Zimski športi

Anamarija Lampič tretja v Dresdnu

Dresden, 18. 12. 2021 13.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Anamarija Lampič je po šestem mestu v kvalifikacijah z odlično predstavo v finalu osvojila tretje mesto na sprinterski tekmi za svetovni pokal v smučarskem teku v nemškem Dresdnu. Eva Urevc je bila v kvalifikacijah tretja, tekmo pa je zaključila na šestem mestu. Z Lampičevo sta torej zamenjali mesti, ki sta ju osvojili v kvalifikacijah.

Eva Urevc po šestem mestu v Dresdnu

Zmagala je Maja Dahlqvist s časom dveh minut, 33 sekund in treh stotink, druga je bila še ena Švedinja Jonna Sundling (+0,43). Anamarija Lampič pa je v cilj pritekla 64 stotink za zmagovalko. Sledili sta Norvežanki Kristine Stavas Skistad (+1,7) in Mathilde Myhrvold (+3). Eva Urevc je bila šesta in 6,15 sekund za zmagovalko.  Slovenski uspeh je dopolnil Vili Črv, ki je med tekači izpadel v četrtfinalu in je osvojil prve točke v pokalu doslej.

Preostali Slovenki in Slovenci so izpadli že v kvalifikacijah. Anja Mandeljc je bila v kvalifikacijah 37. (+9,043) in je za sekundo zaostala za trideseterico, Klara Mali pa 59. (+14,76) med 79 tekmovalkami na startu. Med 87 tekmovalci je bil Miha Šimenc 52., Janez Lampič 58., Anže Gros pa 78.

Enako kot lani

Lampičeva, tretja tudi decembra lani v Dresdnu in Urevčeva sta v finalu tekli skupaj s Švedinjama in Norvežankama. Skandinavke so začele na prvih štirih mestih. Lampičeva se je v nadaljevanju prebila na tretje mesto za Švedinjama, Urevčeva pa je ostala na zadnjem in bila izločena iz boja za stopničke še pred koncem. A je izenačila svoj drugi najboljši posamični dosežek v pokalu, mesto višje je bila pred tem le na petem mestu ob koncu minule zime v Ulricehamnu.

Uspeh sezone je zabeležila Lampičeva, četudi se ji na koncu ni uspelo povzpeti na najvišjo stopničko, enajstič v karieri pa si je posamič zagotovila zmagovalni oder. Maja Dahlqvist je vnovič dokazala, da je najboljša sprinterka olimpijske zime doslej, Lampičeva, skupna zmagovalka sprintov v pokalu prejšnje sezone, pa je v vse boljši pripravljenosti.

Anamarija Lampič
Anamarija Lampič FOTO: Gepa

"Zanimiva tekma danes. Dinamična. Precej prerivanja, ne sicer toliko kot lani, ko sem zlomila palico. Zadovoljna sem, malce grenkega priokusa pa je, ker se mi zdi, da bi lahko pokazala še več. Imela sem slabe starte, nisem se mogla prebiti naprej, a vesela sem, da sem tretja. Bila sem zaspana in lena, ni bilo živahnosti v meni, šele v drugem krogu sem prišla na raven, ki sem si jo želela. A bilo je prepozno, da bi se prerivala naprej. Jutri bo še več gneče, na kupu bo še več deklet, veliko bo nervoze in upam le, da bo šlo vsem vse tekoče in potem bo prišel tudi rezultat," je povedala Lampičeva. Z 12. se je povzpela na šesto mesto skupnega seštevka pokala, na čelo je prišla Dahlqvistova.

Odlično delo Lampičeve in Urevčeve

Lampičeva je v prvi polfinalni skupini začela na četrtem mestu in bila večji del teka za vodilno trojico, v finišu pa je pridobila eno mesto, vendar zaostala za Dahlqvistovo, za njo je bila 35 stotink in Jonno Sundling. Najboljša slovenska športnica lanskega leta je tako morala čakati na drugo skupino za odgovor, če se bo po času prebila v finale.

Eva Urevc je v drugem polfinalu tekla za vodilno trojico, s pametnim postavljanjem v zadnjih zavojih in izjemnim pospeševanjem pa si je zagotovila drugo mesto in je za preboj v finale v skupini zaostala le za Norvežanko Mathilde Myrhvold (+0,10). Lampičeva je ostala na čelu dveh srečnih poraženk in si je s tem zagovorila zaključni nastop.

Urevčeva je prvič nastopila v finalu svetovnega pokala. S svojo predstavo je razumljivo bila zelo zadovoljna: "Kažem napredek iz tekme v tekmo. Vem, da sem sposobna še več. Nekako še iščem pravi občutek v finalu. V polfinalu sem tekla v drugi skupini, kar pomeni, da sem imela malo manj pavze, tako da sem zadovoljna."

Lampičeva je v prvi četrtfinalni skupini večji del tekla na tretjem mestu, v zaključku prišla na drugo, potem je prevzela vodstvo in ga zadržala za zanesljivo napredovanje v polfinale. Urevčeva je tekla v četrti, predzadnji četrtfinalni skupini, v kateri je bila v boljšem položaju v prvem delu, nato pa je izgubila nekaj časa v ostrem zavoju v ciljnem delu prehoda v drugi krog. Iz četrtega mesta se je z izjemnim pospeševanjem v samem finišu uvrstila v polfinale z zmago v skupini.

'Dosegel sem svoj daleč najboljši rezultat'

Črv je ob svojem prvem preboju v izločilne boje sprintov dobil drugo četrtfinalno skupino. V njej je tekel pogumno, bil večji del na tretjem mestu, v silovitem pospeševanju na ciljni ravnini pa je nazadoval na peto, predzadnje mesto in tam tudi ostal. Za Italijanom Federicom Pellegrinom je zaostal 1,12 sekunde.

Dvaindvajsetletni Črv pa je s tem dosegel največji uspeh v pokalu doslej, med trideseterico je bil doslej na 22. mestu le na ekipnem sprintu februarja letos v Ulricehamnu na Švedskem, kjer je nastopil z Lampičem. Tokrat ga je 68 stotink ločilo od polfinala.

Vili Črv, Jernej Presečnik
Vili Črv, Jernej Presečnik FOTO: Damjan Žibert

Odličnega dne za slovenske smučarske tekačice in tekače se bo dolgo spominjal tudi Vili Črv: "Zelo sem zadovoljen, da se mi je na pravi dan vse izšlo, tako mora. Tako pripravljenost in razpoloženje kot tudi smuči, tudi na tekmi sem uspel pokazati to, kar sem že dlje časa vedel, da lahko. Dosegel sem svoj daleč najboljši rezultat."

Črv je prehitel tudi skupnega zmagovalca pokala v minuli sezoni Rusa Aleksandra Boljšunova, ki je končal na 31. mestu. V finalu je zmagal Taugboel, 15 stotink je zaostal Pellegrino, tretji pa je bil Francoz Luchas Chanavat (+0,68).