Ukinitev portala Jedrska.si je še en dokaz o vladni nenaklonjenosti jedrski energiji

Datum:

Ustvarjalci portala Jedrska.si so sporočili žalostno vest. Kakovostnih vsebin o prednostih jedrske energije bo na njihovem portalu vse manj. Kot pojasnjujejo, jim ni uspelo pridobiti vseh obljubljenih sredstev niti za lani niti letos, zato so bili primorani ugasniti portal. 

“Žal nam ni uspelo zbrati vseh predhodno dogovorjenih sredstev za leto 2023 in tudi ne pridobiti sredstev za letos. Ker posamezniki ne moremo financirati produkcije vsebin, smo bili prisiljeni ugasniti spletno mesto http://jedrska.si,” so zapisali na spletnem portalu.

Na spletni strani Jedrska.si so si postavili plemenito nalogo. Želeli so razbijati mite, razširjene strahove in obveščati o dogajanju na področju jedrske energije doma in po svetu, saj so, kot pišejo, zaznavali veliko pomanjkanje informacij. Njihovi prispevki so pogosto razkrivali vladno omahovanje glede jedrske energije in delovanje različnih akterjev protijedrskega lobija.

Kot pišejo v objavi na družbenem omrežju X, so veliko dela opravili prostovoljno ali pa so bili avtorjem izplačani simbolični zneski. Stroški so se nabrali predvsem pri snemanju, montaži, oblikovanju in razvoju programske opreme.

Pod vlado Roberta Goloba je sredstev za raznorazne nevladne organizacije dovolj, le da so te namenjene predvsem organizacija, ki se ukvarjajo z demonizacijo jedrske energije. Tako je denimo komentiral eden od snovalcev portala Jasmin Feratović“Focus, Umanotera, ZEG in Stritih, d. o. o., so samo štiri ‘zelene’ organizacije, ki so od države pokasirale skoraj 5 milijonov evrov. Ta denar je bil porabljen za spodbujanje strahu in širjenje dezinformacij o jedrski energiji. Super, to spodbujamo kot država.”

Razvoj dogodkov je dobil tudi politični odmev. “Sramota, vlada Republike Slovenije. Dajete pa naš denar Jenullu, Kovačevi in politkolesarjem. Kaj imajo davkoplačevalci od njih?” je zapisal Janez Janša

Vladni odpor do jedrske energije

Gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško ni v interesu oblasti kljub vsem ekološkim in energetskim prednostim v primerjavi z drugimi viri energije, ki jih promovira vlada Roberta Goloba. Ta je pred vzponom na oblast napovedal vsesplošno solarizacijo Slovenije, torej pridobivanje električne energije z energijo sonca kljub njeni nezanesljivosti in očitnim geopolitičnim tveganjem, ki bi jih tovrstna solarizacija prinesla. Nekateri menijo, da je to povezano s poslovnimi interesi predsednika vlade. Sam je namreč edini družbenik podjetja Star Solar, ki pridobiva električno energijo s solarnimi paneli, to pa skoraj izključno prodaja družbi Brozen v lasti države.

V tem kontekstu verjetno lahko razumemo odgovor ministra za okolje, podnebje in energijo, ki je zavrnil izvedbo posvetovalnega referenduma na temo širitve JEK kot prenagljenega. Tovrstnih zadržkov, zanimivo, v sosednjih državah ni.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki