Slovenski odbojkarji so v Gdansku zaigrali, kot znajo, in s 3:0 nadigrali Srbijo. Foto: Organizator/VolleyWorld Foto: OZS

Z zmago nad neposrednim tekmecem za preboj med prvih osem in s tem na zaključni turnir je Slovenija zdaj po devetih odigranih tekmah pri štirih zmagah in petih porazih. Na devetem mestu Slovenci za osmim Iranom zaostajajo za eno zmago oziroma dve točki.

Ob morebitnem porazu bi bile možnosti za napredovanje zelo majhne, tega so se zavedali tudi v slovenski izbrani vrsti, ki jo s klopi vodi Mark Lebedew. Tekmo je Avstralec začel s podajalcem Dejanom Vinčićem, korektorjem Tončkom Šternom, srednjima blokerjema Janom Kozamernikom in Alenom Pajenkom, sprejemalcema Tinetom Urnautom in Klemnom Čebuljem ter prostim igralcem Janijem Kovačičem.

Suvereno do prvih dveh nizov

Prvi niz je pripadel Slovencem, čeprav so Srbi hitro povedli s 5:2. A nato so se slovenski odbojkarji razigrali, v bloku, na sprejemu in servisu, ter s serijo točk povedli z 8:5. S tremi novimi točkovnimi nizi je Slovenija uvodni niz dobila s 25:15.

Tudi v drugem nizu je Srbija najprej povedla s 3:1, a je Slovenija spet hitro prevzela pobudo in vnovič prešla v vodstvo z 8:5 ter nato vse do konca vzdrževala prednost vsaj treh točk. Najvišja razlika je bila prav na koncu drugega niza – 25:19.

Ključno razliko v dvoboju so predstavljale napake tekmecev: Srbi so jih storili kar 29, Slovenci zgolj 16. Dodatno prednost sta prinesla tudi blok (6:3) in servis (4:2). Foto: OZS

Tudi v tesnem tretjem nizu uspešen zasuk

Tretji niz je bil najbolj izenačen na tekmi, dolgo sta se reprezentanci izmenjavali v vodstvu, nato pa so Srbi prišli do prednosti z 18:15. Vendar to Slovencev ni zmedlo in so uprizorili nov zasuk, pri 23:23 je bilo še zadnjič izenačeno, nato pa so z dvema točkama poskrbeli za gladko in prepotrebno zmago s 3:0 v nizih. Zgrešen servis Lisinca je Slovencem prinesel zaključno žogo pri 24:23, dober servis Kozamernika pa je Možiču omogočil blok za zmago s 25:23.

Kapetan Tine Urnaut je bil z 12 točkami najučinkovitejši Slovenec, a sta mu s prispevkom tesno sledila Klemen Čebulj z 11 točkami in Tonček Štern z 10 točkami, še sedem jih je prispeval Alen Pajenk. Štiri točke je dosegel Jan Kozamernik, dve pa Dejan Vinčić.

V lovu za 8. mesto lestvice in Iranom

Slovenijo na zadnjem turnirju v Gdansku čakajo štiri tekme. Po Srbiji sledijo tekme proti Bolgariji v četrtek, dan pozneje proti Iranu, za konec pa še v nedeljo proti domači Poljski.

Ob zdajšnjem razmerju na lestvici bo najverjetneje odločal neposredni dvoboj z Iranci v petek ob 17.00.

SLOVENIJA - POLJSKA

Najboljših osem od 16 reprezentanc se bo uvrstilo v četrtfinale (20.–21. 7.), ki bo odigran v Bologni. Tam bosta tudi polfinale (23. 7.) in finale (24. 7.).