Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
26. 8. 2022,
16.04

Osveženo pred

1 leto, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,55

21

Natisni članek

Francija Nemčija elektrika

Petek, 26. 8. 2022, 16.04

1 leto, 7 mesecev

Cene elektrike v Evropi dosegle brutalne rekorde

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,55

21

Elektrika | Energetska kriza, ki jo je povzročil ruski vojaški napad na Ukrajino, se v Evropi poglablja, cene elektrike skoraj vsakodnevno dosegajo nove rekorde. | Foto Shutterstock

Energetska kriza, ki jo je povzročil ruski vojaški napad na Ukrajino, se v Evropi poglablja, cene elektrike skoraj vsakodnevno dosegajo nove rekorde.

Foto: Shutterstock

Cena elektrike v Evropi dosega nove rekorde. V Nemčiji so pogodbe za dobavo v letu 2023 danes presegle 900 evrov, v Franciji pa tisoč evrov za megavatno uro (MWh), kažejo podatki borze European Energy Exchange (EEX) s sedežem v nemškem Leipzigu. Britanska gospodinjstva, ki jih pesti visoka rast cen življenjskih stroškov, pa je danes še dodatno vznejevoljila novica o 80-odstotnem dvigu povprečnih letnih stroškov za elektriko in plin z začetkom oktobra.

V Nemčiji je bila cena elektrike za dobavo v letu 2023 danes nekaj po 15. uri pri 910 evrih za MWh, potem ko je bila v četrtek še pod 800 evri. V Franciji pa so terminske pogodbe za leto 2023 danes okoli 15. ure znašale 1.075 evrov za MWh, v četrtek je bila cena pri okoli 900 evrih.

Lani cena okoli 85 evrov za MWh

Cena za dobavo v naslednjem letu je v obeh državah še lani znašala okoli 85 evrov za MWh, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Energetska kriza v Evropi, ki jo je povzročil ruski vojaški napad na Ukrajino, se poglablja, cene elektrike skoraj vsakodnevno dosegajo nove rekorde. V Franciji po navedbah AFP k rasti cen elektrike pripomore zaprtje več jedrskih reaktorjev in posledično manjša proizvodnja elektrike v državi.

Češki premier Petr Fiala je danes na Twitterju napovedal, da bo češko predsedstvo Svetu EU sklicalo izredno srečanje ministrov EU za energijo zaradi naraščajočih cen.

Za britanske odjemalce z oktobrom za 80 odstotkov višji stroški ogrevanja

Britanska gospodinjstva, ki jih pesti visoka rast cen življenjskih stroškov, je danes še dodatno vznejevoljila novica o 80-odstotnem dvigu povprečnih letnih stroškov za elektriko in plin z začetkom oktobra. Na Otoku se medtem že pripravljajo na to, da bodo morali za znižanje vrtoglavih računov izklopiti ogrevanje.

Kot so pojasnili pri britanskem regulatorju Ofgemu, se bo zgornja meja stroškov za potrošnike, ki s svojim dobaviteljem nimajo sklenjenega dogovora o nespremenljivih cenah, s prvim oktobrom s trenutnih 1.971 funtov (2.328 evrov) v povprečju povečala na 3.549 funtov (4.193 evrov) na leto, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Razlog za 80-odstotno zvišanje so pri Ofgemu pripisali dvigom veleprodajnih cen plina na globalnem trgu po odpravi omejitev zaradi covida-19 in zmanjšanju dobave ruskih energentov. "S strankami se redno pogovarjam in vem, da bo današnja novica za mnoge zelo zaskrbljujoča," je povedal direktor Ofgema Jonathan Brearley.

Številni se pripravljajo na odklop ogrevanja

Po poročanju AFP se nekateri prebivalci medtem že pripravljajo na to, da bodo pozimi primorani izklopiti ogrevanje, da bi znižali napovedane vrtoglave račune. Naslednja posodobitev zgornjega vrha cen, ki jo bo Ofgem naznanil januarja prihodnje leto, naj bi bila še višja in presegla 5.000 funtov (5.907 evrov).

Inflacija v Združenem kraljestvu je julija že dosegla dvomestno število, pri čemer gre za najvišjo raven od leta 1982. V prihodnjih mesecih naj bi se po napovedih na račun visokih cen energentov dvignila na 13 odstotkov. Analitiki medtem opozarjajo, da bodo podražitve v energetsko revščino pahnile na milijone prebivalcev in jih prisilile v to, da bodo morali izbirati med kupovanjem hrane in ogrevanjem.

Britanska vlada je do zdaj prebivalcem ponudila finančno pomoč v višini 400 funtov (472 evrov), katero jim bodo odšteli kar z mesečnih računov za elektriko, in drugo ciljno usmerjeno podporo upokojencem in invalidom. Ob tem je finančni minister Nadhim Zahawi za Sky News izrazil zavedanje, da omenjena podpora za ublažitev posledic ne bo dovolj. "Storiti moramo več," je dodal.

Britanski premier v odhodu Boris Johnson, ki je bil v zadnjih tednih dvakrat na dopustu, je sicer napovedal, da bo pomembnejše fiskalne odločitve prepustil svojemu nasledniku. Voditelji parlamentov v Walesu in na Škotskem ter opozicijske stranke medtem pozivajo k takojšnji zamrznitvi zvišanja cen energentov.

Petrol, elektrika
Novice Cena elektrike daleč najvišje v zgodovini
Elektrika. Energija.
Novice Cene električne energije dosegle nov rekord
Christian Lindner, nemški finančni minister
Novice Nemški finančni minister: Raje elektrika iz nukleark kot plina
Ne spreglejte