Glasba združuje, širi dobro voljo in ožilje

8.2.2024 | 09:50

Simbolna slika (Foto: arhiv; N. T./Fotosi)

Simbolna slika (Foto: arhiv; N. T./Fotosi)

Zadnje Silvestrovo, polno glasbe, odmeva še sedaj. Na TV Ljubljana so Modrijani zbrali vse, kar poje in se veseli. V mariborski dvorani Tabor so bili zbrani ta pravi, ki so dvignili vzdušje ob vsaki že znani, predelani in drugačni izvedbi. Tako smo starejši slišali vse svoje melodije, mladi pa so jih spoznali v novi preobleki. Tako melodije še zvenijo v mojem ušesu. Prav razveselili smo se znanih TV obrazov, ki so sodelovali, napovedovali in bili z nami tudi na ta večer. Slovenci smo pevci in petje je del našega druženja in zabave. To dokazujejo prisotni v dvorani, ko se je zbrala vsa generacija.

To dokazuje, da nam pesmi ne bodo vzeli. Naša himna povzdiguje glasbo, a do src ne pride in sporočilo je izgubljeno. Poslušanje pesmi izzove drugačno veselje kot petje iz srca. Kot kazen čutimo, da pesmi ne smemo peti. Le  športniki jo lahko zapojejo ob dobrih rezultatih in sprejemanju medalj. Slovencu prepovedati peti in piti je velika kazen. Kljub temu protokolu bi lahko sprostili merila in dovolili, da svojo himno pojemo glasno in iz srca. Šele takrat bomo začutili njeno sporočilo in ponosni na svojo domovino, pojoč, začutili njeno sporočilo.

Naše poslanstvo je, da to ljubezen do petja prenesemo na mlade in jim vzbudimo željo po petju narodnih pesmi. V njih je zbrana vsa lepota pokrajine in zvok rek in gozdov. Z njimi začutimo zgodovino naroda, njegov ponos in trpljenje. Glasba je dvigala moralo ob težkih borbah za svobodo. Je tolažila ob ljubezenskih težavah in spremljala delo, da je lažje  teklo. Veliko bomo izgubili, če je ne prenesemo naprej. Torej, pojmo ljudje!

Lani je na knjižnem sejmu knjiga Dušice Kunaver Sto slovenskih ljudskih nagrajena kot knjiga leta 2023. To je dokaz o vrednoti in njenem pomenu za vse Slovence, da še čutimo potrebo, da se pesmi poznajo in pojejo.

Naši poslanci so ob uspešnem plebiscitu ubrano zapeli. Kasneje jih peti ni bilo slišati. Morda bi začetke sej in sestankov začeli s pesmijo. Pesem  je harmonija zvokov. To bi jih uravnotežilo in bi zbrano nadaljevali svoje delo brez hude krvi in jeze. Pesem druži in razveseljuje. Prekrvavi možgane in celo telo, budi spomin in tako  jo shranjujemo. Druži in budi pripadnost, zbližuje in razveseljuje. Začnimo dan in delo z njo – pesmijo! Kdor poje, ne misli slabo. Morda bo več uspeha za skupne cilje. Radi smo tu in si želimo dobro in v miru živeti vsi. Morda bo s pesmijo lažje sodelovati. Poskusimo!

Zapisala Lizika Vardijan iz Novega mesta

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava