Ste že rezervirali dopust?

V poletnih mesecih nastanitve dražje tudi za 50 odstotkov

Sara Štrk
3. 5. 2022, 17.30
Deli članek:

Počasi se začenja poletje brezskrbnih oddihov na plaži, sprehodov ob jezerih in prijetno toplih večerov, s tem pa tudi za marsikoga nekoliko naporno načrtovanje letnega dopusta. Kam se bomo torej odpravili Slovenci in kdaj se je najbolje odločiti za rezervacijo?

Profimedia
Med Slovenci je v poletnih mesecih izjemno priljubljena Grčija.

Od začetka poletne turistične sezone nas loči le še dober mesec, slovenski turistični obrati pa že na stežaj odpirajo svoja vrata. Na Bledu so tako v hotelu Triglav kapacitete zapolnjene že 50-odstotno. »Trenutna povprečna zasedenost v mesecih junij, julij in avgust je 50-odstotna, več rezervacij pričakujemo še v naslednjih dveh mesecih. Največji naval turistov pričakujemo od konca junija do sredine avgusta, običajno je tudi september zelo dobro zaseden.«

V slovenskih hotelih po dveh letih beležijo tudi občutno več tujih turistov.

Medtem ko so nastanitve na Bledu že polovično zasedene, na Obali opozarjajo na trend rezervacij »last minute«. »V Hotelih LifeClass Portorož za poletno sezono opažamo nekoliko počasnejšo dinamiko rezervacij v primerjavi z lani. Najverjetneje je razlog v novemu trendu rezervacij v zadnjem trenutku, zato točne napovedi o zasedenosti hotela težko podamo. Trenutno beležimo največ rezervacij za julij. Upoštevajoč pretekla leta, je bil avgust mesec, ko je bilo zaznati največ rezervacij s tujih trgov – predvsem z italijanskega, ki je veljal za primarni trg. Verjamemo, da bo letos podobno, se pa lahko zgodi, da bo zaradi nestabilnih razmer na trgu prihajalo do sprememb pri odločanju potrošnikov,« pravijo v Grand Hotelu Portorož.

Gorski turizem

dreamstime
Vse bolj priljubljeni postajajo gorski oddihi.

Da se turisti v poletnih mesecih ne odpravijo zgolj na morje, ampak tudi v gore, pričajo vse širše ponudbe, ki jih poleti nudijo slovenska smučišča. V zadnjih letih smo tako lahko priča vse večjemu obisku Kranjske Gore, kjer letos turistični naval pričakujejo avgusta. »Naš center (RTC Žičnice Kranjska Gora) bo imel v času poletne sezone v ponudbi poletno sankanje, panoramske prevoze s sedežnico in kolesarski park. Kot leta do zdaj bodo poleg Bedančevega doma na voljo različna igrala za otroke. Prav tako je v poletnem času Kranjska Gora priljubljena destinacija tako za pohodnike kot tudi za kolesarje. Glede obiska v našem centru pričakujemo, da bo verjetno največji obisk avgusta, vsaj če pogledamo pretekla leta, je bilo tako.« Gorski centri so postali priljubljena turistična destinacija za ljubitelje kolesarjenja in tistih, ki želijo poletje preživeti v naravi.

Slovenija ali tujina?

Čeprav smo se v zadnjih dveh letih zaradi epidemije odločali predvsem za oddih v Sloveniji, letos v turističnih agencijah opažajo občutno večje povpraševanje po tujini. K temu je prispevalo tudi dejstvo, da je omejitev zaradi epidemije pri potovanjih v tuje države občutno manj kot lani. »Glede priljubljenosti destinacij za preživljanje poletnih počitnic so na prvem mestu grški otoki, Turčija kot izjemna 'all inclusive' destinacija, Egipt in seveda tradicionalno hrvaški Jadran,« pravijo v Turistični agenciji Kompas, v turistični agenciji Palma pa se strinjajo, da se tudi v njihovi agenciji vse več slovenskih turistov v poletnih mesecih odloča za obisk Grčije: »Najpriljubljenejše destinacije so Grčija – s posebnimi letali poletimo na kar 10 grških otokov – Turčija, Španija, Egipt, Hrvaška in Črna gora.«

