Slovenija

'Popoldanskega dela zdravnikov trenutno nikakor ne nameravamo prepovedati'

Ljubljana, 13. 03. 2024 14.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je na izredni seji skupščine ZZZS članom predstavila aktivnosti ministrstva za izboljšanje dostopnosti do zdravnika. Ob ukrepih, ki jih uvaja nedavna vladna uredba, na ministrstvu med drugim načrtujejo prenovo glavarinskih količnikov in spremembo sistemske zakonodaje še v letošnjem letu.

Na ministrstvu se po besedah ministrice trudijo, da bi bil sistem glavarinskih količnikov prenovljen do 1. julija. Nove glavarinske količnike so že izračunali na podlagi podatkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki prikazujejo, kako "zahteven" je posamezen pacient. Pri izračunih so med drugim ugotovili precejšnje razlike glede na spol. Odprto pa za zdaj ostaja vprašanje, kakšen delež bodo na novo izračunani količniki zavzeli v plačnem modelu, je pojasnila Valentina Prevolnik Rupel.

Predsednika skupščine ZZZS Draga Delaluta je zanimalo, kakšni so načrti ministrstva glede tako imenovanega popoldanskega dela zdravnikov izven matičnih ustanov. Ministrica je odgovorila, da popoldanskega dela zdravnikov trenutno nikakor ne namerava prepovedati, saj da bi za paciente pomenilo zmanjšano dostopnost do zdravstvenih storitev. "Sistemski ukrep tak ne more biti. Temeljiti mora na podatkih, analizah in moramo premisliti vse pluse in minuse, preden gremo v spremembo zakona o zdravstveni dejavnosti," je poudarila.

Tako se na ministrstvu trenutno držijo veljavnega zakona, ki pa je star, zato ga želijo spremeniti. Za prenovo zakona so že oblikovali delovno skupino. Ministrica upa, da bo prenovljen zakon sprejet do konca leta. Članica skupščine Irena Ilešič Čujovič, sicer predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, je ob tem opozorila, da v omenjeno delovno skupino niso bili vključeni predstavniki sindikatov.

Ob tem želijo na ministrstvu po besedah Prevolnik Ruplove "vsaj novelirati" tudi zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Trenutno pripravljajo pregled sprememb, ki jih želijo vključiti v prenovljen zakon.

Čakalnica
Čakalnica FOTO: Kanal A

Številni ukrepi izhajajo iz vladne uredbe o programih storitev obveznega zavarovanja

Številni ukrepi in aktivnosti, ki jih je članom skupščine ZZZS predstavila ministrica, sicer izhajajo iz vladne uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki jo je vlada sprejela 15. februarja. Med njimi je Prevolnik Ruplova naštela uvedbo faktorja relativno čakajočih, s katerim želijo doseči, da bo na prvi prosti termin vabljen pacient, ki na neko storitev traja najdlje.

Z uredbo so za letošnje leto načrtovali tudi povečanje števila nekaterih timov – predvideli so denimo 28 novih timov za fizioterapijo, na katero številni čakajo nedopustno dolgo. Obseg povečanja so pripravili na podlagi informacij iz zdravstvenih zavodov, ki so ministrstvu vnaprej poročali, v katerih dejavnostih imajo na voljo dovolj kadra za povečanje števila timov.

Hkrati je ministrstvo po njenih besedah nedavno izdalo sklep, ki javnim zdravstvenim ustanovam daje večjo avtonomnost, saj jim omogoča, da oblikujejo tako imenovane nacionalne prioritetne programe, v njih pa združijo zdravstvene storitve, na katere pacienti čakajo nedopustno dolgo. Tako lahko denimo vodstva bolnišnic finančno stimulirajo zaposlene, da v čim večji meri izvajajo te zdravstvene storitve.

Učinke vseh ukrepov, ki jih je prinesla uredba, bodo spremljali mesečno, je napovedala Prevolnik Ruplova.

Člani skupščine so brez glasu proti potrdili tri sklepe

Člani skupščine so s 40 glasovi za in nobenim proti soglasno potrdili tri sklepe. S prvim so ZZZS naložili, naj tekoče spremlja izvajanje ukrepov za povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev ter skrajševanje čakalnih dob in njihovih učinkov ter o tem redno poroča skupščini.

