6. 2. 2023,
19.54

1 leto, 2 meseca

Thermometer Blue 0,03

KK Ilirija KK Podčetrtek LTH Casting kk Rogaška Helios Suns KK Krka Novo mesto KK Zlatorog Laško Šentjur Šenčur Gorenjska gradbena družba Hopsi Polzela Liga Nova KBM

Ponedeljek, 6. 2. 2023, 19.54

LIGA NOVA KBM, 17. KROG

Ilirija presenetila Helios, Krka spet na vrhu

KK Ilirija pokal Spar | Ilirija je doma premagala vodilni Helios Suns. | Foto Domen Bratun/Sportida

Ilirija je doma premagala vodilni Helios Suns.

V petek se je z dvema tekmama začel 17. krog lige Nova KBM. Košarkarji LTH Castings so zmagali na gostovanju pri Zlatorogu (77:76), Ilirija pa je bila doma v Ljubljani z 79:77 boljša od domžalskih Helios Suns. Ti so do sobote še zadržali vodstvo na lestvici, zdaj pa jih je prehitela novomeška Krka, ki je z 91:86 zmagala v Šentjurju. Za konec kroga je Rogaška v ponedeljek s 102:89 odpravila Podčetrtek.

Ilirija je v Tivoliju pripravila presenečenje. V tesnem obračunu je zmagala proti ekipi z vrha lestvice in prišla do sedme zmage v sezoni, medtem ko je Helios, ki je točkovno poravnan z doslej vodilno Krko, vpisal tretji poraz. Pred tem je nanizal tri zmage, potem ko je v začetku januarja izgubil prav proti Krki. Tokrat je imel v zadnjem napadu sicer priložnost za nov uspeh, a je Blaž Mahkovic zgrešil met za tri točke.

Ljubljančani so bili v prvem polčasu povsem enakovredni favoriziranim gostom in bili skoraj ves čas rahlo v ospredju. Tudi tretja četrtina ni še dala odgovora o zmagovalcu. Ilirija je še naprej držala korak s Heliosom oziroma bila celo rahlo v ospredju, tako da je v zadnjih deset minut nesla šest točk naskoka.

Sedem minut pred koncem je Ilirija povedla tudi za sedem točk, v 36. pa je po dveh uspešnih prostih metih Luke Kureša vodila že za devet (75:66). Toda minuto in 20 sekund pred koncem je bila razlika zgolj še tri točke v korist domače vrste Stipeta Modrića.

Aleksander Šaškov je nato s prostima metoma spet povečal na pet točk 58 sekund pred koncem, deset sekund pozneje je Domžalčane v igro vrnil Blaž Mahkovic s trojko, nato pa je Tibor Mirtič 26 sekund pred koncem izid še poravnal na 77:77 po izgubljeni žogi Maksima Gorbačova.

Toda ta je 18 sekund pred iztekom rednega dela zadel oba prosta meta za 79:77, tik pred koncem pa je Mahkovic zgrešil poskus za tri točke, kar je pomenilo presenetljivo zmago Ilirije, ki je zadela 23 od 25 prostih metov ter dobila skok z 42:28.

Z 22 točkami in osmimi skoki ter indeksom 28 je bil najboljši igralec tekme Šaškov, pri gostih je Mahkovic tekmo končal pri 19 točkah, Ferme pa je v 14 minutah dosegel 17 točk.

Krka je prišla do 16. zmage v tej sezoni lige Nova KBM. | Foto: Vid Ponikvar/Sportida Krka je prišla do 16. zmage v tej sezoni lige Nova KBM. Foto: Vid Ponikvar/Sportida

Novomeščanom 16. zmaga v sezoni

Košarkarji Krke so v prejšnjem krogu zabeležili prvi in nekoliko presenetljivi poraz v Polzeli, ko so s 66:73 klonili proti Hopsom. Danes so prišli do 16. zmage v sezoni in se znova vrnili na vrh lestvice. Šentjurčani pa nadaljujejo niz porazov. Današnji je bil zanj že osmi zaporedni.

Domačini so sicer suvereno odprli dvoboj in skozi celotno prvo četrtino vodili. Pri rezultatu 18:9 so prišli do svoje najvišje prednosti devetih točk, na koncu pa jo končali s šestimi točkami naskoka (21:15). V drugi je Krka zaigrala bolje. Prednost Šentjurja je s trojko izničil Miha Cerkvenik, ki je izid poravnal na 24:24. Z novim košem Cerkvenika so Novomeščani prvič na dvoboju povedli (28:26).

Na glavni odmor so košarkarji Krke odšli z minimalno prednostjo, ki so jo po petih minutah nadaljevanja povišali na deset točk (51:41). A prednost pred zadnjo četrtino ni bila varna, saj so se domačini spet približali. Manj kot minuto pred koncem se je Šentjur po prostih metih Taviana Dunna-Martina približal le na točko zaostanka, a jim je na koncu za preobrat zmanjkalo časa.

Za Krko sta 16 točk dosegla Miha Škedelj in Rok Stipčević, oba sta vpisala tudi sedem skokov, slednji je zbral še 12 podaj. Pri Šentjurju se je s 23 točkami in osmimi podajami najbolj izkazal Tim Tomažič.