V Zdravniški zbornici Slovenije (ZZS) so ostri na izjave koordinatorja za logistični del cepljenja Jelka Kacina: “Koordinacija cepljenja na državni ravni žal že od začetka ne deluje ustrezno oz. je sploh ni. Cepljenje v primeru tako obsežnega zdravstvenega problema, kot je epidemija covid-19 ne more biti projekt osnovnega zdravstva, ampak bi moralo biti prednostna naloga in skrb države; na logistični, informacijski, komunikacijski in izvedbeni ravni,” so zapisali v pismu, pod katerega se je podpisal Rok Ravnikar, predsednik Odbora za osnovno zdravstvo pri ZZS.

Kacin deluje destruktivno in poglablja vzdušje razdvojenosti

Kacin, ki je tudi državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Janeza Janše, je namreč po včerajšnji seji vlade dejal, da “je nesprejemljivo in nespodobno, da zdravstvo pričakuje popolno zaprtje države, na drugi strani pa svojega načina dela ne zna prilagoditi potrebam ljudi, ki ure in ure čakajo, da bodo na vrsti za cepljenje”.

V pismu Ravnikar poudarja, da se osnovno zdravstvo se ves čas epidemije aktivno in ažurno prilagaja stalno spreminjajočim se in zahtevnim razmeram. Količina cepiva je bila po njihovem mnenju zadostna, zelo dostopna in vsak državljan je imel priložnost, da se cepi v skladu s smernicami. Vlada pa spremembe uvaja čez noč in cepilnih centrov ne obvešča. “Če bi bili izvajalci cepljenja o spremembah pravočasno obveščeni, bi lahko organizacijo kljub kroničnemu pomanjkanju kadra ustrezno prilagodili. V praksi je to pomenilo, da cepilni centri niso imeli dovolj cepiv in da so bile ekipe podnormirane. Vsaka sprememba strokovnih priporočil terja spremembo logistike in s tem določen čas. Na državni ravni ni nobenega, ki bi se z ukvarjal z logistiko, zato so glede tega cepilni centri prepuščeni sami sebi,” še izpostavlja v pismu.

Izjave koordinatorja za cepljenje, ki za neuspešnost cepljenja obtožuje izvajalce na osnovni ravni, so zato ponižujoče in rušijo zaupanje v stroko ter poglabljajo vzdušje destruktivnosti, cinizma in razdvojenosti, izpostavlja Ravnikar. “Blatenje zdravstvenih delavcev, ki so ob skrbi za bolne, precepili več kot milijon prebivalcev, ni samo nesmiselno, ampak škoduje cilju, ki bi ga kot država morali zasledovati,” še navaja v pismu.