Nova skandinavska klofuta za Slovenijo

Liga narodov 2. Jun 202222:50 > 03. Jun 2022 0:53 1 komentar
Slovenci niso igrali slabo, a so doživeli nov poraz.

Slovenska nogometna reprezentanca je ligo narodov 2022/23, v kateri nastopa v razredu B, začela s porazom proti Švedski v Stožicah z 0:2. Slovenci so doživeli še 12. poraz na 16. tekmi proti skandinavskim reprezentancam.

Prvo tekmo Slovenije v novi, tretji sezoni lige narodov si je v Stožice prišlo ogledati 5.123 navijačev. Med njimi je bilo precej takšnih z vstopnicami, ki jih je razdelila Nogometna zveza Slovenije, kar pove dovolj o trenutni zainteresiranosti slovenske javnosti za najboljšo nogometno selekcijo v državi.

Na tribunah tudi Aleksander Čeferin

Mednje se je pomešalo tudi nekaj sto švedskih obiskovalcev, ki so kar nekajkrat preglasili anemično domače občinstvo. Tudi tokrat zraven seveda ni bilo organiziranih navijaških skupin, so se pa po približno pol ure tekme javili izven objekta in prepevali: “NZS, mafija! NZS, mafija!”

Najbolj eminenten gost je bil zagotovo Aleksander Čeferin, za katerim so naporni dnevi. Po finalu konferenčne lige v Tirani, lige Europa v Sevilli, finalu lige prvakov v Parizu in finalissimi, ki si jo je na Wembleyju ogledal včeraj, se je predsednik Uefe pojavil tudi v Stožicah. Kaj je videl?

Matjaž Kek se je odločil za dva napadalca

Slovenija je tudi tokrat zaigrala s tremi osrednjimi branilci, kar je očitno novost, na kateri bo Matjaž Kek gradil reprezentančno prihodnost. Nad Švede je krenil z isto postavitvijo 3-4-1-2, kot jo je preizkusil na drugi od dveh marčevskih prijateljskih tekem v Katarju, a z drugačno, nekoliko manj ofenzivno postavo.

Namesto Sandija Lovrića, ki je bil v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 med najboljšimi slovenskimi posamezniki, je od prve minute zaigral Adam Gnezda Čerin. Davida Brekala je v obrambi s tremi igralci, kar je letošnja slovenska novost, zamenjal Miha Blažič, v napadu pa je namesto Luke Zahovića priložnost dobil Žan Celar. Mladi napadalec, za katerim je sijajna sezona v vrstah švicarskega prvoligaša Lugana, za katerega je dosegel 14 golov.

Po himnah obeh držav, Slovenci ob Zdravljici še naprej ponosno prepevajo z rokami na levi strani prsi, se je ob nekoliko vetrovnem, a lepem vremenu, začelo.

Prvi strel na gol smo videli v četrti minuti, ko je s prostega strela 25 metrov od slovenskih vrat poizkusil Ludwig Augustinsson in meril malo čez gol. Na drugi strani je prvič po nevarnosti dišalo v osmi minuti. Gregor Sikošek, ki v reprezentanci v zadnjem času igra zelo dobro, je zaposlil tokrat zelo razpoloženega Miho Zajca. Ta je z leve strani podal pred vrata, kjer pa je malo zamudil Celar.

Slovenijo je rešila vratnica

Že v naslednji minuti bi Švedi skorajda zadeli. Po predložku Dejana Kulusevskega z desne strani je osamljen pred slovenskimi vrati ostal Alexander Isak in poizkusil z glavo. Njegov strel se je od desne vratnice odbil nazaj v polje in Jana Oblaka, od tam pa k sreči ne v gol.

V 12. minuti je neoviran do strela z 20 metrov prišel Kristoffer Olsson, ki pa ni meril preveč dobro. Potem je pobudo na igrišču prevzela Slovenija in v 21. minuti izpeljala protinapad. Celar je lepo zaposlil Andraža Šporarja, ki je prišel do strela v kazenskem prostoru, a iz neugodnega položaja ni zadel.

Napadalec Middlesbrougha je po lepi akciji Petra Stojanovića po desni strani in globinski podaji v 31. minuti spet prišel do strela v 16-metrskem prostoru, ustrelil močno, toda vratar Robin Olsen je njegov strel odbil.

Gostje do vodstva po sporni enajstmetrovki

V 36. minuti je bilo v Stožicah vroče, na noge so stopili tudi gledalci. Kulusevski in Viktor Claesson sta izmenjala dvojno podajo na levi strani, Claesson je stekel v kazenski prostor, potem pa ob Jaki Bijolu in Blažiču padel.

