Odbojkarice Luke Koper so praznovale 50-letnico kluba

S prireditvijo 50 valov koprske odbojke in s srečanjem generacij je konec tedna ženski odbojkarski klub Luka Koper na vrtu restavracije Al Mulin v Serminu praznoval svojo pol stoletnico in vrnitev v prvo A ligo. Klub se s 150 mladimi dekleti v selekcijah spet želi vključiti v boj za odličja v državnem prvenstvu.

Praznovanje 50-letnice je pred Al Mulin privabilo številne generacije, ki so od leta 1973 tlakovale pot današnjega OK Luka 
Koper. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Praznovanje 50-letnice je pred Al Mulin privabilo številne generacije, ki so od leta 1973 tlakovale pot današnjega OK Luka Koper. Foto: Zdravko Primožič/FPA

SERMIN > Bolj sproščeno vzdušje v klubu in njegovi nekoliko boljši rezultati zadnjega obdobja so - skupaj s prizadevnim vabljenjem organizatorjev iz vrst OK Luka Koper in lepim vremenom - poskrbeli, da se je letni vrt restavracije Al Mulin v Serminu dodobra napolnil s koprskimi odbojkaricami vseh generacij, pa tudi s trenerji, klubskimi delavci in predsedniki. Brez njih koprska ženska odbojka ne bi v začetku osemdesetih let segla na prag prve jugoslovanske lige in v samostojni Sloveniji na sam državni vrh (1997) ter kasneje v evropske pokale in še v finale slovenskega pokala (nazadnje leta 2015).

Voditelj Tomaž Klepač (tudi njegov oče Drago je bil eden izmed trenerjev koprskega kluba) se je z mikrofonom selil med odbojkarice različnih generacij. Med starejšimi je nekaj spominov obudila Irena Vincek: “V članski ekipi sem igrala v zadnjih letih obstoja nekdanje skupne države Jugoslavije - v glavnem v drugi zvezni ligi zahod, vse v odbojki pa sta me še kot pionirko naučila trenerja Dušan Kušar in Drago Klepač. Nas najboljše pionirke je Drago že zelo zgodaj priključil starejšim odbojkaricam in nas navajal na intenzivno delo. Veliko je bilo dogodivščin, že zato, ker smo precej potovali - vse do Dubrovnika in Tuzle v Bosni. Na gostovanjih daleč od doma je bilo težko zmagovati. Že v času velike krize Jugoslavije smo izpadle v slovensko ligo, a smo tam spet zmagale in si priborile vrnitev v zvezno ligo, a je država že pred začetkom novega prvenstva razpadla.”

Brez njih ne bi šlo

OK Luka Koper je podelil tudi priznanja zaslužnim klubskim delavcem in podpornikom. Prejeli so jih nekdanji trener in tajnik Dušan Kušar, aktualni trener Marko Kalc, trener generacije državnih prvakinj 1997 Željko Rulofs, sedanji vodji strokovnega sveta Leon Žibret in Matjaž Lenarčič ter nekdanji predsedniki kluba Branko Vodopija, Zdravko Jović in Artur Ražman. Med tistimi, ki denarno podpirajo klub, so bili nagrajeni, glavni pokrovitelj Luka Koper, Mestna občina Koper, Športna zveza Koper in trije največji donatorji - Blumar, TPG Express in DCS Tramaco.

Izjemna Rulofs in Kalc

Najbolj oblegan gost prireditve je bil dolgoletni trener Željko Rulofs - mož, ki je dekleta leta 1997 popeljal do edinih naslovov državnih in pokalnih prvakinj. O tistem času je skromno razmišljal takole: “Ni bilo kakšne velike skrivnosti. Dolgoletno kakovostno trdo delo je pripeljalo do tega, da sem imel priložnost razviti izjemno generacijo igralk, s katero smo postali prvi v državi. Čeprav po tem nisem več dosegel takšnega rezultata, sem v trenerskem delu vedno užival in tako je še sedaj na stara leta, ko delam s 30 deklicami, starimi od sedem do deset let. Pri teh najmlajših se postavljajo temelji.”

Organizatorji so poskrbeli tudi za zapeto voščilo in šampanjec članici omenjene izjemne generacije, Tamari Dobrinja,za 50. rojstni dan.

