REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prelomna (ne)obnova zavarovalnih polic: Nemški zavarovalnici ne zagotavljata več obnove plinovoda Severni tok 2!

Prelomna (ne)obnova zavarovalnih polic: Nemški zavarovalnici ne zagotavljata več obnove plinovoda Severni tok 2!Veljavna zavarovalna polica bi olajšala popravila, potrebna za nadaljevanje pretoka plina, je vir povedal Reutersu. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V zvezi s plinovodi Severni tok 1 in Severni tok 2, razstreljenimi konec septembra lani se dogaja veliko - zakulisnega...

To je ključnega pomena za kakršno koli dolgoročno prihodnost plinovoda.

Dve večji nemški zavarovalnici naj bi namreč obnovili zavarovalno polico za kritje poškodovanega plinovoda Severni tok 1 (Nord Stream 1), je v torek poročal Reuters s sklicevanjem na nemške vire.

Plinovod, ki poteka pod Baltskim morjem in lahko dostavi v Evropo 55 milijard kubičnih metrov plina na leto, je bil glavna neposredna pot za pošiljke poceni zemeljskega plina iz Rusije v Nemčijo, preden je bil tarča sabotaže 26. septembra lani.

Od takrat je, kot je po tem dejanju zadovoljno ugotovila podsekretarka ameriškega State Departmenta Victoria Nuland, plinovod le »kup smeti na morskem dnu«:

Obnova zavarovanja s strani zavarovalniških hiš Allianz in Munich RE bi pomenila, da ponovni zagon plinovoda ni izključen, je poudaril Reuters.

Po navedbah agencije nemška vlada pod taktirko kanclerja Olafa Scholza kljub javnemu stališču o prekinitvi vezi z Moskvo - ni nasprotovala podaljšanju zavarovanja.

To bi bilo ključnega pomena za kakršno koli dolgoročno prihodnost plinovoda.

Nekateri delničarji nemškega Nord Streama (energetski podjetji Wintershall Dea AG in PEGI/E.ON) naj bi v primeru izboljšanja odnosov z Moskvo želeli vsaj ohraniti poškodovani plinovod, je opozorila britanska tiskovna agencija.

Veljavna zavarovalna polica bi olajšala popravila, potrebna za nadaljevanje pretoka plina, je vir povedal Reutersu.

Kmalu po objavi novice Reutersa je prišlo do preobrata.

Zavarovanje krije škodo na plinovodu in težave zaradi zastoja poslovanja, je ugotovila agencija.

Toda kmalu po objavi novice je prišlo do preobrata.

Nemška zavarovalnica Munich RE je sporočila, da ne bo zavarovala ruskega plinovoda za zemeljski plin Severni tok 1, potem ko se trenutna pogodba izteče pozneje letos, je tiskovni predstavnik družbe povedal Reutersu v četrtek, ne da bi podrobneje pojasnil ta preobrat.

Izjava je prišla potem, ko je zavarovalnica Allianz, ki je tudi del konzorcija zavarovateljev plinovoda, prav tako dejala, da ne namerava obnoviti police za projekt.

Obe napovedi o odpovedi zavarovanja sta bili objavljeni po poročilih medijev, ki so ta teden oznanili, da nameravata podjetji še naprej zavarovati Severni tok 1.

Analitiki so takrat ocenjevali, da bi podaljšanje zavarovanja lahko pomenilo, da bo plinovod na neki točki popravljen in ponovno zagnan.

Dobave zemeljskega plina v Evropsko unijo prek Severnega toka 1 so bile najprej zmanjšane in nato ustavljene sredi leta 2022 zaradi zahodnih sankcij proti Rusiji in tehničnih težav.

Septembra lani je serija podvodnih eksplozij uničila cevi plinovoda Severni tok 1 in poškodovala dele novozgrajenega plinovoda Severni tok 2, ki sploh še ni začel obratovati. Več evropskih preiskav incidenta še poteka.

Februarja je priznani preiskovalni novinar Seymour Hersh poročal, da so bile eksplozije skupna ameriško-norveška operacija, ki jo je ukazal ameriški predsednik Joe Biden, da bi Evropi preprečili nakup poceni ruskega plina.

Ruski predsednik Vladimir Putin je pozneje dejal, da je od incidenta imel koristi zlasti Washington zaradi ambicij glede dobave dražjega utekočinjenega plina (LNG) v Evropo.

Medtem ko več evropskih preiskav incidenta domnevno še vedno  poteka, sta Danska in Švedska zavrnili zahtevo Rusije, da omogočita ruskim preiskovalcem sodelovati v preiskavi incidenta v katerem je bila uničena ruska energetska infrastruktura.

Predsednik Ruske federacije Vladimir Putin je uničenje plinovoda Severni tok označil za dejanje državnega terorizma.

Spomnimo, veteran ameriškega raziskovalnega novinarstva in Pulitzerjev nagrajenec Seymour Hersh je februarja objavil članek v katerem je povzel vir iz ameriške obveščevalne skupnosti, ki je razkril, da so potapljači ameriških sil že junija leta 2022 postavili eksploziv pod ruske plinovode ob danskem otoku Bornholm.

Zatem je norveška mornarica septembra sprožila eksplozije globoko pod gladino morja.

Nato so zahodni zavezniki poskusili prikriti pravega krivca z odbito teorijo o 15-metrski jadrnici ukrajinskega poslovneža in domnevni skupini Ukrajincev, ki naj bi razstrelili plinovod v globinah Baltskega morja...

Zaman, saj vse kaže, da se naročnik, hkrati izvajalec nahaja na drugem koncu sveta.

In ne v Moskvi.

Ampak na drugi strani Atlantika.

Švedski tožilec, ki preiskuje sabotažo plinovodov Severni tok je medtem dejal, da napad državnega akterja ostaja »absolutno glavni scenarij« v njegovi preiskavi zadevnega zločina.

Ljudje, ki stojijo za sabotažo, so »pazili, da dokazi ne bi kazali v eno smer, ampak v več smeri«.

To je v nasprotju s trditvami nekaterih zahodnih medijev, ki so s prstom pokazali na »proukrajinsko skupino«, ki ni povezana z nobeno vlado, kot verjetnega krivca.

»Verjamemo, da bo precej težko ugotoviti, kdo je to storil,« je v četrtkovem telefonskem intervjuju za Reuters povedal Mats Ljungqvist.

Ljudje, ki stojijo za sabotažo, so »pazili, da dokazi ne bi kazali v eno smer, ampak v več smeri«, je pojasnil švedski tožilec.

Vendar pa je dejal, da vrsta eksploziva, uporabljenega v napadu, izključuje »zelo veliko število akterjev.«

Vlada v Berlinu pa medtem še naprej trdi, da ji je cilj popolnoma ustaviti uvoz ruskega zemeljskega plina s prehodom na alternativne dobavitelje in druge vire energije.

Sedaj vsa Evropa od ZDA kupuje - desetkrata dražji plin.

Razmere, ki so nastale zaradi tega terorističnega dejanja in pritiski v zakulisju so očitno še vedno tako močni, da se kljub poskusom vsaj dopuščanja možnosti, da bi se plinovod obnovil - takšni poskusi hitro zatrejo v kali.

Jasno je, kdo ima interes za kaj takšnega. Tisti, ki je ukazal razstrelitev in tisti, katerega država v tem vidi lasten interes in koristi, saj sedaj vsa Evropa od ZDA kupuje - desetkrata dražji plin.

Medtem ko evropski politiki in osrednji mediji ploskajo zmagoslavni osvoboditvi od ruskega plina...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek