Dobre prakse

V Gumarstvu Šrajner z digitalizacijo do boljšega vpogleda v proizvodnjo

V koroškem družinskem podjetju zahtevne izdelke iz gume izdelujejo za kupce v petih panogah

Izbor urednice

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša
Tovarna leta
tovarna leta 2024
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila

Tovarna
Novice
Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?
Tovarna leta
Pametna industrija
NoviceRedakcija Tovarna leta Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?

Na konferenci Pametna industrija bo Hidria razkrila izkušnje o uporabi umetne inteligence v proizvodnji in jih prikazala na konkretnih primerih uporabe. Izkoristite omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom.

FINANCE
Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša?
PRO
Finance
Pametna industrija
Redakcija Tovarna leta Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša? (PRO)
05.12.2022 06:00
Čas branja: 7 min

Serije izdelkov iz gume, silikona ter kombinacije gume in kovine ter gume in plastike, ki jih Gumarstvo Šrajner izdeluje v sodobnem proizvodnem obratu v hribovitem Sv. Primožu nad Muto, lahko štejejo tudi po deset milijonov kosov na leto, je povedal Tadej Šrajner, direktor družinskega podjetja s 30 zaposlenimi. Od leta 2017 koroško podjetje pri uvajanju digitalizacije v poslovne in proizvodne procese sodeluje z novogoriškim ponudnikom celovitih informacijskih rešitev za proizvodna podjetja Goinfo.

V družinskem podjetju, katerega začetki segajo v leto 1992, ko so začeli proizvodnjo tesnil iz gume, danes kupcem ponujajo rešitev vse na enem mestu. Od ideje, razvoja izdelka ter konstrukcije in izdelave orodja do proizvodnje izdelkov. Kot je povedal sogovornik, približno 70 odstotkov prodaje ustvarijo na tujih trgih, v Avstriji, Nemčiji in Švici.

V proizvodnji uporabljajo 18 strojev za brizganje elastomerov, med katerimi jih je nekaj namenjeni velikoserijskim izdelkom. Pri zadnjih lahko serije dosegajo tudi po deset milijonov kosov na leto, ponavadi pa se gibljejo med sto tisoč in 500 tisoč kosi na leto, medtem ko pri raznih namenskih ali razvojih izdelkih serije dosegajo le po nekaj sto kosov na leto, je povedal sogovornik. In pojasnil, da več milijonov kosov izdelkov na leto naredijo za dobavitelje v avtomobilski industriji.

Orodja, ki jih uporabljajo za brizganje izdelkov, so večinoma osem-, 16-, 32- in 64-gnezdna, za večje serije pa tudi do 156-gnezdna. Kot omenjeno, orodja izdelujejo v lastni orodjarni, v glavnem za svoje potrebe. Sami izdelujejo tudi kompleksnejša orodja, katerih del so tudi dolivni sistemi, ki so jih razvili sami in so primerna za brizganje vseh vrst elastomerov (gume, silikona in tekočega silikona) kot tudi za nabrizgavanje in izdelavo izdelkov iz več komponent (2K).

Kupci iz petih panog

Njihovi kupci, med katerimi je približno 20 večjih, prihajajo iz petih panog. Poleg že omenjene avtomobilske industrije, za katero med drugim izdelujejo tesnila, membrane in tako imenovane 2K izdelke, v katerih so združeni različni materiali …, so izdelki podjetja vgrajeni tudi v izdelke bele tehnike (tesnila, blažilniki, cevi, mahovi, zaščitne manšete …), sanitarne tehnike (blažilniki, membrane, zaščitna tesnila …) elektroindustrije (ovodnice, tesnila ohišij, skozniki …) in strojegradnje (hidravlična in pnevmatska tesnila, membrane, tesnila ventilov …). Kot je pojasnil sogovornik, približno 45 odstotkov prihodkov ustvarijo z izdelki na področju bele tehnike, 30 odstotkov pomenijo izdelki za avtoindustrijo, petino pa izdelki za strojegradnjo.

Na področje avtomobilske industrije so vstopili pred desetletjem in se zato morali že takrat podati na pot digitalizacije, pred petimi leti pa so temu področju posvetili še večjo pozornost.

V prvi fazi digitalizacija poslovnih procesov, v drugi MES

Kot omenjeno, pri uvajanju digitalizacije v poslovne in proizvodne procese koroško podjetje od leta 2017 sodeluje z novogoriškim ponudnikom celovitih informacijskih rešitev za proizvodna podjetja Goinfo.

