje? Koliko ljudi je umrlo neposradno zaradi sevanja in koliko zaradi cunamija?
Anion6anion
11. 03. 2024 13.00
Kako pa kaj jedrski odpadki?
Uporabnik1888402
11. 03. 2024 12.50
Ni da niso vajeni ...
Jamrač
11. 03. 2024 12.46
+1
A voda ki so jo spustili je bilq vredu ali ne? Kako je loh zdj spet sevanje u igri...
slayer2
11. 03. 2024 12.39
+2
Prihaja Godzila, pa to!!!
Uškakola
11. 03. 2024 12.29
+4
Zelena energija, radioaktivno vodo direkt v MORJE, Slovencem pa NOPRCI računajo čiščenje deževnice..
ŠTRAJK ZA VSE
11. 03. 2024 12.11
+4
Oni spuščajo onesnaženo jedrsko vodo v morje in vse ustreza standardom, medtem ko pa moj dizel niti pod razno ne ustreza standardom do okolja. Pa ko bi se ta isti politiki poslušali in 4x ugriznil v jezik, ko kaj rečejo glede dizla....
25petelinov
11. 03. 2024 12.08
+2
Rojstvo Godzile😜
Wolfman
11. 03. 2024 11.44
-1
Seveda da ne, ker so lagali in zavajali, da izlita radioaktivan voda iz Fokušime ne bo imela skoraji nikakršnbega vpliva na morje! Tio je daleč največja laž v zgodovin jedrske fizike, pa čeprav so lagali ov vsaki jedrski eksploziji in njihovih posledicah.
Delavec_Slo
11. 03. 2024 11.24
+4
aja, greta, nika pomagajte za čisto energijo se gre!