Z drugim sklepom so člani skupščine pozvali k povečanju števila finančnih in strokovnih nadzorov, zlasti na področjih, kjer so zaznane največje težave z dostopnostjo do zdravstvenih storitev in nedopustno dolgimi čakalnimi dobami.

S tretjim sklepom je skupščina ministrstvo za zdravje pozvala, da v spremembi zakonodaje naslovi problematiko dostopnosti do zdravstvenih storitev in nedopustno dolgih čakalnih dob, vključno s problematiko opravljanja dela pri drugem delodajalcu pri zaposlenih pri javnih izvajalcih, ter v pripravo zakonodaje vključi socialne partnerje in predstavnike organov ZZZS.

Ob tem je skupščina s 37 glasovi za in nobenim proti sprejela tudi sklep, s katerim od vlade zahteva, da za invalide nemudoma uredi podaljšanje veljavnosti vozniških izpitov ali možnost zdravniškega pregleda, ki je sicer potreben za podaljšanje veljavnosti.

Skupščina ZZZS se je seznanila z lanskoletnim poslovanjem zavoda

Skupščina ZZZS se je seznanila tudi s poslovanjem zavoda v lanskem letu. Generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar je med drugim opozorila, da ZZZS na nekaterih področjih beleži izrazito pomanjkanje kadrov. "Gre za ekstremno veliko tveganje za naprej," je poudarila. Po njenih besedah ZZZS kljub aktivni kadrovski politiki beleži izrazito pomanjkanje kadrov na mnogih strokovnih področjih, tako informatiki, podatkovnih vedah, zdravstveni analitiki in ekonomiki, v medicinski stroki ter pravnih vedah.

Pojasnila je, da so bile razmere v zdravstvenem sistemu lani negotove, skoraj krizne. Spomnila je, da so na podlagi interventnega zakona, sprejetega v času ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, v letu 2023 skoraj sedem mesecev storitve plačevali neomejeno. Ob tem so povečevali time tudi v primarnem zdravstvenem varstvu, finančno spodbujali nadpovprečne obremenitve in reševali stanje tudi z ambulantami za osebe brez izbranega zdravnika, je poudarila.

Tatjana Mlakar
Tatjana Mlakar FOTO: Bobo

Po besedah generalne direktorice se je število obravnav na primarni ravni v lanskem letu nekoliko stabiliziralo in približalo ravni pred epidemijo covida-19, razen pri obravnavah starejših od 65 let. Število posvetov na daljavo, ki so se povečali v času epidemije, je v lanskem letu upadalo. Število prvih in ponovnih pregledov pa se med tem še ni vrnilo na raven pred epidemijo, je opozorila.

Tudi na sekundarni ravni zdravstva se je število specialističnih obravnav v lanskem letu stabiliziralo in približalo številu iz predcovidnega leta 2019, je dodala.

Stanje na področju čakalnih dob pa je Mlakarjeva označila za zaskrbljujoče. "Vendar vedno izpostavljamo, za sistem eNaročanje, spremljanje in pripravo vseh teh podatkov je pristojen in odgovoren Nacionalni inštitut za javno zdravje, ki mora verjetno tudi prevetriti informacijski sistem eNaročanja," je dejala.

"Kljub vsem polemikam na račun ZZZS v lanskem letu dejstva kažejo, da je ZZZS še vedno zaupanja vredna institucija, saj ji nenazadnje vse politične strukture nenehno nalagajo nove vsebinske naloge in pooblastila. Hkrati pa je ZZZS, to si upam trditi, pogumen branik javnega zdravstva z že omenjenim z izjemnim strokovnim potencialom. Edini fokus ZZZS je in bo ostal skrb za zavarovane osebe," je še poudarila generalna direktorica.

Skupščina zavoda je sicer sprejela tudi sklep, s katerim je določila oceno redne delovne uspešnosti generalne direktorice ZZZS Tatjane Mlakar za leto 2022 kot odlično. Določila je 2702,75 evra dodatka generalni direktorici za delovno uspešnost.

Skupščina se je seznanila tudi s poročilom o delu upravnega odbora za obdobje od 12. redne seje skupščine.