Spremembo trenda obiska domačih turistov beležijo tudi v slovenskih hotelih. Z odpravo protikoronskih ukrepov se namreč vse več Slovencev odloča za dopustovanje v tujini, za ogled slovenskih turističnih biserov, kot sta Bled in Obala, pa se medtem odloča vse več tujih turistov. »Res je, da smo v zadnjih dveh letih imeli več slovenskih gostov kot ostala leta. Ta trend se v tem letu ponovno spreminja in rezervacije prihajajo v 80 odstotkih od tujih gostov. Se je pa v primerjavi z letom 2019 spremenilo to, da rezervacije v večji meri prihajajo en do dva meseca vnaprej,« trenutno stanje opisujejo v hotelu Triglav Bled.

Rezervacija mesece vnaprej ali zadnjo minuto?

Kdaj se je torej najbolje odločiti za rezervacijo? Zaradi visokega povpraševanja po nastanitvah še pred začetkom poletne turistične sezone v slovenskih hotelih svetujejo termin rezervirati vsaj en mesec pred želenim datumom nastanitve. »Opažamo porast povpraševanja v zadnjem trenutku. Vsekakor je bolje opraviti rezervacijo prej, predvsem za termine v visoki sezoni,« pravijo v Grand Hotelu Portorož, ki velja za eno priljubljenejših nastanitvenih možnosti na slovenski obali.

Rezervacije v zadnjem trenutku odsvetujejo tudi turistične agencije, saj so ponudbe potovanj praviloma cenovno najugodnejše v ponudbi »first minute«. »Načrtovanje poletnih dopustov se začne zelo zgodaj v letu, saj se je najbolje, modro, odločiti v času 'first minute' popustov. Ti so zelo visoki oziroma najvišji ravno ob odprtju prodaje, okoli novega leta. Finančno najugodneje je torej rezervirati dopust v času 'first minut' popustov, ko je tudi največja izbira nastanitvenih kapacitet,« pravijo v Kompasu. Da so ponudbe res najugodnejše v zimskih mesecih, zatrjuje tudi agencija Palma, ki opozarja, da bo potrebno za počitnice največ odšteti ravno na vrhuncu poletne sezone: »Rezervacije za poletne počitnice so se začele že decembra, ko so na voljo tudi najvišji popusti po 'first minute' cenah. Radi bi poudarili, da bo letošnja poletna sezona specifična, kajti predvidevamo, da se bodo cene julija in avgusta povišale. Enako je bilo v pretekli sezoni. Zato vsekakor odsvetujemo čakanje z rezervacijo do zadnjega trenutka in apeliramo na vse, da svoj poletni dopust rezervirajo čim prej. Odsvetujemo čakanje na zadnji trenutek, saj se v tem letu zagotovo ne bo obrestovalo.«

Kolikšen dvig cen lahko pričakujemo v poletnih mesecih?

VRHUNEC AVGUSTA Avgust velja za enega najpriljubljenejših mesecev za poletni oddih, zato predvsem takrat v hotelih in turističnih agencijah beležijo povečano povpraševanje po njihovih storitvah.

Najvišji dvig cen v poletnih mesecih beležijo predvsem na slovenski obali in Bledu. Kot pravijo v Grand Hotelu Portorož se »cene namestitvenih enot prilagajajo skladno s povpraševanjem na trgu in zasedenostjo kapacitet. Po navadi beležimo v visoki sezoni visoko povpraševanje in temu primerno visoko zasedenost kapacitet, kar se posledično odraža v dvigu cen.« V hotelu Triglav Bled opozarjajo, da se lahko cene nastanitev v poletnih mesecih dvignejo tudi za 50 odstotkov. »Cene nastanitev se v poletnem času dvignejo za približno 30 do 50 odstotkov, odvisno od tipa nastanitve. Rezervacijo je tako bolje opraviti vsaj en mesec prej, tako ima gost tudi več možnosti izbire – različni cenovni rang za različne tipe sob.«