Krojile so slovenski vrh

Koprske odbojkarice so že v prvi sezoni v samostojni Sloveniji osvojile srebro v pokalu in v državnem prvenstvu. Leta 1993, 94 in 98 so igrale tudi v evropskih pokalih. Željko Rulofs je leta 1997 ekipo v Sloveniji popeljal do zmage v pokalu in prvenstvu. V teh izjemnih prvih letih samostojne Slovenije so bile nosilke igre Dunja Krmac, Karmen Novarlič, Mojca Klepač, Monika Obid, Mojca Legac, Nataša Marinac, Tanja Gorbačova, Nataša Petavs, Alenka Obid in Tamara Dobrinja. Rulofs se je leta 2011 uspešno vrnil z bronom v državnem prvenstvu. Med letoma 2004 in 2012 je klub vsako sezono z vsaj eno mlajšo selekcijo osvojil odličje v državnem prvenstvu in je v mlajših selekcijah večkrat postal prvak.

Če bi bil prisoten (po klubsko priznanje je prišla njegova življenjska sopotnica Saša Prokofjev), bi bil gotovo z nekdanjimi igralkami obkrožen tudi sedanji trener Marko Kalc, ki je v dveh vrhuncih (ob koncu devetdesetih let in leta 2015) Koprčanke popeljal do brona v državnem prvenstvu in do finala pokala. Letos jih je vrnil v prvo A ligo in ostaja prvi trener kluba.

Za kulturni program sta poskrbeli mladi vokalistki pevske šole Sirk, Kristina Čok in Lana Hrvatin. Tudi poklon nedavno preminuli Tini Turner s pesmijo Simply the best ni manjkal. Naslov pesmi pa odraža tudi višje ambicije pred dvema letoma prenovljenega klubskega vodstva. Za klubom sicer že 21 let - v dobrih in slabih časih - stoji sedanji glavni pokrovitelj Luka Koper. V njenem imenu je predstavnica podjetja Marina Jelen čestitala vsem generacijam odbojkaric za doseženo in poudarila: “Luka Koper s posebnim veseljem podpira športne klube, ki združujejo veliko mladih in z uspehi širijo tudi dober glas pokrovitelja.”

Velik prispevek Kalca

Vzponi koprske ženske odbojke so bili večkrat povezani s prihodi tržaškega trenerja Marka Kalca, ki je vmes bogate izkušnje nabiral pri moškem državnem prvaku ACH Volleyju, v italijanski, romunski, slovaški in avstrijski ligi. Leta 1998 je Kalc Koprčanke popeljal do srebra v pokalu in do brona v prvenstvu ter do prve evropske zmage. Leta 2013 in 2015 je ekipo vodil do tretjega mesta v DP. Nazadnje je temu dodal še srebro v pokalu.

Predsednik koprskih odbojkaric Gracijan Necmeskal je dodal: “Za nami je pomemben jubilej in prav je, da smo ga dostojno obeležili in omogočili srečanje generacij, ki so ustvarjale našo zgodovino. Bogata zgodovina je temelj današnjih in bodočih uspehov. Naše poslanstvo ostaja vzgoja uspešnih odbojkaric, ki z nastopi na tekmovanjih promovirajo klub, mesto Koper in državo Slovenijo. Postati želimo eden najbolj prepoznavnih odbojkarskih klubov v Sloveniji, najprej pa moramo povečati prepoznavnost ženske odbojke v mestu s spodbujanjem množičnega športno aktivnega preživljanja prostega časa mladih deklet in njihovih družin. Zavedamo se, da smo v zadnjem obdobju veliko energije vložili v vrnitev članske ekipe v prvo A ligo in pri tem nekoliko zapostavili intenzivnost dela v mlajših selekcijah. To bomo v novi sezoni popravili. Naše vrednote so solidarnost, vztrajnost, sodelovanje, kolektivnost, spoštovanje, uspeh v športu in šoli.”

Klubu je čestitala in mu podelila priznanje mestne občine koprska podžupanja Jasna Softić. Ob tej priložnosti se je spomnila svoje mladosti: ”Koprsko odbojko spremljam že ves čas, odkar se zavedam, saj sem hči nekdanjega učitelja športne vzgoje. Velik del deklet, ki so osvojila naslov državnih prvakinj, je mojih vrstnic. Čustveno sem povezana vsaj z novejšo zgodovino tega kluba. Takšna okolja je treba podpirati. Vsak od nas mora k temu prispevati prostovoljno po svojih močeh, da bodo naši otroci rasli v smer izoblikovanih zdravih osebnosti, ki bodo po športni karieri uspešne tudi v življenju.”


Najbolj brano