Aljaž Tomažič, analitik informacijskih sistemov v Goinfu, ki je odgovoren za implementacijo informacijskega sistema v Gumarstvu Šrajner, je povedal, da so v podjetju uporabljali različno programsko opremo, za različne poslovne procese. »V prvi fazi smo se dogovorili za digitalizacijo vseh poslovnih procesov od naročila kupca do odpreme izdelka s standardnim poslovnoinformacijskim sistemom ERP. Pri tem smo v enovit sistem povezali funkcionalnosti za potrebe prodaje, nabave, skladiščnega poslovanja, tehničnih podatkov, planiranja proizvodnje in materialnih potreb, planirano vzdrževanje strojev, kontrolo kakovosti, digitalizirali pa smo tudi poslovne procese v računovodstvu, na področju obračuna plač in obdelave kadrovskih podatkov. Tako so bili vsi podatki preneseni v digitalno obliko v enotno podatkovno zbirko.«

V drugem koraku so v podjetju vpeljali sistem za nadzor proizvodnje MES (Manufacturing Execution System), ki omogoča direktno zajemanje podatkov iz strojev v realnem času z direktnim vpisom v skupno podatkovno zbirko. »Rezultat je grafični pregled trenutnega delovanja strojev, merjenje učinkovitosti (OEE - Overall Equipment Effectiveness), analiziranje vzrokov zastojev in avtomatsko knjiženje dejansko opravljenega dela (količine izdelave). Za potrebe avtomobilske industrije smo implementirali tudi sistem EDI (Electronic Data Interchange), ki omogoča elektronsko izmenjavo podatkov med naročnikom in kupcem od napovedi, odpoklicev pa do dobavnice in računa,« je naštel sogovornik.

Uvedba analize podatkov BI

In ob tem dodal, da je tretje področje, ki je za podjetje prav tako zelo pomembno, uvedba analize podatkov BI (Business Inteligence), ki omogoča pregledovanje podatkov oziroma informacij v obliki tabel in grafov, primerjave med leti, trendi in druge analize.

»Projekt digitalizacije smo začeli leta 2017 in v prvem letu nam je uspelo narediti prenos celotnega sistema, naslednje obdobje je bilo namenjeno posameznim procesom in prilagajanju posameznih rešitev. V podjetju Gumarstvo Šrajner so v teh letih tudi bistveno povečali proizvodnjo in svoje prostore. Naprednejše rešitve, kot že omenjene MES, EDI in BI, smo v podjetju uvedli v zadnjih dveh letih. Vse vpeljane rešitve so sestavni del celovite programske opreme GoSoft, ki je plod lastnega razvoja podjetja Goinfo,« še pove Aljaž Tomažič.

Kontinuiranost proizvodnega procesa

Za doseganje visoke kakovosti izdelkov je najpomembnejša kontinuiranost proizvodnega procesa in zagotavljanje delovanja strojev za brizganje elastomerov znotraj predpisanih parametrov, je pojasnil Tadej Šrajner. In dodal, da izdelke preverjajo pri vhodni, vmesni in končni kontroli. Ko gre za večje količine serijskih izdelkov, te preverjajo s stoodstotno avtomatizirano optično kontrolo. Vse informacije so zbrane na enem mestu in v vsakem trenutku na voljo tako za potrebe sledljivosti proizvodnega procesa kot nadaljnjih analiz. Za to, da lahko zaposleni sproti spremljajo podatke o izdelanih količinah, številu dobrih in slabih kosov, statusih delovanja …, so vsi stroji v proizvodnji opremljeni s tablicami.

Boljši vpogled v proizvodnjo

Glavni cilji, ki so si jih na področju digitalizacije postavili v podjetju Gumarstvo Šrajner, so bili boljši vpogled v dogajanje v proizvodnji oziroma sprotni nadzor, možnost analiziranja podatkov na dnevni, tedenski in mesečni ravni ter spremljanje trendov. Zdaj lahko na primer vidijo, kje so ozka grla in ustrezno ukrepajo, lažje planirajo delo in optimizirajo procese ter natančno poznajo razloge, zakaj stroji v določenem času niso delovali. O novih naložbah se zdaj odločajo na temelju podatkov, ne več na osnovi občutkov. Med koristmi, ki jih prinaša boljši vpogled v proizvodnjo, je direktor podjetja poudaril tudi preventivno vzdrževanje strojev, s katerim so precej zmanjšali obseg neželenih oziroma nepričakovanih zastojev v proizvodnji.