Pred redno sejo skupščine ZZZS je sicer potekala tudi izredna seja, na kateri je ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel predstavila aktivnosti ministrstva za izboljšanje dostopnosti do zdravnika. Ob ukrepih, ki jih uvaja nedavna vladna uredba, na ministrstvu med drugim načrtujejo prenovo glavarinskih količnikov in spremembo sistemske zakonodaje še v letošnjem letu, je povedala.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

KOMENTARJI (100)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mikcar
14. 03. 2024 18.42
Nic ne bomo pacienti prikrajsani,ce se ukine dvozivkarstvo. Dregniti se ne upati v osir,ker ne obvladate zdravstvenega ceha,samo to je problem. Na vodstvih bolnisnic in zdr.domov nimate ljudi,ki bi sodelovali.
peresni
13. 03. 2024 21.05
+0
Kaj je skupnega Izraelu in Fidesu? Imajo istega podpornika in isti odnos do trpečih ljudi!!!!!!
scipio
13. 03. 2024 20.38
+4
Nekoč davno v socializmu so zidarji bili tisti, ki so dopoldne v tozd-firmah čim počasneje in čimmanj delali, da so ohranili moč za svoj fuš popoldne...Takrat so se mešalci vrteli, da se je kadilo. Svet se je medtem toliko izboljšal. Zdaj prilike za dober fuš lovijo šolani, pa to ne tisti, ki so se šolali 2 leti, temveč tisti, ki so se šolali 20 let in več...
marko1310
13. 03. 2024 20.32
+3
Zzzs naj mal pogledne kako je sdravstvo urejeno v Avstriji in Nemčiji, od politike plač, nagrajevanja, do pravic :kako zdravnikov tak pacijentov.
zmerni pesimist
13. 03. 2024 19.55
+2
Important notice
13. 03. 2024 19.27
+4
Kje so že prepovedali zdravniško delo pri zasebnikih za toliko časa, dokler se ne skrajšajo vrste v javnem zdravstvu? Samo ideja......
smuuki
13. 03. 2024 18.56
+0
Nikogar od uporabnikov ne zanima kdo je lastnik. Meni je vseeno kdo je lastnik trgovine. Važno je da za zmerno ceno dobim kaj potrebujem. Meni je vseeno kdo je lastnik tovarne. Važno je da je redna plača in dobri pogoji za delo. Meni je vseeno kdo je lastnik ordinacije. Pomembno je da kadar sem bolan lahko pridem do zdravnika. To igranje na čustva čigavo je kaj ne zanima nikogar razen zblojenih politikov. Golob je prav obseden s tem. Energetiko si jemlje v svoje roke, v zdravstvu pa drugi vatli. Razen hudobije ne prepoznam drugega motiva
Senzor
13. 03. 2024 18.42
+8
Naj ZZZS plača obravnave pri privatnikih, tako se bodo čakalne vrste zmanjšale.
smuuki
13. 03. 2024 18.34
+5
Ministrica vseeno zna računati. Zdaj javno zdravstvo ven vleče zasebni sektor. Še ti da ustavijo je konec
Janez_53
13. 03. 2024 19.49
+4
Pa kaj blebetaš neumnosti!!! Zasebni sektor opravlja le tiste dejavnosti, ki so dobro plačane (s strani zavarovalnice ali s strani pacienta)! Privatno zdravstvo se ne ukvarja s težkimi rakavimi bolniki ali z bolniki z večjim številom različnih težjih bolezni! A misliš, da privatno zdravstvo ima paciente, ki ležijo v bolnici nekaj mesecev??? Popoldansko delo v privatnih ustanovah bi bilo potrebno v najkrajšem možnem času postopoma prepovedati, zdravniki "dvoživke" pa se naj odločijo, ali bodo zaposleni v javnem ali privatnem zdravstvu! Zakaj na primer Avstrija NE DOVOLI "dvoživkarstva"? Ker vedo, da je to slabo za javni zdravstveni sistem.
User300173
13. 03. 2024 18.17
+3
Prav popoldansko delo bi.morali takoj odpraviti. Nič ne bo večjih zastojev, kvečjemu krajši. Menda ni tudi ministrica dvozivka, da takole vztraja pri popoldanskem delu? Naj navede kredibilen razlog. Popoldne gre zdravnik v zdravstveni dom opravit popoldanski pregled? To lahko za manj denarja opravi.na delovnem mestu. Vsak ZD pa res nima potrebe po vseh specialistih. Racionalizacija lahko brez škode po pacientih.