Francoski sodnik Ruddy Buquet je na presenečenje občinstva pokazal na belo točko, slovenski nogometaši pa so noreli. Stojanović si je prislužil tudi rumeni karton. Enajstmetrovka je bila res sporno dosojena, a po nekajminutnem preverjanju, posredoval je seveda VAR, je ostalo pri prvi odločitvi.

Do žoge je pristopil kapetan Švedske Emil Forsberg in brez težav zadel. Zvezdnik RB Leipziga je Švedsko popeljal v vodstvo in postavil izid prvega polčasa.

Emil Forsberg je bil zelo razpoložen.

Sijajna obramba Jana Oblaka

Po odmoru je slovenski selektor menjal in namesto Šporarja v napad postavil Benjamina Šeška, ki je pred nekaj dnevi praznoval komaj 19. rojstni dan. Občinstvo je bilo navdušeno.

Tudi v drugem polčasu je prva priložnost pripadla Švedom, zakuhali pa so jo nogometaši, ki so poskrbeli tudi za prvi gol. Po podaji Forsberga je na robu kazenskega prostora Miho Mevljo izigral Kulusevski, podal do Claessona, ki pa ga je kapetan Slovenije Oblak prehitel in ustavil švedski napad.

V 59. minuti je prvič v drugem delu igre s strelom poskusila Slovenija. Od daleč je meril Šeško, toda žoga je zletela čez gol. Takoj za tem je bilo nevarno na drugi strani. Na desni strani si je na svojo smrtonosno levico žogo nastavil Kulusevski, močno udaril po njej, toda Oblak se je izkazal s sijajno obrambo in pokazal, zakaj že vrsto let spada med najboljše vratarje na svetu.

Presenetljiva dvojna menjava slovenskega selektorja

V 65. minuti je selektor Kek opravil dvojno menjavo. Na presenečenje marsikoga je iz igre potegnil Zajca in Sikoška, ki sta bila med boljšimi na igrišču. Namesto njiju sta na igrišče pritekla Žan Karničnik in Lovrić.

Naslednjih deset minut se ni zgodilo nič zanimivega, v 76. minuti pa je v igro vstopil Benjamin Verbič, kar je bil znak, da bo Slovenija krenila po izenačenje. Postavil se je na levo stran, Karničnik pa se je preselil v obrambo. Že malo za tem bi Slovenija lahko zadela. Do strela v kazenskem prostoru je prišel Celar, toda žoga je končala v švedskem bloku.

Veselje Dejana Kulusevskega.

Mojstrovina, po kateri je bilo vsega konec

V 88. minuti je bilo konec. Ob precej neodločnem Blažiču je po desni strani stekel Kulusevski, ga v kazenskem prostoru preigral in neubranljivo zadel. Nemočen je bil tudi Oblak.

Švedi so Slovencem, ki sicer niso bili nadigrani, kar potrjuje tudi statistična izkaznica tekme, prisolili še eno klofuto in nadaljevali katastrofalen niz Slovenije proti skandinavskim državam. Izkupiček je zdaj zmaga, trije remiji in kar 12 porazov.

Na Marakani obračun zadnjeuvrščenih reprezentanc

V nedeljo, ko bodo Kekovi varovanci gostovali na sloviti Marakani v Beogradu, bomo tako spremljali tekmo zadnjeuvrščenih reprezentanc v skupini B4 lige narodov.

Srbi so namreč doma z 0:1 izgubili proti Norveški, s katero se bodo Slovenci pomerili čez natanko teden dni. Bodo tam doživeli še en poraz proti Skandinavcem?

Slovenija – Švedska 0:2 (0:1)

Stadion Stožice, gledalcev 5123, sodniki: Buquet, Zakrani in Debart (vsi Francija).

Strelci: 0:1 Forsberg (39./11 m), 0:2 Kuluševski (88.).

Slovenija: Oblak, Mevlja (od 77. Verbič), Bijol, Blažič, Sikošek (od 65. Karničnik), Stojanović, Kurtić, Gnezda Čerin, Zajc (od 65. Lovrić), Celar (od 82. Zahović), Šporar (od 46. Šeško).
Švedska: Olsen, Augustinsson, Nilsson, Starfelt (od 45. Milošević), J. Andersson (od 65. Krafth), Forsberg, Karlström (od 79. Cajuste), K. Olsson (od 65. Svanberg), Claesson, Kuluševski, Isak (od 79. Quaison).

Rumeni kartoni: Stojanović, Zajc; K. Olsson, Krafth, Kuluševski.