Na vprašanje, kakšno vlogo ima digitalizacija pri rasti podjetja, obvladovanju stroškov, motiviranju zaposlenih …, je Tadej Šrajner odgovoril, da je zelo pomembno, da so podatki stalno na voljo in to v realnem času. Tako zaposleni že v času delovnega procesa vedo, kakšna je njihova produktivnost, učinkovitost in kakšna je kakovost njihovih izdelkov, hkrati pa jim omogoča tudi primerjavo z drugimi. Sama digitalizacija pa je vsekakor zelo pomembna tudi za pravočasno detekcijo morebitnih napak, hiter odziv omogoča tudi hitrejšo odpravo napake, kar pa znatno zmanjša tudi izmet, je poudaril.

Izziv dva tipa proizvodnje

In kateri so bili največji izzivi za ekipo Goinfa? Aljaž Tomažič: »V podjetju Gumarstvo Šrajner je bil največji izziv implementacija sistema MES. Namreč, podjetje ima dva tipa proizvodnje - serijsko (gumarstvo) ter individualno (izdelava orodij). Sam sistem je bilo treba prilagoditi obema tipoma proizvodnje, saj se zajem podatkov razlikuje glede na tip proizvodnje. Medtem ko na gumarskem delu zajemamo števce količin, na orodjarskem delu zajemamo čas obratovanja stroja. Znotraj podjetja Goinfo smo za te potrebe razširili uporabo posameznih vhodov na krmilniku, tako da prek njih ločimo, katere obdelave se sprožijo glede na stroj, ki je povezan na posamezen vhod.«

Na fotografijah še nekaj izdelkov Gumarstva Šrajner:

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Tovarna
Dobre prakse
(reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju
Tovarna leta
industrija 4.0
Dobre prakseAna Ivančič (reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju

Industrija 4.0 v praksi; kako poteka proizvodnja visokotehnoloških robotov

Tovarna
Novice
Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov
Tovarna leta
INTERVJU
NoviceMateja Bertoncelj Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov

S Slobodanom Antićem iz družbe Piramida 72 smo se pogovarjali o uvajanju poslovnih informacijskih sistemov MES v proizvodnjo in WMS v skladišče ter kakšne prednosti sta prinesla.

Tovarna
Dobre prakse
(fotoreportaža) Yaskawina tovarna robotov v Kočevju sproti optimizira procese
Tovarna leta
iz prakse
Dobre prakseSabina Petrov (fotoreportaža) Yaskawina tovarna robotov v Kočevju sproti optimizira procese

Tudi TPV Automotive, Riko Hiše, Elpro Križnič, Roletarstvo Medle, Metronik in Cisco Systems v Kočevju o digitalizaciji in dobrih praksah v proizvodnji

Tovarna
Dobre prakse
Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij
Tovarna leta
pametna industrija
Dobre prakseSabina Petrov Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij

IT-ponudniki so za velika podjetja razvili širok nabor novih rešitev

Tovarna
Novice
(intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje
Tovarna leta
pametna industrija
NoviceSabina Petrov (intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje 2

Digitalnemu dvojčku posla se posvečajte z enako skrbnostjo, kot skrbite za dogajanje v svojem realnem okolju, poudarja Joachim Hensch, glavni govornik na 1. konferenci Pametna industrija.

Tovarna
Dobre prakse
Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa
Tovarna leta
intervju
Dobre prakseSabina Petrov Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa 1

Približno štiri petine tovarn je na začetnih ravneh podatkovne zrelosti, ocenjujeta Gregor Jeromen in Nika Kalan iz podjetja Result

Tovarna
Dobre prakse
Aktivno v zaščito omrežij in odjem električne energije
Tovarna leta
nasvet
Dobre prakseAna Ivančič Aktivno v zaščito omrežij in odjem električne energije

Kako lahko znižate stroške porabe električne energije in kako se zaščitite pred vdori v vaše omrežje

Tovarna
Dobre prakse
Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost
Tovarna leta
kibernetska varnost
Dobre prakseSabina Petrov Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost

Novi zakon o informacijski varnosti bo moralo spoštovati okoli 800 gospodarskih družb, ocenjuje vladni urad za informacijsko varnost.