Cupko
13. 03. 2024 18.17
+3
Tistim, ki štrajkajo, je absolutno potrbno prepovedati delati izven svoje osnovne institucije!
Oknaj 4
13. 03. 2024 18.58
+2
Če pustijo službo v javnem sektorju kjer obravnavajo toliko pacientov kot določa zzzs in jih zaposli privatnik a bo potem vredu ?
JohannDoe
13. 03. 2024 18.05
-1
Če bi državne ustanove pile kolikor toliko vode, bi ljudi vabili tja če ne s plačo pa vsaj z dobrimi pogoji in okoljem. Tako pa jim nudijo obvezne nadure prek zakonsko dovoljene količine, slabe pogoje dela ter delodajalca oziroma vlado, ki z njimi uradno sklepa dogovore in jih potem ne upošteva. Saj ne bo državno zdravstvo zaradi tega ostalo samo brez zdravnikov, ostalo bo tudi brez medicinskih sester in ostalega osebja.
Julijann
13. 03. 2024 18.04
+6
Je pa po današnjem obisku DSO Izola varuh človekovih pravic dejal, da so razmere v domu katastrofalne in povedal, da se bo obrnil na ministrstvo za solidarno prihodnost, da ukrepa. Res no, kaj sploh počne ta resor?
peresni
13. 03. 2024 18.20
+1
Julijann
13. 03. 2024 17.59
+4
Golob je obljubil tudi tole. Naša prioriteta interventnega zakona bo tudi elektronska debirokratizacija zdravstvenega sistema. Tudi za zaveza ni bila izpolnjena! Zakon so obravnavali sicer v DZ, a ga ni podprla niti koalicija na glasovanju oktobra 2023. Potem pa pričakuj od te vlade kaj pametnega.
peresni
13. 03. 2024 19.33
+2
Kaj je tvoj šef obljubil in naredil v 40 letih ..?
Holy50
13. 03. 2024 17.54
+7
Dokler bodo popoldne lahko delali v privat, bodo v javnem čakalne dobe. In dokler bo zdravnik direktor bo tako kot je. Zdravniki niso stroka nabave, organizacije dela, kadrovska itd.
ArkaMast
13. 03. 2024 17.44
+9
Ampak zdravniki ves čas trdijo, da so preutrujeni?!? Pa kaj hodijo po tem po šihtu še na dugi šiht, po tem pa jamrajo?
Rde?a pesa in hren
13. 03. 2024 17.27
+8
pejte vsi skup domov, ministrica in doktori, vsi eni nesposobjakoviči in egositi. P agremo nazaj v srednivek, k čarovnicam in domačim zdravilcem, če ne znate drugače. Fuj in fej vsi po vrsti
peresni
13. 03. 2024 17.15
+5
Kaj ste se zlizali z njimi? Za to bi lahko imeli tudi prejšnjo škodljivo vlado!!
Con-vid 1984
13. 03. 2024 17.24
+1
🤣 Vse vlade/fides/WHO, ovčkam nič jasno.
Julijann
13. 03. 2024 17.24
+9
Hahaha. Menda sem že stokrat napisal, vlada se je zavezala, da bo v prvem letu mandata sprejela zakon, ki bo prepovedoval popoldansko delo zdravnikov pri zasebnikih in jasno razmejila javno- zasebno zdravstvo. Kot veš zaveza ni bila izpolnjena. Niti ne bo to narejeno v drugem letu mandata vlade, niti v tretjem ...., ker, vlada dela na privatizaciji zdravstva in ne na krepitvi javnega. Ampak, Julijann piše menda kar nekaj v 3 krasne. Ne! Opozarja na vse, kar je dejala vlada in tega ni storila. Pleši al pa poskakuj.
peresni
13. 03. 2024 18.21
+3
Julijan ne piše v tri dni...piše v denarnico.
teozarote
13. 03. 2024 17.10
-3
Edini, ki jim sedanji sistem državnega zdravstva ustreza so zdravniki, a le tista peščica privilegiranih. Javno blagajno jemljejo kot svojo pravico, ne kot pravico pacientov. V takih razmerah je javno zdravstvo najbolje ukiniti, zdravstvena zavarovalnica pa naj plačuje privatnim zdravnikom po njihovem delu.
zajebant1
13. 03. 2024 17.05
+3
Pokvarjena vlada na tvgivorijo drugače delajo pa po svoje